Светска банка: 55.000 луѓе во Македонија ќе западнат во сиромаштија

Почнуваат да се отвораат европските граници, и покрај проблемите со коронавирусот. Од денеска напладне , патувањето меѓу Чешката Република, Австрија и Унгарија ...
| | веќе видена | слични

Владата на Нов Зеланд соопшти дека ќе обезбеди бесплатни санитарни производи во училиштата низ целата земја, во обид да се справи со менструалната сиромаштија ...
| | веќе видена | слични

Билјана Дуковска од Македонска платформа против сиромаштија вели дека пандемијата на коронавирусот ќе го продолжи трендот на нестабилни и неквалитетни работни ...
| | веќе видена | слични

Според истражувањето на СЗО во нашата земја момчињата во поголем процент се изјасниле дека пушат цигари за разлика од девојчињата, но разликата со возраста се ...
| | веќе видена | слични

 Секоја година тутунската индустрија инвестира повеќе од девет милијарди американски долари за рекламирање на своите производи. Младите луѓе сè повеќе ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Преку 40 милиони млади во светот на возраст од 13 до 15 години користат тутун. Речиси девет од 10 пушачи почнуваат да пушат пред да наполнат 18 години. Секоја ...
| | веќе видена | слични

Драстично расте невработеноста во Македонија. По Албанија со зголемена невработеност од дури 25%, земјава се најде на неславното второ место по растот на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

ДУИ денеска и официјално се откажа од концептот едно општество за сите. Жалиме што ДУИ се служи со ваква националистичка реторика и ги поткопува придобивките ...
сите 5 | | | веќе видена

Носителот на изборна единица 3, Игор Јанушев денес оствари посета во Општина Свети Николе каде што посочи дека ВМРО-ДПМНЕ ќе се залага за навремена исплата на ...
сите 347 | | | веќе видена

Новиот Закон за јавно обвинителство од вчера стапи на сила, со што и официјално згасна Специјалното јавно обвинителство. Државниот јавен обвинител Љубомир ...
сите 82 | | | веќе видена

Носителот на пратеничката листа на ВМРО-ДМНЕ во Изборната единица 3, Игор Јанушев, од Чашка наброи многу проекти од програмата како што се 20 % зголемување на ...
сите 313 | | | веќе видена

Пишува : Фејзи Хајдари, аналитичар и сопственик на „Лајм“ „На запад ништо ново“ е наслов на познатата книга. И во Мала Речица, изгледа нема ништо ново. Се ...
сите 124 | | | веќе видена

Последната „бомба“ на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во која вели дека ќе соберел „и шарени и шуто и рогато“ и после „мамата ќе им ја ебел“ била последица на ...
сите 68 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Светска банка: 55.000 луѓе во Македонија ќе западнат во сиромаштија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: