Аџибадем Систина

Децата се секогаш во движење, секогаш во потрага по нови нешта кои целосно им го одземаат вниманието. Ќе се согласите дека хранењето некогаш ви се чини како невозможна мисија. Тие не ни помислуваат да застанат да се напијат вода иако реално имаат потреба. На нас, родителите, ни преостанува секогаш да одиме зад нив и да ги задоволиме потребите за глад и жед.
| | веќе видена

Хипоталамусот и хипофизата се жлезди во мозокот кои го контролираат менструалниот циклус, а со тоа и репродуктивната способност на жената. Хипофизата создава хормони кои ги стимулираат јајниците да ги произведуваат женските полови хормони, естрогенот и прогестеронот. Овие хормони ја припремаат внатрешноста од матката за возможна бременост. Кога бременоста нема да се случи хормоналните нивоа опаѓаат и внатрешната слузница од матката се излуштува и тоа се вика менструално крварење.
| | веќе видена

Цервикалните интраепителни неоплазии или CIN промените претставуваат предканцерозни промени на грлото на матката или цервиксот. Тоа се промени во структурата на епителот на грлото на матката, кои претходат и од кои понатаму по подолго време може да се развие карцином на грлото на матката.
| | веќе видена

Коронарните болести, исхемични срцеви болести настануваат како резултат на намален проток на крв во срцевите коронарни артерии кои го хранат срцето. Во основа на овие болести е атеросклерозата која постепено води до стеснување на коронарните артерии, а со тоа и помалку кислород и хранливи материи за срцевиот мускул. Kако последица на намален проток на крв во коронарните артерии и зголемена потреба на срцето, настануваат првите симптоми и развој на некоја од формите на коронарна исхемична болест, од стабилна ангина пекторис до акутен коронарен синдром и развој на акутен миокарден инфаркт. Познато е дека повеќе од 50% од смртноста на луѓето е предизвикана од исхемични болести на срце.
| | веќе видена

Дали имате чувствителен скалп и постојано ве чеша кожата на главата? Првутот е само една од можните причини за проблеми со кожата на главата. Многу причини може да предизвикаат чувствителен скалп од првут се до посериозни состојби како бактериска инфекција или автоимуна болест. Прочитајте пет состојби кои може да бидат виновници
сите 2 | | | веќе видена

Велат, внесете живот во годините, а не години во животот. Стареењето е природен процес кој не можете да го промените. Но, уште денес можете да ги промените вашите активности и погледи кон светот. Секоја возраст носи нови предизвици и нови причини за среќа. Прочитајте како да живеете здраво и среќно по 50. роденден.
сите 6 | | | веќе видена

Имплантациско крварење е појава на мали точкасти крварења кое се јавува помеѓу 6 и 12 ден од концепцијата (зачнување). Тоа е еден од раните симптоми на бременост. Доколку забележите ситни црвени точки на долната облека не се вознемирувајте бидејќи не е опасно и не е потребен никаков третман.
| | веќе видена

Пешачењето го намалува стресот, го подобрува расположението и ја подигнува самодовербата. Најчесто кога сме лути и нервозни, сакаме да излеземе од дома и да се смириме пешачејќи. И сигурно ви се случило по кратката прошетка да се вратите дома посмирени и посвежи. Токму тоа се придобивките од пешачењето – намалување на стресот. Исто така, многу истражувања велат дека пешачењето влијае и врз доброто расположение поради фактот дека во телото се ослободува природниот хормон ендорфин.
сите 2 | | | веќе видена

Многу често состојбите како што се главоболката, зголемената тежина или лошиот здив не ги сфаќаме сериозно. Но, токму поради овие работи не успеваме да ги завршуваме дневните обврски и многу брзо ја губиме концентрацијата. За тоа како да се ослободиме од нив и која е причината за овие непријатни појави, одговорот можеме да го побараме во вишокот токсини кои константно ги внесуваме.
| | веќе видена

Запек, чувство на надуеност, гасови, болки во стомакот, чувство на прејаденост. Овие и уште низа симптоми се знаци дека имате проблем со дигестивниот систем. Дали се работи за болест, стрес, неправилна исхрана или други лоши навики на живот, ќе дознаете доколку разговарате со вашиот доктор. Во продолжение дознајте како можете самите да влијаете во подобрување на дигестијата на храна и да си ги олесните симптомите.
сите 3 | | | веќе видена

Честата потреба за уринирање во текот на ноќта може да биде поврзана со неколку состојби. Доколку имате потреба за уринирање повеќе од двапати за време на ноќниот сон и ако ова трае подолго време, можеби го имате проблемот наречен ноќно мокрење. Зависно од причината, ноќното мокрење може да се реши со лекарства или едноставно со промена на одрeдени навики пред да легнете. Ова се најчестите прашања кои си ги поставуваат луѓето кои имаат нарушен квалитет на сонот.
| | веќе видена

Сите типови дијабетес можат да доведат до компликации на различни системи и органи. Честопати компликациите се и животозагрозувачки. Во 2012 година дијабетесот се посочува како директна причина за смрт на 1,5 милиони пациенти глобално. Важно е да се знае дека дијабетесот и неговите компликации може да се спречат со здрав начин на исхрана, физичка активност, одржување на телесната тежина и одбегнување на цигарите.
сите 5 | | | веќе видена

Јајцеводите се парни органи чија функција е да ја поврзат матката со јајчниците. Тие имаат битна улога во репродуктивниот систем кај жените бидејќи во нив се извршува оплодувањето на јајце клетката со сперматозоидот секој месец. Јајчникот ja ослободува јајце клетката, а јајцеводите ја прифаќаат и треба да ја транспортираат до матката. Во исто време сперматозоидот патува преку матката во јајцеводите каде се врши оплодувањето на јајната клетка. Оплодената јајна клетка – наречена зигот патува кон матката каде треба да се имплантира и да започне развојот на бременоста. За жал, голем број жени имаат проблем со непроодни јајцеводи, па кога тие се блокирани се спречува нормалниот транспорт на оплодената јајце клетка.
| | веќе видена

Заедно со устата и очите, носот е еден од највпечатливите елементи кои ги забележуваме кај луѓето. Со другите елементи го одредува визуелниот изглед на личноста. Покрај тоа што служи како влез за воздухот од надворешната средина, благодарение на комплексната структура го подготвува и прочистува воздухот пред да стигне во белите дробови. Прочитајте ги шесте интересни факти за улогата на вашиот нос.
| | веќе видена

Ноктите се уште еден симбол на женственост, убавина и стил. Здравите и сјајни нокти, наспроти кршливите и тенки нокти без сјај и живот ја рефлектираат вашата здравствена состојба. Честопати лошиот изглед на ноктите сигнализира системско заболување или проблеми со кожата.
сите 3 | | | веќе видена

Мултипна склероза е хронично заболување на централниот нервен систем при коe доаѓа до оштетување на белата супстанца, мијелин, во мозокот и `рбетниот мозок со што се нарушува спроведувањето на нервните импулси. Во подоцнежна фаза доведува до широк спектар на симптоми и невролошки испади кај пациентите.
| | веќе видена

Децата сакаат да се маскираат, и не само за 1 април. Секогаш се поистоветуваат со супер хероите кои ги гледаат на цртаните филмови. Бетмен, Супермен, Спајдермен кај момчињата, Снежана, Елса, Пепелашка кај девојчињата и уште многу други маски се дел од омилените на многу дечиња. Гледајќи ги сите овие мали лица, обоени и насмеани измамуваат насмевка на лицата.
сите 45 | | | веќе видена

Бубрежните каменчиња се една од причините за појава на болка во бубрезите која се смета за една од најсилните болки (колики). Дури и лесното поместување на бубрежните каменчиња може да предизвика страшни болки кои многу често се споредуваат со болките кои жената ги има за време на породувањето. Со практикување на овие три едноставни навики ќе им помогнете на бубрезите да работат правилно и ќе ја спречите појавата на каменчиња.
сите 2 | | | веќе видена

Ешерихија коли е бактерија која нормално живее во цревата на луѓето и животните. И покрај тоа што одредени типови на бактеријата се безбедни и ги има во здравиот дигестивен систем, постојат и типови на Ешерихија коли кои предизвикаат труење на организмот. Симптомите на труење се слични со стомачниот вирус, но честопати знаат да дадат потешки симптоми и може да траат многу подолго од една обична вирусна инфекција на цревата.
сите 2 | | | веќе видена

Зaмрзнувањето на јајце клетки е релативно нова постапка во областа на асистираните репродуктивни технологии. Јајце клетките имаат поголем волумен на вода споредено со ембрионите. Поголемата застапеност на водата во јајце клетките го зголемува формирањето на интерклеточни кристали во текот на процесот на замрзнување, што предизвикува дегенерација. Со помош на витрификација на јајце клетките се редуцира појавата на кристали, се подобрува процесот на замрзнување и одмрзнување, што финално влијае на степенот на бременост.
| | веќе видена

next