Аџибадем Систина

Црниот дроб е најголемата лабораторија во човековиот организам, сместен во стомачната празнина под десниот ребрен лак, заштитен со мускулно-скелетни структури. Крвта до него доаѓа од два извора, артериска крв и крв од ,,порталниот крвоток“, преку кој крвта од цревата богата со сите добри и лоши состојки кои сме ги внеле со храната оди на обработка во црниот дроб. Работата на црниот дроб е од суштинско значење за варење на храната и ослободување на телото од токсини.
сите 2 | | | веќе видена

Ќе се согласите дека комарците се неизбежно зло во летните ноќи. Посебно е проблематично следното утро кога ќе го видите убодот од комарецот и ќе почнете да се чешате. Црвениот круг кој се јавува на местото на убодот е всушност блага алергиска реакција. Прочитајте неколку брзи и едноставни совети за прва помош при убод од комарец.
| | веќе видена

Сте помислиле ли како вашите навики делуваат на здравјето и виталноста на коските? Дали само со една промена може да направите голем чекор кон подобрување на нивната цврстина, или пак само една лоша навика може да доведе до слабеење на коскеното ткиво.
| | веќе видена

Појава на отоци на нозете, кои може да се прошират и по целото тело, покачен крвен притисок, слабост, повраќање, главоболки, болки во грбот. Ова се симптоми на бубрежна болест. Болеста што ги напаѓа бубрезите се развива многу бавно и претставува една од водечките причини за откажувањето на работата на бубрезите.
сите 3 | | | веќе видена

По напорната учебна и работна година, дојде време за одмор кој вие и вашите деца подеднакво го посакувавте. Одмор од училишни распореди, станување рано и пишување домашни задачи, но тоа не значи дека децата учењето треба да го стават на пауза до септември.
сите 2 | | | веќе видена

Лубеницата во најголем процент содржи вода, дури 92%, a содржи и изненадувачки многу хранливи состојки. Со секое парче лубеница внесувате значително количество витамин А, Б6 и Ц, ликопен, антиоксиданси и аминокиселини. Лубеницата не содржи масти а има многу малку сол па затоа е и идеален избор за летниот период.
сите 5 | | | веќе видена

Чувствителноста на сонце, или фотосензитивност, е реакција на кожата на ултравиолетовите зраци. Еден тип реакција е фототоксична реакција, која се јавува кога УВ зраците реагираат со заштитното средство нанесено на кожата при што се формира хемиска супстанца што ја оштетува кожата. Главен симптом на чувствителноста на кожата на овие зраци се изгореници, кои се јавуваат веднаш или неколку часа по изложувањето на сонце на местата кои биле директно изложени на овие зраци.
сите 4 | | | веќе видена

Кафето е ритуал од кој тешко се откажуваме. Но, откако ќе ги прочитате позитивните ефекти на какаото, кое се смета за моќен антиоксиданс на 21 век, ќе посакате барем една шолја кафе да ја замените со овој супер пијалак.
сите 2 | | | веќе видена

Речиси не постои мајка која не ја изговорила реченицата „Моето дете не јаде доволно“. Повеќето од вас сигурно знаете колку фрустрирачка може да биде состојбата кога детето одбива да јаде, посебно кога внесуваме некоја нова храна или, уште полошо, кога му се нуди храна што претходно ја јадело а сега категорично одбива да ја јаде. Повеќето од децата го прават ова одвреме-навреме, но за еден мал процент тоа е „начин на живеење“.
сите 2 | | | веќе видена

Крипторхизам преставува состојба кога едниот или двата тестиси за време на фeталниот развој не се спуштиле низ ингвиналниот канал до скротумот. Нормално процесот на спуштање на тестисите се одвива по 28 недела од бременоста. Но за жал кај дел од бебињата оваа промена не се случува пред раѓањето, па тестисот застанува или на првобитното место од развојот во стомачната празнина или на својот пат кон скротумот се заглавува во слабинскиот или ингвиналниот канал. Кај дел од нив состојбата се коригира, па тестисите се спуштаат во првите неколку месеци по раѓањето.
| | веќе видена

Секој човек различно ги ослободува вишокот токсини преку потењето. Одредени луѓе се потат премногу дури и при лесна физичка работа, други пак воопшто не се потат и после возење со велосипед или тренинг. Прочитајте што го предизвикува потењето и како да го намалиме прекумерното потење.
| | веќе видена

Здраво, Имам 41 години, редовно на контроли се беше во ред. Пред една година почнаа климактерични тегоби, некој месец имам некој не. Имам родено две дечиња со нормални бремености и нормално породување. Но сега имам краварење цел месец, кога помалку кога повеке и никако не престанува. Бев пак на доктор и докторот ми рече дека е во ред, така ке си биде само ако продолжи подолго пак да се видиме. Па би сакала да ми кажете дали е нешто страшно или е некое хормонско пореметување и дали треба да се пие нешто за да престане крварењето или да не треба да се прави киретажа. Благодарам и ќе ве замолам да ми одговорите што е можно побрзо. Поздрав
| | веќе видена

Во пеколните горештини влегувањето во изладена просторија ве опушта. Веднаш штом влезете во Вашиот дом се фаќате за далечинскиот управувач на клима уредот. Но при ниски температури, климата може да ве разболи. Во летниот период значително се зголемува употребата на клима уредите. И веќе, речиси во секој дом, работно место, автомобил се наоѓа клима уред. И ние имајќи корист од трите, целиме да оформиме синџир од клима уреди и колку што е можно без прекин да го поминеме нашето време во изладен простор.
сите 2 | | | веќе видена

Само еден скок во вода комплетно може некому да му го смени животот. Ова е реченицата со која трауматолозите ја почнуваат приказната за нивните пациенти кои, по тешки повреди на 'рбетниот столб, останале комплетно парализирани.
| | веќе видена

Понекогаш се потребни неколку мали промени на навиките кои може да дадат извонредни резултати. Доколку имате проблем со варењето на храната, имате болки и надуеност на стомакот во текот на целата година, пробајте да направите мали промени во текот на летото. Со овие неколку совети ќе успеете да ја намалите надуеноста на стомакот и ќе се чувствувате лесно и удобно во костумот за капење.
сите 10 | | | веќе видена

Дали сте знаеле дека пушачите треба да земаат поголеми дози витамин Ц за разлика од непушачите. Кои се бенефитите од земањето суплементи на витамин Ц и како делува врз здравјето, ќе ви стане јасно доколку ги прочитате 5-те важни улоги на витаминот Ц.
сите 2 | | | веќе видена

Со пристигнување на новороденчето, доаѓаат денови исполнети со измешани чувства на љубов, грижа и посветеност. Сакате да биде се во најдобар ред со вашето малечко, па минувате часови гледајќи го и анализирајќи го секој негов детаљ. Во продолжение ви даваме совети како да направите разлика меѓу она што е нормално а што е причина за загриженост.
| | веќе видена

И покрај тоа што дијагностицирање одредена болест е негативна вест, за луѓето дијагностицирани со целијакија правилната дијагноза значи крај на проблемите. Целијакија е генетско автоимуно заболување кое се јавува при внес на храна која содржи глутен. Кај лицата со целијакија, телото го препознава глутенот како „туѓо тело“ и почнува да реагира напаѓајќи ги сопствените клетки. Под поимот глутен во лаичката интерпретација пред сè се мисли на белковина од пченицата, пирот, ’ржта и јачменот каде тој е присутен во различни комбинации на своите компоненти – растителните белковини проламин и глутелин.
| | веќе видена

Луѓето кои се соочуваат со хронична болка се соочуваат и со други потешкотии, пред сè психолошки и социјални. Лицата со хронична болка имаат зголемен ризик за депресија, која може да предизвика сериозни последици доколку не се лекува.
сите 2 | | | веќе видена

next