Снег низ Македонија – Обилни врнежи ги блокираа овие патни правци, АМСМ излезе со важно известување

Oд 17:10 часот на патниот правец Мавровска раскрсница Дебар и обратно, поради обилни врнежи на снег воведена забрана за ТМВ, информираат од АМСМ. Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози во западниот дел од државата, на некои повисоки места со остатоци на кашест снег на коловозот по интервенција на дежурните екипи на ЈП Македонијапат. Во останатите делови од државата коловозите се претежно суви. Врнежи од снег со слаб интензитет се бележат на Попова Шапка, во Дебар, Прилеп и на планинските премини Стража, Буково и Плетвар, но во моментов не преставуваат пречка за одвивање на сообраќајот.
| | веќе видена | слични
3 копии

Се укина забраната за тешки товарни возила на патниот правец Битола- Ресен преку планински премин Ѓавато, соопштија од ЈП Македонијапат. Од претпријатието посочија дека забраната за тешки товарни возила е укината во 13.45 часот. Исто така укината е и забраната за камиони на патот Гостивар - Кичево преку планински премин Стража. Таму забраната е укината во 14.15 часот.
| | веќе видена | слични
3 копии

Укината е забраната за тешки товарни возила на патен правец Гостивар-Кичево преку планински премин Стража, соопштија од ЈП Македонија пат. Наведоа дека забраната е укината во 14.15 часот.
| | веќе видена | слични

Снегот кој утрово ја забели Македонија повторно направи проблеми со проодноста на патиштата и со снабдувањето со електрична енергија. Маврово неколку часа беше без електрично напојување заради прекин на високиот напон од вруток до трафостаниците на ЕВН. За оваа високо напонска врска одговорно е државното претпријатие ЕЛЕМ кое деновиве беше актуелно во јавноста како гнездо за партиски и роднинските вработувања за високи плати. Снегот кој освен во Маврово каде наврна 15 до 20 сантиметри во другите планински региони го има со 3 до 5 сантиметри и тоа на повисоките планински региони а донесе не проодни патишта, забрани за товарни возила како и појави на одрони и наноси. Забрана за тешки товарни возила има на патните правци крак Маврово-Дебар и Битола-Ресен преку планинскиот премин Ѓавато и Гостивар –Кичево преку планински премин Стража. Од Амсм нешто по 10 часот ја укинаа забранат за тешки товарни возила за патниот правец Крива Паланка граничен премин Деве Баир но се апелира до возачите на внимателно возење ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Жителите на Пијанечко-малешевскиот регион од утрово се под нова снежна покривка. Најмногу снег наврна во Пехчево чија снежна покривка на места достигнува до 10 см, додека најмалку во Делчево каде снежната покривка изнесува најмногу пет сантиметри. Снег има и во Берово, таму снежната покривка се движи во висина од околу седум сантиметри. На повиоските места снег изразито е забележан на планините Голак, Кадиица и Малешевските планини. Снегот не предизвика поголеми проблеми на патиштата, што е потврдено и од информациите на дежурните служби на Македонија пат од каде велат дека патните правци Делчево-Берово и Делчево-Граничен премин се проодни, но апелираат на внимателно возење на патниот правец Делчево-Кочани каде е можна појава на одрони. Возачи од утрово велат дека поради снегот забележани се наноси кај превојот Крива Круша кај Пехчево Поради снежните временски услови дел од спортските активности на отворено се откажани, додека засега нема најава за откажување на планинарскиот марш кој по повод 75 годишнината ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Забраната сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Крива Паланка граничен премин Деве Баир се укинува. Како што соопштија од Македонија пат, забраната е укината од 10 часот.
| | веќе видена | слични
3 копии

На повеќе планински превои и патишта воведена е забарана за движење на товарни возила, соопшти Автомотосојузот на Македонија. Забраната е воведена на патниот правец Маврово-Дебар, Битола-Ресен преку Ѓавато и Гостивар-Кичево преку Стража.
| | веќе видена | слични
10 копии

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно влажни коловози. Снег провејува скоро на цела територија, на повеќе планински превои воведена е забрана за движење на тешки товарни возила. Од Македонија пат информираат дека утрово поради интензивни врнежи од снег и засилен ветар се воведува забрана за тешки товарни возила на патнит правец крак-Маврово-Дебар, Битола-Ресен преку планинскиот премин Ѓавато, Гостивар-Kичево преку планинскиот премин Стражa и патниот правец Паланка-граничен премин Девебаир.
| | веќе видена | слични

Поради врнежите од снег и засилениот ветер воведени се забрани за движење на тешки товарни возила за два правци во западниот регион на земјава. Од ноќеска час и половина по полноќ, активна е забраната за камиони и шлепери на патниот правец крак Маврово-Дебар. Утрово пак, во 6:30 часот поради интензивни врнежи воведена е забрана на патот Гостивар-Kичево преку планинскиот премин Стражa. АМСМ соопшти дека сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно влажни коловози. Снег провејува и во Гостивар, проследен со силен ветер.
| | веќе видена | слични

Облачно со повремени врнежи од снег, претежно со слаб интензитет предвидуваѝат метеоролозите. Ќе дува засилен ветер, а на повеќе места и до 80 км/час. Во текот на денот ќе продолжи да дува умерен до засилен северен и североисточен ветер. Кон крајот на денот облачноста почнувајќи од север ќе се намалува. Максималната температура ќе достигне од -5 до 2 степена. Поради врнежи од снег и засилен ветар воведена е забрана за движење на тешки товарни возила на патнит правец Маврово-Дебар, Битола-Ресен преку планинскиот премин Ѓавато, Гостивар-Kичево преку планинскиот премин Стражa и патниот правец Паланка-граничен премин Девебаир, информираат од „Македонија пат“. Снег провејува скоро на цела територија, а сообраќајот на патиштата се одвива по претежно влажни коловози.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски денеска во Јавното обвинителство и ја предаде аудио снимката на обвинителката Вилма Русковска која минатата недела ...
сите 207 | | | веќе видена

Во Владата се размислува во повеќе насоки, а деталите ќе се објават кога ќе биде извесно решението односно кога ќе има одржливо решение, изјави премиерот ...
сите 169 | | | веќе видена

Првобвинетиот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски на денешното рочиште пред судот излезе со обвинувања дека му било понудено да не биде суден ако кажел дека ...
сите 302 | | | веќе видена

Зоран Заев е главата на криминалниот октопод, велат од ВМРО - ДПМНЕ и уште откриваат дека тие се среќавале со Катица Јанева и Зоран Милески – Кичеец, што го ...
сите 203 | | | веќе видена

Од белиот дворец, во нивни познат стил ВМРО-ДПМНЕ секојдневно штанцаат невистини и лаги. Дека очајот во ВМРО-ДПМНЕ кулминира потврдуваат  неоснованите напади ...
сите 131 | | | веќе видена

Диего Симеоне нагласи дека никогаш во животот не видел пречек каков што приредија фановите на Атлетико Мадрид пред мечот со Ливерпул во Лигата на шампионите, ...
сите 132 | | | веќе видена

Ракометарот на европски правак Вардар Иван Чупиќ вели дека играчите имале состанок со Сергеј Самсоненко и Михајло Михајловски и наскоро ќе имаат повеќе ...
сите 219 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Снег низ Македонија – Обилни врнежи ги блокираа овие патни правци, АМСМ излезе со важно известување

Од:
До кого (е-маил):
Порака: