Вакцините против грип од денеска достапни за граѓаните


За бесплатните 29.000 вакцини веќе се резервирани сите термини – во Велес тие „пламнаа“ за половина час, а во Скопје за само ден и пол беа зафатени сите ...
| | веќе видена | слични

Охрид, 25. ноември 2019 (ИНПРЕС) – Мобилни екипи на Центарот за јавно здравје и оваа сезона вршат вакцинација против грип во домашни услови за лицата кои не ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Министерството за здравство соопшти дека до вчерашниот ден се закажани 20.069 граѓани за бесплатна вакцинација за наредните денови во трите поликлиники ...
| | веќе видена | слични

Кои мака мачат со огромниот интерес на пензионерите и хроничните болни што сакаат да се имунизираат со бесплатните вакцини, кои ги набави Министерството за ...
| | веќе видена | слични

Над 20.069 граѓани до вчера закажаа бесплатна вакцинација во трите поликлиники Букурешт, Чаир и Ѓорче Петров во рамки на Здравствениот дом во Скопје и низ ...
| | веќе видена | слични

Вакцини против сезонски грип има, се одзваа од Министерството за здравсто, откако нашата редакција упати прашања поврзани со бесплатните вакцини за сезонски ...
| | веќе видена | слични

Бесплатните вакцини за заштите од сезонски грип за пациентите над 65 години се потрошија веднаш откако беше соопштено дека почнува вакцинацијата, се жалат ...
| | веќе видена | слични

Поради топлото време некарактеристично за овај период од година нема случаи на заболени од грип на ниво на држава. Пикот годинава се очекува малку подоцна од ...
| | веќе видена | слични

Во ЈЗУ Центар за јавно здравје во Велес денеска започна бесплатното вакцинирање против сезонски грип за што оваа здравствена установа доби 1.050 вакцини. На ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

СТАРТУВАШЕ НОВАТА УЧЕБНА ГОДИНА Прв пат се организира учебна година во услови на епидемија, а неизвесноста е голема до крај. Дел од најмладите ученици од прво ...
сите 354 | | | веќе видена

Првиот училишен ден по шестмесечна пауза поради коронавирусот во С. Македонија мина во знак на протоколите за заштита од Ковид-19, но и со протести и бојкоти. ...
сите 319 | | | веќе видена

Во македонското судство се е можно па така и обвинето лице за кое е одредена мерка домашен притвор да бара од судот почести рочишта, но судот тоа барање да го ...
сите 216 | | | веќе видена

Четвртиот пакет мерки вреден 470 милиони евра, донесен од Владата предводена од СДСМ, е континуитет на досегашните мерки, но содржи и нови мерки кои значат ...
сите 213 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ повика на масовен протест во сабота во 18 и 30 часот. Тој вели дека оваа власт во недостаток на успеси и во услови на секојдневни порази ...
сите 123 | | | веќе видена

УТРЕ ПОЧНУВА УЧЕБНАТА ГОДИНА Во услови на пандемија предизвикана од појавата и ширењето на вирусот Ковид-19, утре официјално започнува новата учебна година во ...
сите 111 | | | веќе видена

Безбедносниот аналитичар Благоја Марковски во 24 анализа истакна дека војната меѓу Азербејџан и Ерменија е територијален конфликт, кој датира одамна од пост ...
сите 348 | | | веќе видена

Десетте прилепски дрвократци кои деновиве претепаа петмина припадници од шумската полиција од Чашка на патот Извор- Прилеп кај селото Степанци од синоќа се во ...
сите 110 | | | веќе видена

За разлика од претходните Ковид –мерки кои беа речиси неуспешни, презентираните мерки даваат надеж за стопанството барем до јануари 2021. Доколку овие мерки ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вакцините против грип од денеска достапни за граѓаните

Од:
До кого (е-маил):
Порака: