МПЦ не гледа мешање, туку помош од државниот врв во решавање на црковното прашање

МПЦ очекува вселенскиот партијарх Вартоломеј позитивно да одговори на писмата на државниот врв за автоќефалноста на црквата. Нема ништо спорно и нема никакво ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Зајакнувањето на Православието не само како религија, туку и како цивилизациска алтернатива, неизбежно ќе доведе до зајакнување на „меката моќ“ на Русија од ...
| | веќе видена | слични

Македонска офанзива за признавање на Македонската Православна Црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА), откако политичкиот врв во земјава упати повици до ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Грчките црковни кругови ги коментираа барањата на македонските власти до Вселенскиот патријарх Вартоломеј за автокефалноста на македонската црква.„Задната ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Американската архиепископија на Вселенската патријаршија испрати барање до експертите на Обединетите нации да ја повикаат Турција на одговорност за одлуката ...
| | веќе видена | слични

Грчките црковни кругови не останаа рамнодушни на барањата од највисоките државни функционери од Македонија до вселенскиот патријарх Вартоломеј за давање томос ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Владата Зоран Заев прими делегација на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, што ја предводеше г.г. Стефан, архиепископ на ...
| | веќе видена | слични

Делегацијата на МПЦ-ОА на средбата изразија честитки за изборната победа и за новиот мандат на премиерот Заев, со желби за успешна работа во услови на мир на ...
| | веќе видена | слични

Останато

МАКЕДОНИЈА ИМА СВОИ ИНТЕРЕСИ, СВОЈА ПОЛИТИКА И СВОЈА ИДНИНА, АНДРЕЈ КОВАЧЕВ. А ХРИСТИЈАН МИЦКОСКИ Е ПРЕДВОДНИК НА ОТПОРОТ И ПОСЛЕДНИОТ БЕДЕМ, КОЈ ВО СТОИ НА ...
сите 242 | | | веќе видена

Американската авиокомпанија „Јунајтед ерлајнс“ во петокот започна да доставува вакцина против коронавирус произведена од фармацевтската компанија „Фајзер“ во ...
сите 292 | | | веќе видена

Преку спроведување на концептот на СМАРТ-финансии – на среден рок може да постигнеме двојно поголем економски раст во споредба со последната деценија, што би ...
сите 173 | | | веќе видена

Сѐ уште македонскиот премиер Зоран Заев во саботата доцна вечерта се обиде да реагира на објавата на бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир ...
сите 139 | | | веќе видена

Се уште нема одговор од надлежните институции дали имало пропусти во лекувањето на 41 годишната беровчанка Довичинска што пред 15 дена почина на штипско ...
сите 466 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МПЦ не гледа мешање, туку помош од државниот врв во решавање на црковното прашање

Од:
До кого (е-маил):
Порака: