ИНТЕРВЈУ проф.Чворовиќ: Секој нов раскол во православието е добредојден во САД во хибридната војна против Русија

Зајакнувањето на Православието не само како религија, туку и како цивилизациска алтернатива, неизбежно ќе доведе до зајакнување на „меката моќ“ на Русија од ...
| | веќе видена | слични

„Слободен печат“ во потрагата по написот за најавите дека Вселенската Патријаршија најавува решавање на македонското црковно прашање дојде до оригиналниот ...
| | веќе видена | слични

Прифаќањето и признавањето на МПЦ - ОА ќе е темел кој нема да може да се руши, дури и во вакви историски времиња кога од сите страни се руши нашата засебност, ...
| | веќе видена | слични

И покрај притисоци и закани од Руската црква и од нејзините поддржувачи во Грција и во Србија, Вселенската патријаршија е подготвена да го реши црковното ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Признавањето на МПЦ – ОА е прашање од највисок државен и национален интерес!, напиша поранешниот пратеник од редовите на ВМРО ДПМНЕ, Илија Димовски. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вселенската патријаршија ќе ја тргне шизмата од МПЦ-ОА, како прв чекор кон конечното решение за деценискиот црковен спор, пишува „Религија.мк“ Вселенската ...
| | веќе видена | слични

Вселенската патријаршија ќе го примени истиот модел како што тоа беше во Украина, а тоа прво да го отстрани расколот од МПЦ и да ја тргне шизмата за да можат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вселенската патријаршија нема намера да отстапи од процесот на решавање на црковното прашање во Македонија, туку напротив и покрај сите притисоци и закани од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Амбасадорите на ЕУ вчера повторно не успеаја да постигнат договор за заклучоците за отворање на преговорите со Македонија. Бугарија и натаму инсистира ...
сите 230 | | | веќе видена

Го замислувам Бранко седнат на фотеља дома, пред исклучен телевизор, со чаша виски во рака ама не пие. Само гледа во празниот екран и вака си мисли: Тој Зоки ...
сите 101 | | | веќе видена

Еврокомесарот за добрососедство и проширување Оливер Вархеји беше премногу мек кон Софија, а Европската народна партија (ЕПП) не беше доволно остра кон ...
сите 466 | | | веќе видена

Договорот со Бугарија не е ниту за добрососедство ниту за пријателство. Барањата на Бугарија не се нови и датираат од 1878 година од Санстефанскиот договор. ...
сите 173 | | | веќе видена

Откако Македонија доби вето за почеток на пристапните приговори со Европската Унија, го нема ни под дрво, ни под камен веќе две недели вицепремиерот за ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ИНТЕРВЈУ проф.Чворовиќ: Секој нов раскол во православието е добредојден во САД во хибридната војна против Русија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: