Фарид си замина од Бруклин, ќе лета со „ракетите“ од Хјустон


Кенет Фарид го раскина договорот со Бруклин нетс и ќе игра за еден од кандидатите за НБА титулата, за тимот на Хјустон. Еден од најатрактивните кошаркари во НБА лигата не се снајде добро во составот на Бруклин, беше и повреден, па не ги повтори игрите од периодот минат во првиот клуб Денвер нагетс. Фарид одлучи да си замине и ќе го засили Хјустон, тим кој го има извонредниот Џејмс Харден и има шампионски амбиции. Кенет ќе им ја засили одбраната, па „ракетите“ би требало да летаат на посилен погон со доаѓањето на 203 сантиметри високиот крилен центар. Фарид има одлично минато, беше треторангиран како дебитант во првата сезона во НБА лигата, а со учинок од 27 поени и 17 скока против Голден стејт, беше првиот кошаркар со таков дабл-дабл, остварен за помалку од 25 минути на паркетот, во ерата на НБА кошарка кога времето за напад е ограничено.
| | веќе видена | слични

Џејсм Харден постигна 61 кош ноќта кон четвртокот во победата на Хјустон Рокетс од 114:110 на гостувањето кај Њујорк Никс во „Медисон Сквер Гарден“, со што ја продолжи својата серија натпревари со 30 и повеќе поени која трае веќе 21 дуел, а стана само петиот играч во НБА лигата кој повеќе од еднаш постигнал 60 кошеви на еден натпревар. Харден до 61-от кош дојде со забивање на 3,8 секунди пред истекот на времето, потврдувајќи ја победата на Рокетс. Од игра гаѓаше 17 од 38 обиди, погоди само пет „тројки“ од 20 обиди, но уфрли 22 од 25 слободни фрлања. На тоа додаде 15 скокови, пет освоени топки и четири асистенции. Најдобриот играч на Хјустон влезе така во ексклузивното друштво на играчи кои барем двапати во НБА лигата постигнале 60 и повеќе кошеви. Високо на чело на табелтаа е легендарниот Вилт Чемберлен со 32 вакви натпревари, а на листата се уште и Коби Брајант со шест, Мајкл Џордан со четири, Елџин Бејлор со три и од синоќа Џејмс Харден со два натпревара. Чембрлен е далеку и пред Харден и по бројот на ...
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Хјустон Рокетс ги победија Њујорк Никс со резултат од 114:110 и со тоа се искупија за неславниот пораз од Филаделфија Севентисиксерс. Најдобриот играч на Рокетс Џејмс Харден постигна 61 поен, што му е рекорд во кариерата и рекорд за кој било играч на гостински тим во Медисон Сквер Гарден. Ист број на поени како Харден претходно има постигнато само Коби Брајант против Никс пред 10 години. Рокетс го решија мечот на пет секунди пред крајот кога Никс изгубија топка, а Харден во контранапад го одлучи победникот. За популарниот Харден ова беше петти натпревар во сезоната со повеќе од 50 поени и стана првиот кошаркар по 2000 година и Шекил О’Нил кој постигнал повеќе од 60 поени и имал 15 скокови. Во поразената екипа се истакна Алонзо Трир со дабл-дабл од 31 поен и 10 скокови. Источна конференција Западна конференција
| | веќе видена | слични

Ноќта во НБА лигата ја обележа Џејмс Харден, кој во храмот на кошарката „Медисон Сквер Гарден“ во Њујорк, постигна 61 поен. Хјустон ги победија Њујорк Никс 114:110, а Харден постигна половина од поените на својот тим. Харден го израмни учинокот на Коби Брајант во „Медисон Сквер Гарден“, постигна 61 поен (17/38 од поле, 5/20 тројки, 22/25 слободни фрлања), 15 скока, 4 асистенции и 5 украдени топки. Првото полувреме Харден го заврши со 36 поени и 9 скока. Ова е петти меч сезонава на кој Харден постигнува 50 или повеќе поени. Против Никс, Харден го одигра 21 меч на кој постигнал најмалку 30 поени. Последен пат не постигнал 30 поени на 11 декември минатата година против Портланд.
| | веќе видена | слични
3 копии

Екипата на Хјустон забележа победа на гостувањето кај Њујорк, во меч кој беше неизвесен до самиот крај. Предводник до триумфот на „ракетите" беше Џејмс Харден со дабл-дабл остварување – 61 поен и 15 скока. Харден влезе во друштво на Кармело Ентони, Коби Брајант, Мајкл Џордан кои во Медисон Сквер Гарден имаат постигнато повеќе од 50 коша. Резултати на натпреварите од НБА-лигата: Индијана – Торонто 110:106 Бостон – Кливленд 123:103 Бруклин – Орландо 114:110 Мајами – ЛА клиперс 99:111 Њујорк – Хјустон 110:114 Чикаго – Атланта 101:121 Мемфис – Шарлот 107:118 Њу Орлеанс – Детроит 94:98 Филаделфија – Сан Антонио 122:120 Јута – Денвер 114:108. https://www.youtube.com/watch?v=IZzLLBtVxTA https://www.youtube.com/watch?v=0Bns9VsFLlc
| | веќе видена | слични

Хјустон со 114:110 победи на гостувањето кај Њујорк, а повеќе од половина од поените за „ракетите“ ги постигна Џејмс Харден кој имаше уште една феноменална партија.Џејмс Харден имаше брилијантна партија против Њујорк, „брадата“ блескаше, постигна 61 поен, имаше и 15 скокови. Харден е првиот кошаркар по Шекил Онил кој успеал да постигне 61 поен и притоа да има 15 скокови.На последните пет натпревари Харден постигна вкупно 261 поен, тој е втор најдобар скор за пет меча во изминатите 50 сезони, повеќе од него има дадено само Коби Брајант во март 2007.Веќе 20 натпревари по ред Џејмс Харден постигнува над 30 поени, тој игра уште една фантастична сезона иако Хјустон не е на очекуваното ниво.Резултати:Индијана - Торонто 110:106Бостон - Кливленд 123:103Бруклин - Орландо 114:110Мајами - ЛА Клиперс 99:111Њујорк - Хјустон 110:114Чикаго - Атланта 101:121Мемфис - Шарлот 107:118Њу Орлеанс - Детроит 94:98Филаделфија - Сан Антонио 122:120Јута - Денвер 114:108
| | веќе видена | слични

Џејмс Харден деновиве во НБА прави нешто што навистина ќе остане запишано во историјата на американската кошарка. По 20 меча на кои во низа постигна по 30 или повеќе поени, беше само прашање дали ќе продолжи тоа и на гостувањето на Хјустон во Њујорк. Веќе на полувреме, славната „брада“ стигна до 36 брутални поени и тоа прашање беше архивирано. Но беше поставено друго прашање, на колку поени ќе запре до крајот на мечот. Во победата на „Рокетс“ со 110:114, Харден успеа да запише неверојатен 61 поен. Неговиот рекорди ќе останат впишани силно во НБА кошарката. Освен бројот на поени, тој имаше 15 скокви, 5 освоени топки и 4 асистенции. Во оваа сала „Медисон Сквер Гарден“, од 1968 година досега, само еден играч даде повеќе од Џејмс Харден, во прашање е Кармелот Ентони со поен повеќе (62), на 24 јануари 2014 година. Од останатите мечеви: Индијана 110:106 Торонто, Бостон 123: 103 Кливленд, Бруклин 114:110 Орландо, Мајами 99:111 ЛА Клиперс, Чикаго 101:121 Aтланта, Мемфис 107:118 Шарлот, Њу Орлеанс 94:98 Детроит, ...
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Хјустон Рокетс забележаа тешка победа на гостувањето кај Њујорк Никс, во неизвесен дуел а до победата ги донесе Џејмс Харден со „дабл-дабл“ остварување од личен рекорд од 61 поен и 15 скока. Индијаната Пејсерс пред своите навивачи го победи Торонто Репторс со 110:106 и привремено го симна од првото место од источната конференција на НБА лигата. Но лиша вест за Пејсерс е повредата на коленото на Виктор Одалипо, кој на носилки беше изнесен од теренот во 20 минута од мечќот, по сериозната повреда на десното колено. Бостон Селтикс на својот паркет беа подобри со 123:103 од Кливленд Кавалирс. РЕЗУЛТАТИ Индијана – Торонто 110:106 Бостон – Кливленд 123:103 Филаделфија – Сан Антонио 122:120 Бруклин – Орландо 114:110 Мајами – Лос Анџелес Клиперс 99:111 Чикаго – Атланта 101:121 Мемфис – Шарлот 107:118 Њу Орлеанс – Детроит 94:98 ТАБЕЛИ ИСТОЧНА КОНФЕРЕНЦИЈА Атлантска дивизија 1. Торонто 36 14 2. Филаделфија 32 17 3. Бостон 30 18 4. Бруклин 26 23 5. Њујорк 10 36 Централна дивизија 1. Милвоки 34 12 2. ...
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Хјустон славеа тесна победа во доста интересниот натпревар против Њујорк Никс со 114:110. Повторно феноменален на овој натпревар беше Џејмс Харден со вкупно 61 постигнат кош, а на неверојатната бројка уфрлени поени додаде уште и 15 скокови, четири асистенции и пет украдени топки. Интересно е што 22 од постигнатите 61 поен ги постигна од линијата за слободни фрлања. „Брадата“ е првиот кошаркар по Шекил Онил кој успеал да постигне 61 поени и притоа да додаде уште 15 скокови. На популарниот Шек ова му успеа во март, 2000 година. Инаку, Џејмс Харден во последните пет натпревари има вкупно 261 постигнат кош, а во целата сезона има процент од 35.7 поени по натпревар. На 20 натпревари со ред неверојатниот кошаркар запишува над 30 поени со што дефинитивно се издвојува како еден од најдобрите во НБА Лигата. James Harden vs the Knicks! 61 PTS (17-38 FG, 5-20 3PT, 22-25 FT) 15 REB, 5 STL, 4 AST, 5 TO His last 5 games. 61 PTS (22-25 FT) 37 PTS (7-8 FT) 48 PTS (12-15 FT) 58 PTS (21-23 FT) 57 PTS (17-18 ...
| | веќе видена | слични

Индијана на домашен терен со 110:106 го совлада Торонто и така дојде до 32. победа во сезоната (15 порази). За Торонто ова е 14. пораз, а имаат Репторси и 36 победи. Индијана подобро го отвори мечот и после првите 12 минути игра имаше предност од осум поени кои до полувремето се зголемија на 12. Втората четвртина го одбележа и повредата на Виктор Оладипо кој во обидот да запре една контра на Торонто, незгодно падна и го повреди коленото. Секогаш добро информираниот Адријан Војнаровски се огласи на „Твитер" и наведе дека од извор од лигата за ЕСПН кажано дека се работи за тешка повреда и дека за Оладипо веројатно е завршена сезоната, бидејќи ќе мора да оди на операција на коленото. Повеќе детали ќе се знаат в четврток кога Оладипо ќе направи детални прегледи. Гостите беа подобри во второто полувреме и успеаја во финишот од мечот да се приближат на само „минус еден" разлика, но не и да се погрижат за целосен пресврт. This one's for Victor. #PacersWin pic.twitter.com/ocjxsOo9nd — Indiana Pacers (@Pacers) ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Запрашан да ја коментира средбата на Катица Јанева со Зоран Заев во вила Водно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски детално се осврна на нивното ...
сите 357 | | | веќе видена

Кризата со пасошите нема да заврши на денот кога ќе пристигнат 100 илјади примероци од Германија. Во моментот за патна исправа чекаат над 20.000 граѓани но се ...
сите 202 | | | веќе видена

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски од неговата теренска посета на струмичкиот регион истакна дека аудиото кое денес беше објавено, само ја ...
сите 150 | | | веќе видена

Вчера вечер во 22.30 часот на крстосница од бул.Браќа Ѓиноски и ул.Никола Парапунов во Гостивар се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило ...
сите 135 | | | веќе видена

На 21.02.2020 во 16,23 часот на ул.„Сава Ковачевиќ“ полициски службеници од Полициска станица Кисела Вода го лишиле од слобода В.С.(47) од Скопје, инаку лице ...
сите 258 | | | веќе видена

Министерката за труд и социјална политика беше разрешена откако одби да ја тргне таблата на министерството на кое наместо новото име Северна Македонија, стоеше ...
сите 155 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фарид си замина од Бруклин, ќе лета со „ракетите“ од Хјустон

Од:
До кого (е-маил):
Порака: