Светска банка: Можно е училиштата во регионот да не се отворат до следната учебна година


Комбинираните ефекти на пониските приходи од работа и пониските дознаки како резултат на ковид-19 веројатно ќе ја зголемат сиромаштијата во Македонија на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Додека СДСМ се фали со „успешноста“ на своите мерки за поддршка на македонското стопанство, илјадници наши сограѓани не знаат како ќе го поминат месецот ...
| | веќе видена | слични

За три месеци 15 илјади наши сограѓани ги загубија своите работни места и оставени се без извор на егзистенција. Според анализите на Бизнис конфедерацијата ...
| | веќе видена | слични

Ситуацијата е повеќе од сериозна и алармантна, предупредува претседателката на Сојузот на стопански комори, Данела Арсовска во синоќешното издание на „Што не е ...
| | веќе видена | слични
2 копии
4 копии

Претседателката на Сојузот на стопански комори, Даниела Арсовска во своето гостување во емисијата „Што не е јасно“ истакна дека 99 проценти од компаниите се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Под ризик се 40.000 работни места, невработеноста може да се зголеми за пет процентни поени. Ова го покажуваат резултатите од анкетата на Организацијата на ...
| | веќе видена | слични

Пандемијата на коронавирусот ја намали потребата од балкански работници во Германија и Австрија. Појавата на вирусот влијаеше практично на сите области, сите ...
| | веќе видена | слични

Анкетата покажала дека кризата удрила на над 80% од фирмите. Услужните дејности, транспортот, малопродажбата, преработувачката индустрија, градежништвото.. се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Носителот на пратеничката листа на ВМРО-ДМНЕ во Изборната единица 3, Игор Јанушев, од Чашка наброи многу проекти од програмата како што се 20 % зголемување на ...
сите 463 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Ѓорче Петров“ ќе почне да функционира уште еден пункт за тестирање од корона вирусот, потврди за Фактор, директорот на Здравствен дом Скопје, ...
сите 441 | | | веќе видена

Овде гласно зборуваме против дискриминацијата и нееднаквоста. Фактот дека Арбен е заменет со Александар е симптоматично за нашето општество. Г-дин Заев, кажете ...
сите 202 | | | веќе видена

„Правдата мора да е достапна за сите и да ги стигне сите кои работат противзаконски и овој Закон за јавно обвинителство што стапи на сила вчера, тоа го ...
сите 131 | | | веќе видена

-Мора да направиме се за да го зачуваме здравјето на граѓаните, и тоа го правиме низ овие изборни собири коишто ги одржуваме на изборната кампања. И многу е ...
сите 347 | | | веќе видена

Пишува : Фејзи Хајдари, аналитичар и сопственик на „Лајм“ „На запад ништо ново“ е наслов на познатата книга. И во Мала Речица, изгледа нема ништо ново. Се ...
сите 124 | | | веќе видена

Последната „бомба“ на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во која вели дека ќе соберел „и шарени и шуто и рогато“ и после „мамата ќе им ја ебел“ била последица на ...
сите 68 | | | веќе видена

Вкупно 1.814.263 граѓани имаат право да гласаат на претстојните предвремени парламентарни избори закажани за 15 јули. Државната изборна комисија (ДИК) вчера го ...
сите 190 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Светска банка: Можно е училиштата во регионот да не се отворат до следната учебна година

Од:
До кого (е-маил):
Порака: