Стотици милиони гладуваат, светот фрла една третина од храната

Во Македонија голема е бројката на луѓе кои немаат доволно храна, но според граѓанските организации расте и свеста дека храната не треба да се фрла. Пунктот на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Традицијата на подарување мали изненадувања со кои на учениците ќе им се посака успешен почеток на учебната година, Бимилк ја продолжи и оваа година, но овој ...
| | веќе видена | слични
2 копии

– Почетокот на учебната година е синоним за детска возбуда и радост за новите почетоци. Позитивната енергија е насекаде, детскиот џагор ги обзема улиците, ...
| | веќе видена | слични

Џемови,торти,салати,сокови...Повеќе од 800 посетители ги пробаа специјалитетите од праска на првата хуманитарна „праскијада“ 2019 која неодамна се одржа во ...
| | веќе видена | слични

Општина Гостивар започна со распределување на предметите од хуманитарна акција под мотото „Со срце дарувај, ученик израдувај“ за прибирање училишен прибор за ...
| | веќе видена | слични

Многу луѓе ширум светот сè уште гладуваат. Сепак, на глобално ниво ние сме безгрижни потрошувачи, фрлајќи третина од храната што ја произведуваме на Планетата. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Откако почнаа преговорите за обезбедување парламентарно мнозинство и формирање влада, политичарите како да дадоа „завет на молчење“ на фејсбук. Ако се досега ...
сите 646 | | | веќе видена

Десетици демонстранти упаднаа во зградата на Министерството за надворешни работи во Бејрут, извикувајќи пароли против Владата, јавуваат светските медиуми. ...
сите 451 | | | веќе видена

Со цената што ја дадовме на универзалниот снабдувач, се доведовме на раб на опстојување и никако не можеме да ја намалиме зашто во таков случај ќе трпиме ...
сите 279 | | | веќе видена

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, вечерва ќе присуствува и ќе се обрати на свеченото отворање на јубилејното 60-то издание на ...
сите 249 | | | веќе видена

Педалините се едни од најнебезбедните пловни објекти по езерата во земјава зашто многу често не се почитуваат законските одредби за заштита, велат експерти од ...
сите 142 | | | веќе видена

Делегација од Кабинетот на Претседателот Стево Пендаровски, по повод 19-годишнината од загинувањето на 10 армиски резервисти кај месноста Карпалак, денеска ...
сите 66 | | | веќе видена

Вангел Божиноски, архитект, новинар и туристички водич, одговори на реакциите во јавноста за новата собраниска сала во која се одржа конститутивната седница на ...
сите 99 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стотици милиони гладуваат, светот фрла една третина од храната

Од:
До кого (е-маил):
Порака: