ИНТЕРВЈУ СО ФИЛИП ФИДАНОВСКИ: Нема нешто поценето и подоблесно од тоа да создавате уметност и убавина

Изложбата „Трилогија: Ликови-луѓе“ на Филип Фидановски е круна на повеќе негови проекти реализирани од 2010 до 2019 година. Во суштина, прикажани се три ...
| | веќе видена | слични

Организациите Факултет за работи што не се учат (ФР~У) Битола/ Скопје и Центарот за современи уметности – Скопје, по петнаесетти пат го организираа процесот за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По девет месеци од претставувањето на графичката инсталација „Дволична“ во Мала галерија „Сули ан“ на Факултетот за ликовна уметност во Скопје и речиси ...
| | веќе видена | слични

Во Пионерскиот дом во Гевгелија, на 06.12.2019година (петок) со почеток од 19.30 часот ќе биде отворена изложбата на скулптури од галериски формат насловена ...
| | веќе видена | слични

Останато

Вирусот корона повторно се шири во Србија, болниците се повеќе се полнат, 15-20 луѓе умираат секој ден од ковид 19, а дел од граѓаните се однесуваат како сè да ...
сите 711 | | | веќе видена

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение излезе со нови детали за, како што ја нарекуваат, коалицијата на премиерот Зоран Заев со поранешниот директор ...
сите 431 | | | веќе видена

Семејствата на осудените за „Монструм“ нема да можат да го поминат полицискиот кордон на крстосницата после Бит-пазар. Силно полициско обезбедување, оклопни ...
сите 204 | | | веќе видена

Вакцинацијата вака или онака се спроведува несекаде во светот, некаде повеќе, некаде помалку, во зависност од тоа колку владите успеале да набават вакцини. ...
сите 126 | | | веќе видена

Правеле свадба со 300 гости, но биле откриени од полицијата. МВР јави за овој настан, ќе следуваат и кривични пријави. „На 28.02.2021, по претходна пријава, ...
сите 313 | | | веќе видена

Скоро осум часа, Александар и Јордан Мијалков синови на избеганиот Сашо Мијалков даваат исказ во полициската станица во Кисела Вода. Полицијата се обидува да ...
сите 42 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ИНТЕРВЈУ СО ФИЛИП ФИДАНОВСКИ: Нема нешто поценето и подоблесно од тоа да создавате уметност и убавина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: