Повеќе вести како оваа (25)

Американската архиепископија на Вселенската патријаршија испрати барање до експертите на Обединетите нации да ја повикаат Турција на одговорност за одлуката ...
сите 9 | | | веќе видена

Американската архиепископија на Вселенската патријаршија испрати барање до експертите на Обединетите нации да ја повикаат Турција на одговорност за одлуката ...
| | веќе видена | слични

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска беше во Аја Софија во Истанбул првпат откако таа минатата недела е претворена од музеј во џамија. Ердоган ги ...
| | веќе видена | слични

Разочараност за декретот на Ердоган изразија високи претставници од Европската Унија , САД,  како и од Руската православна црква.. Наспроти ова, вчера во ...
| | веќе видена | слични

Архиепископот на Атина и цела Грција, Јероним, изрази надеж дека Турција нема да се осмели Аја Софија, која моментно е музеј, да ја претвори во џамија. „Тие ...
| | веќе видена | слични

Архиепископот на Атина и цела Грција, Јероним, изрази надеж дека Турција нема да се осмели Аја Софија, која моментно е музеј, да ја претвори во џамија.„Тие ...
| | веќе видена | слични

Турскиот државен совет го одложи во четвртокот носењето на одлуката по барањето за промената на статусот на славната истанбулска катедрална црква „Света ...
| | веќе видена | слични

Московската патријаршија ги повика турските власти да ги почитуваат чувствата на милиони христијани и да не ја претворат Аја Софија во џамија, потсетувајќи ...
| | веќе видена | слични

Дипломатската расправија меѓу Турција и Грција, започната со изјавата на турскиот вицепремиер Булент Аринч минатата недела дека сака повторно да ја види ...
| | веќе видена | слични

Г.г. Стефан му пиша писмо на Вартоломеј во кое наведува дека пренамената на Света Софија потсетува на темното минато. Поглаварот на Македонската православна ...
| | веќе видена | слични

Најраскошната истанбулска градба Аја Софија, која од музеј е пренаменета во Џамија, ќе биде отворена за посетители кога во неа нема да се одржуваат молитви, а ...
| | веќе видена | слични

Илјадници муслимани верници се собраа пред Аја Софија во Истанбул утринава, подготвени за првите молитви откако турските власти донесоа одлука богатото ...
| | веќе видена | слични

Илјадници муслимани верници се собраа пред Аја Софија во Истанбул утринава, подготвени за првите молитви откако турските власти донесоа одлука богатото ...
| | веќе видена | слични

Портпаролот на Московската патријаршија, митрополитот Иларион изрази загриженост поради најавите за претворање на Аја Софија во џамија, пренесува „Спутник“.„ ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...