Аџибадем Систина

Ви се случува да се чувствувате лошо по јадење на голем оброк, особено ако е богат со јаглехидрати? Честопати истото чувство на надуеност го имаме и покрај тоа што не сме изеле премногу храна. Тоа е така бидејќи одредена храна и пијалаци предизвикуваат повеќе гасови. Ви посочуваме неколку можни причини за надуеноста во стомакот.
сите 2 | | | веќе видена

Прашање: Имам 34 години. Во брак сум 4. He можам да забременам. На почетокот од бракот при хормонално испитување ми беше низок естроген. Кога го прашав лекарот која е причината, тој ми рече дека се добива од стрес. Зедов лекови, но при неодамнешно хормонално испитување се откри дека е низок прогестеронот, 1. Имам нередовни циклуси и пред неколку месеци немав добиено циклус речиси еден и пол месец. Пиев „примулут“ и потоа добив. Ha ЕХО ми открија многу мала циста на јајчникот, лекарот рече не е опасно и после на наредното ехо, немаше циста.
| | веќе видена

Пливањето претставува единствената физичка активност со која треба да се запознае секое дете уште во најраната возраст. Тоа е спорт кој се изведува во вода, и буди убави и среќни емоции кај децата. Насекаде во светот пливањето е задолжителен предмет во основното образование, кој овозможува кај децата да се развијат и усовршат пливачките техники, а воедно и да се оспособат децата сами да се одржуваат на вода.
| | веќе видена

Честопати слушаме дека најдобар избор е домашните миленици да се чуваат надвор од домот бидејќи може да предизвикаат алергија. Алергиите на домашни миленици се особено честа појава кај луѓето кои имаат други алергии или астма. Алергиите на мачка се двојно почести од алергиите на куче.
| | веќе видена

Не го обвинувајте вашето дете за секоја постапка, зашто децата се огледало на вашето однесување. Некогаш причините побарајте ги во вас. Запрашајте се што треба да смените во вашето однесување или воспитување за да му помогнете на вашето дете. Воспитувањето на децата треба да го темелите на емоционална топлина и поддршка. Освен тоа неопходни се јасни правила на однесување и ограничувања, односно контрола.
сите 2 | | | веќе видена

Сè почесто слушаме дека голем број од популацијата има одредени потешкотии со `рбетниот столб. Независно дали се работи за деца кај кои се јавуваат деформации на `рбетот или возрасни кај кои доминира симптомот на болка, целта на физикалната терапија е да ја коригира деформацијата и држењето на телото и да ја ослободи болката. После повреда или хируршка интервенција неопходна е рехабилитација со која се враќа функцијата и се олеснува нормалното функционирање.
| | веќе видена

Прашање: Мајка сум на здраво дете од 4 години.Во 2013, втор пат останав бремена и бевме многу срекни со сопругот. Еднавечер ненадејно прокртварев. Следниот ден отидов на лекар кој констатираше missed abortus во 15 недела. Останав во болница и по два дена ми направија киретажа. Следните неколку месеци, се чував правев редовни пап тест и други контроли и се беше во ред. Но еве втора година пак се обидуваме со сопругот да одиме на второ но безуспешно. Кај е проблемот. Какви испитувања да направиме? Јас сум 43, а сопругот 48 години.
| | веќе видена

Трчањето е наједноставна и најекономична физичка активност со која без гладување ќе ослабете здраво и ќе го затегнете вашето тело. Покрај ова ќе ви годи и престојот во природа на свеж ваздух и на пролетното сонце. Ако подолго време не сте биле физички активни, мора да се подготвите за дополнителниот физички напор.
сите 2 | | | веќе видена

Доколку вашето малечко немирно спие, се држи за ушињата или ја зафрла главата при спиење, често се буди, понекогаш со врисок, можно е да се работи за воспаление на ушињата. Кај повозрасните деца, родителите понекогаш забележуваат одредени потешкотии во комуникацијата – не се одзива кога му се обраќаат, има потешкотии во следењето на наставата, го засилува тонот на телевизорот. Сите овие се индиректни знаци на одреден проблеми со ушите што бараат внимание и треба да се проследат за да се превенираат состојбите кои можат да доведат до оштетување на слухот кај децата или појава на компликации.
| | веќе видена

Секое абнормално ткиво кое расте во внатрешноста на черепот се нарекува експанзивен процес (што се шири). Дел од овие експанзивни творби се и мозочните тумори. Можеби ќе се зачудите од фактот дека туморот на мозок не мора да значи и канцер. Застапеноста на мозочните тумори е 1-2% од сите видови тумори кај луѓето. Причината за нивното настанување сè уште не е потврдена и научно докажана. За да се разјасни природата на болеста многу е битна клиничката слика, а за да се открие за каков вид тумор се работи неопходно е да се направат одредени испитувања.
сите 2 | | | веќе видена

Запекот кај бебињата честопати претставува знак за аларм и паника кај родителите. Честопати, не знаејќи што да направат, прашуваат на блоговите и добиваат најразлични совети кои не секогаш се правилни. Кај ексклузивно доените бебиња, запекот не претставува никаков здравствен проблем бидејќи мајчиното млеко во најголем дел се искористува целосно од организмот.
сите 3 | | | веќе видена

Ако со сигурност може да кажеме дека седењето пред компјутерот може да предизвика искривеност и болки во вратот, истражувањата покажуваат дека неудобната перница предизвикува уште полош ефект. Прочитајте ги нашите седум совети за избор на идеална перница која ќе ја намали болката во вратот и ќе го држи ’рбетот во правилна положба.
сите 5 | | | веќе видена

Последната деценија во пораст се болестите на простата и преставуваат најчест здравствен проблем со кои се соочуваат мажите. Според светската здравствена организација 50-60 проценти од популацијата над 60 години имаат проблем поврзан со оваа жлезда. Тука спаѓаат бенигната хиперплазија и карциномот на простатата. Лекувањето, особено кај карциномите, најчесто е хируршки, со отстранување на дел или целата простата.
| | веќе видена

Мозочниот удар е трета причина за смртност и прва причина за инвалидитет во развиените земји. Според светските статистики на секои 45 секунди се случува по еден мозочен удар, а на секои три минути умира по еден човек во светот како последица од мозочен удар. Дополнителен проблем за зачестеноста на мозочните удари преставува и променливото време.
сите 2 | | | веќе видена

Кардиохируршките интервенции се едни од најсложените операции. Со зголемување на бројот на кардиоваскуларните заболувања, операциите на срце бележат значителен пораст на светско ниво. За многу пациенти кои се во очекување да бидат оперирани, како и за оние кои не се осмелиле да се јават кај кардиохирург поради страв дека ќе им биде предложено хируршко лекување им даваме одговор на најважните прашања кога станува збор хируршка интервенција на срцето.
| | веќе видена

Карциномот на кожата е најчестиот вид на канцер. Овие типови на канцер се појавуваат на површинскиот слој на кожата и лесно можат да се излекуваат доколку се откријат порано. Најсериозниот тип на канцер на кожа е наречен малиген меланом, кој е најчесто се шири. Докторите објаснуваат дека со редовни самопрегледи и дерматолошки прегледи овој карцином може рано да се дијагностицира. Ултравиолетовите зраци (UV зрачење) или прекумерна изложеност на сонце е најчестата причина за појава на овој тип канцер. Останатите се: користење на солариум; имуносупресија, оштетување на имунолошкиот систем кој го штити телото од бактерии или супстанци кои предизвикуваат алергиска реакција; изложување на високо ниво на радијација (зрачење) како и контакт со некои хемикалии, како што е арсенот, јаглеводороди во катран, масла или чад. Кој има најголем ризик за појава на меланом? Следнава група на луѓе е најподложна на канцер на кожа: луѓе со посветла кожа, особено на оние кои им се јавуваат изгореници и дамки при најмало ...
сите 2 | | | веќе видена

Лимфниот систем е важен дел од имунолошкиот систем на организмот, тоа е одбрамбен систем на организмот против различни болести. Лимфните жлезди се дел од лимфниот систем во кои се филтрира лимфната течност, тука се зарджуваат и концентрираат вирусите и бактериите за да на крај ги уништат со помош на посебни бели крвни клетки наречени лимфоцити и макрофаги.
| | веќе видена

Хипертензија или висок крвен притисок преставува голем здравствен проблем. Најчесто се јавува кај повозрасната популација, но со модерниот начин на живот, исхрана, стрес сè почесто од оваа болест заболуваат помладите. Што предизвикува хипертензијата? Нормалниот крвен притисок се движи до 120/80, доколку резултатите ја поминуваат оваа граница, со тек на време можат да укажуваат на хипертензија. Во повеќето случаи главната причина за хипертензија не е позната. Повисокиот број односно (систолен) го покажува притисокот додека чука срцето, а понискиот број (диастолен) го мери притисокот во паузите помеѓу отчукувањата. Понекогаш, заболувањата во бубрезите или надбубражната жлезда можат да доведат до хипертензија.
сите 35 | | | веќе видена

Појавата на акни е еден од најчестите проблеми со кожата во текот на бременоста. Најновите студии покажуваат дека речиси секоја втора трудница има проблеми со акни на лицето од различен степен, а понекогаш тие може да направат и лузни на лицето. За среќа, современата медицина нуди можности за решавање на овој проблем Акните кај трудниците се појавуваат поради зголемено ниво на хормони во првото тримесечје од бременоста и значително влијаат на зголемување на маснотијата на кожата (поради иницијација на лојните жлезди). Жените кои на тинејџерска возраст имале проблеми со акни се соочуваат со зголемен ризик од нивно појавување и во бременоста. Но доколку акните не се појават во првите 3 месеци се намалува веројатноста за нивно појавување подоцна. Кај оние трудници кои претходно немале проблеми со акни, понекогаш бременоста може да ги предизвика, што укажува на непредвидливоста на овој проблем. Третман Повеќето лекови кои се користат во лекувањето на акните (особено оние кои се користат кај потешките форми) се ...
| | веќе видена

Чувствувате дека сè околу вас се врти? Луѓето кои имаат вртоглавица опишуваат дека во тие моменти имаат чувство дека целиот свет се врти околу нив. Зошто имам вртоглавица? Една од најчестите причини за вртоглавица е проблем со внатрешното уво. Други причини за вртоглавица можат да бидат:
сите 2 | | | веќе видена

next