Аџибадем Систина

Уринарната инфекција е всушност бактериска инфекција во уринарниот систем која може да го зафати мочниот меур, бубрезите и мочните канали. Дали имам ризик за појава на инфекција? На секој од нас во одрeден период од животот може да ни се случи појава на уринарна инфекција, но одредени состојби и болести како дијабетес, мултипна склероза и Паркинсонова болест може да бидат ризик фактори за појава на ваква инфекција. Други состојби и болести кои ја зголемуваат можноста за инфекција се:
сите 2 | | | веќе видена

Многумина од нас веруваат дека сончевите зраци имаат штетно влијание врз кожата само ако директно сме изложени на сонце. Постојат три типа на УВ зраци. УВА зраците продираат во најдлабоките слоеви на кожата при што се постигнува темнеење на постоечкиот меланин (пигмент). УВБ зраците се главните причинители на изгореници и црвенила на кожата. УВБ зраците поттикнуваат создавање нов меланин. УВЦ зраците не се пробиваат подалеку од озонската обвивка и не навлегуваат во атмосферата, па оттаму и немаат никакво влијание врз здравјето на кожата.
| | веќе видена

Хламидијата е една од најчестите сексуално преносливи болести. Бидејќи не дава симптоми, инфекцијата брзо се раширува преку сексуални односи. Се смета дека инфекцијата со хламидија не дава симптоми кај 75% од мажите и кај 50% од жените.
сите 29 | | | веќе видена

Воведувањето на храна кај бебето е една од најстресните состојби на мајките. Периодот пред да се започне со цврст оброк, мајките се бомбардираат со информации кога и како да започнат со првиот оброк и која намирница да биде прв избор. Најголемиот страв е дали бебето ќе ја прифати храната, дали ќе знае да ја голтне, како да знаат кога е вистинското време за хранење и уште многу други дилеми. Главниот проблем е што хранењето станува главна преокупација на мајката, па оттаму и целиот процес на хранење станува стресна состојба. Еве неколку совети кои ќе ви помогнат при хранењето:
| | веќе видена

Деветте изведени студии кои опфатиле дури 430 000 испитаници докажуваат дека пиењето кафе делува поволно врз работата на црниот дроб и доведува до значително намалување на ризикот од развој на цироза. Појавата на цироза на црниот дроб се јавува како резултат на вирусно заболување (хепатит Б и Ц), а може да се јави и како резултат на прекумерно пиење алкохол и одредени лекарства. Цирозата се развива бавно при што здравото ткиво на бубрегот преминува во сврзно ткиво и како такво не е во можност да ги обработува протеините, хормоните, лековите и токсините. Исто така, се на намалува и способноста за создавање протеини и други супстанци важни за дигестивниот систем и елиминацијата на токсините. Над еден милион луѓе годишно во светот умираат од оваа болест.
сите 4 | | | веќе видена

Прашање: Имам 66 години, a 4 години боледувам од ревматоиден артритис. Користам „метатраксант” од 2,5 мг 3 таблети еднаш во неделата. Имам проблем со забите, но поради терапијата, не знам дали можам да ги извадам кај матичниот стоматолог. Друг проблем ми се јави пред 3 месеци добив аритмија и еве оттогаш еднаш неделно наеднаш добивам аритмија и возбуда, треперење. Каде да се обратам што да направам?
| | веќе видена

Прашање: Сите резултати ми се уредни што ги спремам за вештачко оплодување. Треба да снимам јајцеводи. Me интересира дали висока ЅЕ 30/58 е проблем за снимање, а таа се должи на ревматоиден фактор (IU/ml) 19 затоа што од стоматологија се е во ред, гинекологија исто така е во ред и други здравствени проблеми немам. Исто така ме интересира која е процедурата за снимање јајцеводи и дали е болно?
сите 2 | | | веќе видена

Прашање : Моето дете е родено со пренатален заб (2 долу). Млечен заб на тоа место досега не е израснат сега има три. Дали на тоа место ќе се појави траен заб или и понатаму ќе остане празнина? Како да постапиме?
сите 2 | | | веќе видена

Дали црното чоколадо го штити срцето? Според бројни истражувања чоколадото содржи антиоксиданси наречени флавоноиди кои можат да спречат лошиот холестерол LDL да предизвика артериосклероза. Притоа, кардиолозите препорачуваат доколку јадете чоколадо, тоа да биде црно чоколадо. Црното чоколадо е докажано како најкорисно за срцето.
| | веќе видена

Вашиот пејсмејкер претставува едно модерно чудо, медицинско научно решение за електричните проблеми на бавното отчукување на срцето. Пејсмејкерот им го продолжува нормалното работење на срцето на милиони пациенти во светот. Доктор Иван Трајков, кардиолог електрофизиолог, објаснува како треба да живеете и на што да внимавате доколку имате вграден пејсмејкер
| | веќе видена

Во текот на бременоста, трудницата не треба да се храни за двајца. Здравата исхрана е најдобриот подарок што мајката може да му го даде на своето бебе. Пред породување Уште пред бременоста, мајката треба да консумира многу витамини и минерали. Мајките што се хранат здраво, не само со протеини, јаглехидрати и масти, туку и со микрохранливи материи, прават добро и за себе и за своето бебе. И истражувањата го потврдуваат ова. Од витално значење за развојот на нервниот систем е исхраната богата со Б витамини и фолна киселина. Мајката, којашто долго време одржувала диета, и предлагаме да ја прекине диетата два месеци пред да забремени и да започне да се исхранува нормално.
| | веќе видена

Овошните плодови, без разлика од кој вид, го намалуваат ризикот за појава на канцер, срцеви заболувања и воспаление. Иако веќе знаете дека овошјето е идеален избор за здрав организам, новите истражувања зборуваат дека бобинките имаат низа бенефиции и голема нутритивна вредност. Тука спаѓаат јагодите, малините, боровинки, гоџибобинки и сл.
сите 2 | | | веќе видена

Дигестивниот систем има клучна улога за вашето здравје. Доколку немате никакви потешкотии, не ни помислувате на начинот на кој функционира дигестивниот систем. Во продолжение прочитајте неколку интересни факти за работата на системот за варење:
сите 2 | | | веќе видена

Доколку имате дијагностициран канцер на едниот бубрег не значи дека и другиот бубрег ќе биде зафатен со малигната болест. Главна грижа на пациентите со малигна болест e дали канцерот ќе се рашири и што ќе се случи доколку се случи? За среќа, канцерот на бубрег кај најголем број од пациентите не го зафаќа другиот бубрег.
сите 2 | | | веќе видена

Висока температура е температура со вредности повисоки од нормалната телесна температура и претставува природен одговор на инфекции. Кога температурата на вашето тело ќе се зголеми неколку степени над нормалните вредности тоа е знак дека вашето тело се бори против инфекции и генерално не е причина за загриженост.
сите 2 | | | веќе видена

Пробиотиците во денешно време можете да ги најдете на повеќе места. Можете да ги најдете во гранола-барови, јогуртот, житариците и други додатоци во исхраната. Пробиотиците се „добри“ бактерии кои се верува дека делуваат позитивно за целокупното здравје, а пред сè за дигестивниот систем. Пробиотиците се слични со бактериите кои нормално ги има во дигестивниот систем и се борат со бактериите кои прават штета на организмот. Тие сами по себе не претставуваат лек, но имаат голем бенефит за здравјето на децата и возрасните.
сите 2 | | | веќе видена

Панкреасот е орган локализиран позади желудникот, во горната третина на стомакот. Неговата функција е од клучно значење во разградувањето на храната и во регулирање на метаболизмот на шеќерот во крвта. Ова заболување може да е со релативно лесна клиничка презентација, па сè до тешки облици со животнозагрозувачки компликации. Воспалението на панкреасот може да е акутно, кое настанува нагло и може да трае со денови, и хронично, кое може да перзистира во долг временски период, а многу често претставува и дефинитивна состојба.
| | веќе видена

Иако можеби не го доживуваме премногу сериозно, губењето на слухот е една од состојбите кои се причина за изолирање на личноста од социјалниот живот и секојдневните активности. Луѓето кои имаат нарушен слух најчесто се срамат од тоа и се повлекуваат во себе. Затоа, многу е важно да се справите веднаш доколку забележите проблем со слухот бидејќи одложувањето на посетата на доктор може дополнително да ви го наруши слухот и да ве оттргне од активностите во кои претходно сте уживале.
сите 2 | | | веќе видена

Колку витамини на дневна основа му се потребни на нашето тело за да биде здраво и да го зајакне имуниот систем? Ова прашање сигурно го имате поставено за себе и за своите деца. Мајките секогаш мислат дека децата не примаат доволно витамини, па додаваат додатоци во исхраната во вид на сирупи за зголемување на апетитот и други сл. препарати. Но, дали овие препарати можат на каков било начин да му наштетат на организмот и како се манифестира хипервитаминозата.
сите 2 | | | веќе видена

next