Со музика од Бранислав Николов и Гоце Јованоски, поезија од Дејан Трајкоски и сцени од филмови на Вим Вендерс и Роберто Бењини, вечерва во 20 часот во Europe ...
сите 10 | | | веќе видена

Данската кинотека, под покровителство на „Данскиот филмски институт“ го прогласи филмот „Исцелител“ на македонскиот режисер Ѓорче Ставрески за филм на месец ...
сите 4 | | | веќе видена

Премиерата на филмот „Respect“ за славната пејачка Арета Френклин веќе втор пат е одложена, а новиот датум е 13 август 2021 година, дури една година по првично ...
сите 2 | | | веќе видена

Серијата „The Queen’s Gambit“ е нешто сосема поразлично од она што го имате гледано во продукција на „Netflix“. Станува збор за лимитирана серија со само седум ...
сите 2 | | | веќе видена

Снимањето на филмот „Беше еднаш во Србија“, кој се снима во Лесковац и неговата околина, беше прекинат на пет дена пред крајот на есенската сезона поради ...
сите 3 | | | веќе видена

Легендарниот актер Велимир Бата Живојиновиќ почина пред четири години, а неговиот син Милојко сега открива дека телефонски се простил од својот татко, два дена ...
сите 2 | | | веќе видена

 Имавме апсолутно неверојатна филмска година исполнета со одлични наслови. Секој месец досега донесе нови изненадувања од седмата уметност, меѓу кои и ...
| | веќе видена

Надир Мурсели се занимава со планинарство 30 години, а со алпинизам 25 години. Вели дека алпинзимот не е само негово хоби зашто „нешто што го правиш 25 години ...
сите 3 | | | веќе видена

Хомер Симпсон, главниот јунак на популарната серија „Симпсонови“, е познат по својата безусловна љубов кон крофните и семејството. Овој смотан, симпатичен, ...
сите 2 | | | веќе видена