СЗО : Новиот епицентар на епидемијата е Јужна Америка, Бразил е најпогоден


Исто така, во некои африкански земји каде досега бројот на заразените бил мал, бројот на заболени се зголемува, пренесува Ројтерс. Сега има повеќе од 100.000 ...
| | веќе видена | слични

Драстично расте невработеноста во Македонија. По Албанија со зголемена невработеност од дури 25%, земјава се најде на неславното второ место по растот на ...
| | веќе видена | слични

Се уште нема начин да се докаже, иако цел свет е во борба со корона вирусот да се сопре, се уште нема одговор на дилемата дали организмот создава отпорност кај ...
| | веќе видена | слични

Светската банка излезе со свои видувања за влијанието од ковид-19 врз здравствените системи, сиромаштијата и добросостојбата на домаќинствата, образованието, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

До крајот на 2020 година сиромаштијата ќе се продлабочува во Македонија, покажува во петокот објавениот извештај на Светска банка за земјите од западен Балкан, ...
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

Драстично зголемување на бројот на заболени од КОВИД 19 по олабавување на вонредните мерки, предупредува Светска банка во најновиот Извештај. Дури и со ...
| | веќе видена | слични

Над 55.000 луѓе во Македонија може да западнат во сиромаштија, сметаат од Светската банка. Ќе се зголеми и бројот на сиромашни вработени за два до три пати. ...
| | веќе видена | слични

Комбинираните ефекти на пониските приходи од работа и пониските дознаки како резултат на ковид-19 веројатно ќе ја зголемат сиромаштијата во Македонија на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник во Собранието на Република Македонија, Александар Николоски вечерва во „Што не е јасно“ во Алфа телевизија истакна ...
сите 611 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека никогаш не посочил оти други лица се виновни за петкратното убиство кај Смилковско езеро познато во јавноста како ...
сите 172 | | | веќе видена

Митева побара власта да престане да се обидува да ги замолчи младитеСпоред неа се бојкотира во ТетовоГостивар, Кичево, Дебар, Струга и во Охрид, а настава не ...
сите 319 | | | веќе видена

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска со уникатно објаснување зошто цел месец по почетокот на вакцинацијата против Ковид-19 во повеќе земји од тоа во ...
сите 107 | | | веќе видена

Новата администрација на САД ќе ја следи и помага евроатлантската интеграција на Северна Македонија, а во тој контекст ќе го постави и прашањето за бугарската ...
сите 202 | | | веќе видена

На европратеникот Ангел Џамбаски не му се допаѓа тоа што македонските политичари на Србите им го честитаа празникот Свети Сава. Вли дека не познава ниту еден ...
сите 73 | | | веќе видена

Од последниот онлајн состанок на македонско-бугарската историска комисија, која беше во нецелосен состав, одржан на 22 јануари, прво произлезе соопштение дека ...
сите 112 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СЗО : Новиот епицентар на епидемијата е Јужна Америка, Бразил е најпогоден

Од:
До кого (е-маил):
Порака: