Признавање на МПЦ -ОА: Црковна независност или Цариградски огранок во центарот на Балканот?

Македонска офанзива за признавање на Македонската Православна Црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА), откако политичкиот врв во земјава упати повици до ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер викенов бил во посета на Вселенската Патријаршија и имал средби во Патријархот ...
| | веќе видена | слични

„Слободен печат“ во потрагата по написот за најавите дека Вселенската Патријаршија најавува решавање на македонското црковно прашање дојде до оригиналниот ...
| | веќе видена | слични

Прифаќањето и признавањето на МПЦ - ОА ќе е темел кој нема да може да се руши, дури и во вакви историски времиња кога од сите страни се руши нашата засебност, ...
| | веќе видена | слични

И покрај притисоци и закани од Руската црква и од нејзините поддржувачи во Грција и во Србија, Вселенската патријаршија е подготвена да го реши црковното ...
| | веќе видена | слични

Признавањето на МПЦ – ОА е прашање од највисок државен и национален интерес!, напиша поранешниот пратеник од редовите на ВМРО ДПМНЕ, Илија Димовски. ...
| | веќе видена | слични

Вселенската патријаршија ќе ја тргне шизмата од МПЦ-ОА, како прв чекор кон конечното решение за деценискиот црковен спор, пишува „Религија.мк“ Вселенската ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

МАКЕДОНИЈА ИМА СВОИ ИНТЕРЕСИ, СВОЈА ПОЛИТИКА И СВОЈА ИДНИНА, АНДРЕЈ КОВАЧЕВ. А ХРИСТИЈАН МИЦКОСКИ Е ПРЕДВОДНИК НА ОТПОРОТ И ПОСЛЕДНИОТ БЕДЕМ, КОЈ ВО СТОИ НА ...
сите 235 | | | веќе видена

Американската авиокомпанија „Јунајтед ерлајнс“ во петокот започна да доставува вакцина против коронавирус произведена од фармацевтската компанија „Фајзер“ во ...
сите 293 | | | веќе видена

Преку спроведување на концептот на СМАРТ-финансии – на среден рок може да постигнеме двојно поголем економски раст во споредба со последната деценија, што би ...
сите 173 | | | веќе видена

Сѐ уште македонскиот премиер Зоран Заев во саботата доцна вечерта се обиде да реагира на објавата на бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир ...
сите 139 | | | веќе видена

Се уште нема одговор од надлежните институции дали имало пропусти во лекувањето на 41 годишната беровчанка Довичинска што пред 15 дена почина на штипско ...
сите 466 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Признавање на МПЦ -ОА: Црковна независност или Цариградски огранок во центарот на Балканот?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: