Аџибадем Систина

Покрај убавиот мирис, на етеричните масла им се препишуваат голем број здравствени придобивки. Подобрување на расположението и когнитивните способности, ублажување на симптомите при инфекција и рефлуксна болест (враќање на содржината од желудникот во хранопровод) се само дел од нив. Ароматерапијата со овие масла е исто така корисна и при несоница, проблеми со варењето на храната, инфекција на забите. Сè што треба да направите е да ставите неколку капки од маслата во дифузер или ставете од етеричното масло во тенџере со вода, ставете го лицето над него, затворете ги очите и покријте ја главата со крпа и вдишете ја пареата.
| | веќе видена

Основна карактеристика на т.н панично растројство се повратните напади на силна напнатост која прераснува во паника, без за тоа да постои видлива, реална причина. Ваквите состојби можат да се јават кај секого и во секое време. Сепак, кај лицата кои страдаат од ова растројство можат да се пронајдат многу сличности во однос на нивните карактерни црти.
| | веќе видена

Најголем дел од компликациите при повреда на `рбетот настануваат кога повредениот нестручно се поместува и транспортира од местото на несреќата до здравствената установа. Компликациите кои може да настанат се повреда на `рбетниот мозок и парализа на екстремитети или целото тело. Проф. д-р Јордан Савески, шеф на Спиналниот центар во „Аџибадем Систина“ дава стручни совети за прва помош при повреда на `рбетот.
сите 2 | | | веќе видена

Карциномот на дебелото црево е трета водечка причина за смртност. Како и другите карциноми, во почетен стадиум болеста нема знаци на заболување. Затоа, се советува секој човек над 50 години да направи скрининг тестови, како тест за скриено крвавење и колоноскопија, за навреме да се открие болеста.
сите 2 | | | веќе видена

Помалку или повеќе, секоја жена во репродуктивниот период се соочува со предменструалниот синдром (ПМС). Се смета дека 85% од жените пред почетокот на менструалниот циклус ги чувствуваат симптомите на надуеност, главоболка, напнатост и замор. Прочитајте како полесно да го надминете овие „лоши денови“ од кој е поштедена машката популација
сите 2 | | | веќе видена

Чирот на желудникот и дванаестопалeчното црево (дуоденум) е доста честа појава во денешното современо живеење. Почести се чиревите на дванаестопалeчното црево за разлика од чирот на желудникот, додека доста поретко се јавуваат чиреви на хранопроводот. Чирот претставува ограничен дефект (оштетување) на заштитната слузокожа на желудникот и дванаестопалeчното црево која е во постојан контакт со желудочната киселина и ензимите.
| | веќе видена

Ендокардитис е воспаление или инфекција на внатрешната (endokardialna) површина на срцето кое може да вклучува една или повеќе валвули или други структури. Според проф. д-р Салис Таџер, кардиохирург, ендокардитисот често е предизвикан од бактерии кои нормално живеат на кожатa, во внатрешноста на дигестивниот тракт или во уринарниот тракт.
| | веќе видена

Триглицеридите се тип на масти во крвта кои телото ги користи за енергија на мускулите. Зголемените триглицериди во крвта го зголемуваат ризикот за појава на срцеви заболувања, а честопати може да биде и знак за нарушување во метаболизмот. Вредностите на триглицеридите може да го дознаете на едноставен начин преку анализа на крвта.
сите 4 | | | веќе видена

Воспаленијата на крајниците се чести во есенскиот период, кога почнува школската година и децата престојуваат во градинките. Според д-р Александар Лазаревски оториноларинголог најчеста причина за отстранување на крајниците се повторувачки акутни воспаленија на грлото (клиничките насоки се пет или повеќе акутни воспаленија на крајниците во текот на една година) или хронични воспаленија на крајниците со перманентна болка во грлото.
| | веќе видена

И покрај тоа што се опкружени со вода, децата најлесно може да дехидрираат додека си играат на плажа. Доколку ги оставите на себе, децата може цел ден да си играат на песокот или покрај базенот. Прочитајте неколку совети како да го спречите сериозното губење течности за време на летниот одмор.
сите 2 | | | веќе видена

Артериите се како дрво. Аортата е стеблото што се разгранува на сè помали гранки и завршува со гранчиња на листовите. Артериосклерозата како процес на таложење масни материи и калциумови соли го зафаќа стеблото, големите гранки сè до гранчињата на листовите, а шеќерната болест ги уништува гранчињата на листовите. Според д-р Митко Караѓозов, тораковаскуларен хирург во Клиничката болница „Аџибадем Систина“, кај долгогодишни пациенти со шеќерна болест настанува уништување на крвните садови, односно гранчињата на листовите, и настанува дијабетична ангиопатија. Сето ова доведува до намалување на исхраната на ткивата на периферијата.
| | веќе видена

Гласната музика која доаѓа од вашите слушалки е само една од секојднeвните навики која може да резултира со оштетување на слухот. Тумори, лекарства, трауми на главата... дознајте ги главните причини за намалување на слухот.
сите 4 | | | веќе видена

Точен е фактот дека со стареењето се намалува менталната активност на мозокот а заедно со тоа доаѓа и до намалување на концентрацијата, помнењето и фокусирањето. Не можеме да му се спротивставиме на времето и природните процеси, но секако дека можеме да влијаеме ваквите промени да бидат со намален интензитет и да го подобриме квалитетот на живот. Воведувањето на долунаведените храна и пијалаци се докажани сојузници за зачувување на виталноста на мозокот.
| | веќе видена

Подолго време по социјалните мрежи се споделуваат различни препораки за тоа како да си помогнете при појава на првите знаци на срцев удар. Споделената препорака е да се почне со брзо и длабоко кашлање, кое треба да го одржи во свест пациентот и да му помогне да ја преживее кризата. Д-р Оливер Бушљетиќ, интервентен кардиолог, вели дека во реалниот живот, оваа состојба се развива брзо и пациентот нема време за реакција. Прочитајте ги неговите стручни совети за прва помош при појава на знаци на срцев удар. „Исклучително важен е периодот од почетокот на срцевиот удар до првиот контакт со доктор, односно поставување на дијагнозата срцев удар. Во првите часови од почетокот на срцевиот удар, најголема опасност се т.н. живото-загрозувачки пореметувања во работата на срцето како изразито бавна срцева работа или изразито брза срцева работа.“ вели д-р Бушљетиќ.
| | веќе видена

Европската уролошка асоцијација апелира дека појавата на карциномот на простата е во континуиран пораст. Во последните години таа достигнува до вредности од 214 дијагностицирани карциноми на простата на популација од 1000 мажи што значи дека секој 5-ти маж во текот на својот живот ќе развие карцином на простата. Ова првенствено се однесува на мажите над 50-та годишна возраст. „Во „Аџибадем Систина“ се изведуваат сите дијагностички и терапевтски процедури за дијагностицирање на карциномот на простата. За два до три дена пациентите добиваат прецизен патохистолошки наод со адекватни наоди кои што сугерираат дали карциномот на простата е агресивен, до кој степен е агресивен и во кој правец би требало да се движи понатамошното лекување.“ вели проф. д-р Лековски.
| | веќе видена

Тајната на сјајот на вашето лице се крие во здравиот и младешки изглед, кој во естетската дерматологија се постигнува со безбедни процедури и внимателен индивидуален пристап. Комбинацијата на витамински коктели и хијалурон пред одмор и дополнително хемиски пилинг по завршување на одмор, за кратко време водат до феноменални резултати. Хемиските пилинзи помагаат во отстранување на изумрените клетки и поттикнување на епидермисот за создавање на нови, додека витаминските коктели и хијалуронот прават оптимално дополнување во потребите за здравјето и негата на кожата.
| | веќе видена

Болката во долниот дел на стомакот и карлицата кај жените е честа болка и може да потекнува од повеке органи кои се сместени во долниот дел на стомакот и малата карлица. Во многу случаи тешко е да се дијагностицира потеклото на болката, но најчесто е предизвикана од уринарниот систем, цревата или репродуктивниот систем (матката, јајчниците или јајцеводите). Болката често започнува во слабините и се шири во долниот дел на стомакот-лево или десно од папокот и во препоните и може да биде со различен интензитет и времетраење.
| | веќе видена

Долгото топло лето ги носи со себе пријатните мигови на плажа, но тука е и стремежот за што подобар и поздрав изглед на нашето тело. Секојдневното спортување може да ни помогне да го добиеме посакуваниот изглед, а во летниот период тоа мора многу внимателно да се практикува. Високите температури и зголемената влажност на воздухот во надворешната средина влијаат врз циркулаторниот систем и работата на мускулите. Тоа доведува до хронична исцрпеност на мускулниот систем и го зголемува ризикот од повреди во текот на спортувањето. Секако во летниот период особено треба да се посвети внимание кон тоа да се избегне синдромот на прегревање и хронична дехидратација на организмот.
| | веќе видена

Aхалазија претставува неможност на мазните мускулни влакна кои се наоѓаат на хранопроводот нормално да се релаксираат, што доведува сфинктерот постојано да биде затворен. Според д–р Тони Јосифовски, абдоминален хирург, ваквата состојба доведува до проширување на хранопроводот. Нормалната мускулна активност на хранопроводот е намалена. На местото каде што се спојуваат хранопроводот и желудникот постои мускулен прстен кој се нарекува долен езофагијален прстен (сфинктер).
| | веќе видена

Добро познато е златното правило за диета, а тоа е да не јадете навечер. Или обратно, доколку сакате да ја зголемите телесната тежина треба да јадете доцна навечер. Бројни истражувања велат дека јадењето одредена храна во текот на ноќта, всушност, може да го забрза метаболизмот и да ви помогне во идејата за постигнување идеална телесна тежина.
сите 2 | | | веќе видена

next