Аџибадем Систина

Сте се запрашале ли како минува денот на луѓето кои се грижат за сопственото здравје и имаат здрави навики. Дали навистина тоа го практикуваат секојдневно или прават отстапки. Прочитајте ги седумте топ навики на луѓето со здрав стил на живот и, што е поважно, почнете да ги практикувате уште од денеска.
| | веќе видена

Се пронаоѓате ли во речиси секојдневното прашање - каде ги оставив клучевите од автомобилот или очилата. Експертите велат дека тоа е сосем нормално. Сте се запрашале ли во кои случаи станува збор за сериозно нарушување на меморијата и треба да побарате лекарска помош? Тука спаѓаат бројни примери на губење меморија која ги нарушува секојдневните активности (одржување лична хигиена, возење, редовно заборавање на претходно закажани состаноци, прегледи на доктор, заборавеност каде сте го паркирале автомобилот...).
сите 2 | | | веќе видена

Синусите се коскени шуплини лоцирани помеѓу коските на лицето (фронтален синус, максиларен, етмоидален и сфеноидален). Најчеста причина за воспаление на синусите се инфекции или алергиска реакција. Кога синусите се воспалени тие создаваат повеќе слуз со што доаѓа до затнување на одводните канали поврзани со носната празнина. Зголемениот притисок во синусите предизвикува болка која се чувствува како главоболка.
сите 2 | | | веќе видена

Формулата за намалување на тежината е едноставна, јадете помалку калории а трошете повеќе. Доколку постојано сте во потрага по храна која ќе ве држи сити подолго време, а од друга страна е богата со сите потребни хранливи материи тогаш прочитајте ја листата на наши предлози.
сите 3 | | | веќе видена

Се чувствувате подуени, нервозни или едноставно не ви денот. Виновник за ова може да бидат хормоните. Хормоните се хемиски состојки кои влијаат врз работата на клетките и целиот организам. Нормално е доколку нивните вредности варираат во одреден период од месецот, особено пред и во текот на менструалниот циклус. Хормонски дисбаланс се случува и во менопауза. Освен овие причини, варирањето на хормоните може да биде резултат на болест или пиењето одредени лекарства.
сите 2 | | | веќе видена

Родителството бара трпение, љубов и време. Родителите треба да знаат дека за да променат што било потребно е време. Честопати, однесувањето на вашето мало дете ве прави нервозни и беспомошни. Иако се толку мали, децата сакаат доза независност, но од друга страна имаат голема потреба од љубов и внимание од родителите. Периодот од 3 до 5 години е најактивен и фрустрирачки во однос на родителството. И покрај тоа што се трудите да го дадете најдоброто од себе во однос на чување и воспитување, сигурно ќе се пронајдете барем во една од посочените грешки кои ги правиме свесно или несвесно:
сите 2 | | | веќе видена

Поголемиот дел од лицата со дијабетес може да консумираат одредени видови на алкохол. Она што е важно е пиењето да биде во умерени дози и да се внимава на составот на пијалакот. Во денешно време, постојат пијалаци кои содржат алкохол а не содржат премногу шеќер, па се дозволени за лицата со шеќерна болест. Пред да посегнете по било кој алкохол, треба да бидете запознаени како тој влијае на нивото на шеќер во крвта.
сите 2 | | | веќе видена

Ги послушавте советите на лекарите, ја избегнувате храната која вообичаено ви прави киселини, ја намаливте тежината, спиете со благо поткрената перница и, сепак, имате проблеми со киселини во желудникот. Но, дали ги откажавте цигарите? Новата голема студија покажала дека пушачите имаат поголема шанса за појава на киселини отколку непушачите.
| | веќе видена

Секој од нас од време на време се жали на главоболка. Сте размислиле ли дали кофеинот може да биде причина за главоболката, или пак дека токму кофеинот ви помага да се ослободите од напнатоста? Истражувањата покажале дека кофеинот има двојна улога, помага, но може да биде и причина за главоболка.
| | веќе видена

Како и кај сите карциноми, и кај меланомот, раното откривање ги зголемува шансите за добра прогноза и третман. Во најголем дел од случаите, карциномот на кожа се лекува доколку навреме се дијагностицира. Затоа, најдобро решение е да правите редовен преглед на вашето тело. Погледајте ги сите бенки на вашето тело и забележите доколку има било каква промена.
сите 2 | | | веќе видена

Анемија е состојба која се јавува кога крвта нема доволно црвени крвни клетки (еритроцити) или хемоглобин. Хемоглобинот претставува главен составен дел на црвената клетка чија улога е да го носи кислородот до клетките. Затоа, доколку имате намален број на црвени крвни клетки или намалени вредности на хемоглобинот, клетките во вашето тело нема да бидат во можност да добиваат доволно кислород.
сите 4 | | | веќе видена

Правилната исхрана, вежбите и сиот напор што го вложувате во здравјето нема да дадат видливи резултати доколку не е придружено со здрав и добар сон од најмалку 7 часа. Ставете го сонот како приоритет бидејќи само добро одморен организам може да функционира здраво.
сите 2 | | | веќе видена

Ќе се согласите дека би било одлично доколку само со внесувањето на еден витамин можете да изградите цврсти коски и да се борите против малигните болести, дијабетесот, срцевите болести и депресијата. Или едноставно да ви помогне да го намалите вишокот тежина? Еден од витамините кои делуваат позитивно во горенаведените состојби е витаминот Д, чие создавање во нашиот организам го поттикнува сонцето, а може да го добиеме и преку исхраната и разни суплементи/додатоци во исхраната.
сите 2 | | | веќе видена

Речиси никогаш не помислуваме на нашиот `рбет пред да одиме во кревет. Но, начинот на кој спиете во голема мера може да влијае на непријатното чувство кое го имате во долниот дел на грбот. Држете го ` рбетот во природна положба При изборот на душек, одберете таков што нуди добра поддршка на `рбетот и вратот. Доколку не се чувствувате удобно, користете перници за дополнителна поддршка. Спијте на грб Најдобра позиција за спиење е лежењето на грб. Спиењето на стомак одржува неприродна позиција на вратот. Препорачливо е лежењето на грб во текот на ноќта, бидејќи во оваа положба доаѓа до рамномерно распоредување на тежината на телото, и со тоа се намалува бројот на места на телото врз кои се врши притисок при лежењето. Доколку, сепак, сте навикнати да спиете на страна Континуираното спиење на една страна може да доведе до мускулна нерамнотежа, болка, а во некои случаи и сколиоза. Спиењето на иста страна со месеци доведува до суспендирање на средишниот простор помеѓу колковите и рамената. Сепак, доколку уживате да ...
| | веќе видена

Дали ви претставува вистински проблем да одберете крема за лицето? Честопати имате реакција по користење на нов производ за козметика? Доколку се сомневате дали имате чувствителна кожа, поставете си ги следниве неколку прашања:
| | веќе видена

Прекумерното седење и неактивност доведува до појава на обезност, која го зголемува ризикот од појава на одреден тип канцер. Неодамнешна студија која опфатила 70.000 пациенти со канцер покажала дека луѓето кои поминуваат поголем дел од времето во седење имаат поголем ризик за развој на ендометриален, канцер на дебелото црево и канцер на белите дробови.
сите 2 | | | веќе видена

Ангина пектрорис е медицински термин за болка во градите како последица на коронарна болест на срцето. Таа се манифестира со намален проток на крв во срцевиот мускул поради насобраните масни наслаги кои прават стеснување во артериите. Пациентите чувствуваат болка, стегање и притисок во градите. Ангината е релативно честа појава и тешко може да се разликува од другите болки во градите.
сите 3 | | | веќе видена

Спиналните тумори се абнормални ткива лоцирани во ’рбетниот столб и ’рбетниот мозок . Од нив, 90 - 95% се лоцирани во ’рбетниот столб, а само 5% го напаѓаат `рбетниот мозок. Спиналниот тумор кој се раширил од друга регија во телото се нарекува секундарен или метастатски тумор. Туморите кои се формираат во самиот ’рбет се познати под името примарни тумори и се многу ретки. Овие тумори може да бидат бенигни и малигни. Иако бенигните тумори може да бидат многу болни и да го оштетат коскеното ткиво, сепак, малигните се многу поопасни. Причината за најголемиот дел примарни тумори е непозната. Понекогаш може да биде генетскиот фактор или, пак, изложувањето на агенси кои предизвикуваат канцер.
| | веќе видена

Мочниот меур е орган кој ја складира урината од бубрезите сѐ до нејзината елиминација од телото. Внатрешната површина на мочниот меур е обложена со епител познат како преоден епител, чија цел е да го заштити мочниот меур од влијанијата на урината. Кај карциномот на мочниот меур овие клетки почнуваат да се размножуваат неконтролирано и ги заземаат здравите ткива. Според д-р Александар Мицковски, специјалист хигург-уролог од Клиничката болница „Аџибадем Систина“ карциномот на мочен меур најчесто се јавува кај луѓе на возраст над 55 години, а најпознат ризик фактор е пушењето.
| | веќе видена

Децата уживаат додека се во вода, посебно во топлите летни денови. Без разлика дали користите јавен базен или базен во вашиот двор, бидете сигурни дека пливањето е безбедно и забавно, посебно за најмалите. И покрај забавата, постојат потенциjaлно опасни ситуации кои треба секој родител да ги знае.
| | веќе видена

next