Домот на култура во Пехчево со изложба

Домот на култура „Јане Сандански“ од Пехчево продолжува со културните активности во 2019 година. Како што информира директорката Ана Марија Теохарова, на 11 јануари во петок, пред пехчевската публика со 30-тина свои дела во рамки на изложбата „Парижанка во Пехчево“ ќе се претстави уметникот Лена Ѓуриќ. Уметноста значи создавање со чувства. Начин на изразување на она што зборовите не можат да го искажат. Уметноста придонесува во подобрување на заедниците, за поттикнување на креативноста, за зајакнување на вештините за учење, за поттикнување на самодовербата и многу повеќе. Мене ми претставува огромна чест и задоволство што во следниов период ќе бидеме домаќини на еден ваков убав настан, кој што сме го немале долги години. Со ова сакаме да ги поттикнеме и нашите сограѓани да ги искажат и прикажат своите идеи и мисли на креативен начин. Уметноста тоа ни го нуди, а ние сме тука за да дадеме поддршка на нив, вели Теохарова. Богатата колекција од ликовни дела од авторката Лена Ѓуриќ досега се изложувани низ повеќе ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Изложбата Celebrate Life/Емоции за еден град на дизајнерот Горан Костовски – Ind.o.g. ќе биде поставена на 18 јануари 2019 година во галеријата „Акантус“ во Дебар Маало со почеток во 20 часот. Изложбата опфаќа илустрации кои што се цртани во периодот од 2014 до 2017 година. Секоја од нив засебно е карактер кој пренесува по некоја мисла за надеж и повторно оживување на самиот град, како и што претставува градот за луѓето и како тие би го подобриле во иднина. Илустрациите се инспирирани од реални ситуации од секојдневието и го коментираат загадувањето на воздухот во Скопје со ПМ10 честички кои што во изминатите десет години е од два до четири и пол пати повисоко од граничните вредности пропишани од ЕУ за квалитет на воздухот. Загадениот воздух е токму темата која што ќе ја обработува изложбата, а истата е инспирација и за новата капсулна колекција на дуксери која што ќе биде промовирана во рамки на изложбата. Изложбата ќе биде отворена до 29 јануари 2019 година, a проектот е финансиран од Фондација Отворено ...
| | веќе видена | слични
6 копии

По повод еден век од истражувањето на археолошкиот локалитет Требениште, кај Охрид, Археолошкиот музеј на Македонија наскоро ќе ја отвори ексклузивната изложба со наслов „100 години Требениште“. Датумот на отворањето и времетраењето на изложбата ќе ги соопшти официјално оваа недела. На изложбата ќе бидат претставени златните маски од 6 век п.н.е. и други предмети најдени во некрополата кај охридско Требениште, а за оваа пригода ќе бидат донесени и артефактите што ги поседуваат музеите од Србија и Бугарија. Според првичната најава, отворањето на изложбата беше планирано за ноември. Директорот на Археолошкиот музеј Горан Санев за МИА вели дека одложувањето е поради комплексноста на проектот. „Ноември 2018 година беше даден како работен термин за отварањето, сепак, процесот на подготовката на оваа изложба, кој е исклучително комплексен, особено подготовката на каталогот и научните трудови и, секако, административно-правните процедури кои се неопходни при ваквите меѓународни соработки, наметнаа потреба од ...
| | веќе видена | слични

Нашиот соговорник Сергеј Дамовски е уметник, поточно, академски вајар и ликовен педагог, професор во средното училиште „Орце Николов“. Воочи неговата самостојна изложба која е закажана за 18.јануари во галеријата „Колектив“, лоцирана на скопскиот плоштад (веднаш над истоимената градска пивница), ќе потсетиме на оние основни податоци за него. Роден во Чорух- Дајрон, поранешен СССР, денешен Таџикистан, во 1963.година. Завршил Факултет за ликовни уметности во Скопје во 1991. година, во класата на проф. Васил Василев. Досега имал седум самостојни изложби и учествувал на дваесетина групни изложби и ликовни колонии во земјава и во странство. Добитник е на значајни награди, а извесен период беше и престедател на Друштвото на ликовните уметници на Македонија (ДЛУМ). Неговите изложби секогаш имале интересни и провокативни наслови, почнувајќи од првата самостојна изложба на скулптури „Лузнари“, потоа „Здрвени“, „Лунари“, „Озрачени“, „Динамогени“, сѐ до „Сечени, лепени, монтирани“ и оваа, претстојната „Сечени, лепени, ...
| | веќе видена | слични

Уметникот, даскал и планинар Сергеј Дaмовски на 18 јануари во галеријата „Колектив“ ќе ја претстави изложбата „Сечени, лепени, монтирани. Издишани“. Се работи за личен светокруг на емоциите на Дамовски. Изложбата од 20-ина дела е спремана во последните три години. Направена е од скици, цртежи што ги работел на времето и, на некој начин, сметал дека треба да им се даде нов живот. Произлегува од она „Сечени, лепени, монтирани“ како иницијација за поправање на нештата во Македонија. Сепак, вели тој, гледаме дека малку сме „издишани“ во тоа „поправање“. Затоа е таа спојка. „Моите слики ја претставуваат мојата емоција. Нормално, тоа е секогаш многу субјективно. Субјективното мислење го имаме сами за себе. Но, ако сакаме да сториме нешто подалеку од тоа, мораме да бидеме објективни и да ја видиме вистината – пред носот. Сакаме или не сакаме да ја видиме? Тогаш правиме чекори за општ добробит. Тие чекори се мојата уметност“, вели Дамовски во разговор за Радио МОФ. „Сечени, лепени, монтирани“ е можеби популарен ...
| | веќе видена | слични

Во општина Пехчево по пауза од 10 години се одржа ликовна изложба. Директорката на Домот на култура Јане Сандански, Ана Марија Теохарова е задоволна што изложбата насловена „Парижанка во Пехчево” од авторот Лена Ѓуриќ го предизвика интересот на публиката. -Факт е дека настанот со нетрпение го дочекаа љубителите на уметноста кои по подолго време имаа прилика да видат ликовна изложба во градот Пехчево. Благодарност до авторката Лена Ѓуриќ која со своите 31 дело кои се насликани на платно долови дел од своето богато творештво. Ова е втор настан во 2019 година во делот на културните збиднувања во градот и како културна установа ќе продолжиме да го воздигнуваме културниот живот во нашето мало гратче, рече Теохарова. Богатата колекција од ликовни дела на Ѓуриќ досега се изложувани низ повеќе градови во Македонија, како Штип, Битола, Струмица, Радовиш, Виница, Свети Николе, Берово, Делчево и Скопје, а вечерва првпат беа претставени пред пехчевци. Авторката Лена Ѓуриќ е родена во Свети Николе, а трисетина години од ...
| | веќе видена | слични

Во домот на културата „Јане Сандански“, во Пехчево, утревечер ќе биде отворена изложба со наслов „Парижанка во Пехчево“ на ликовната уметница Лена Ѓуриќ, која ќе се претстави со триесетина дела. Нејзини дела досега се изложувани низ повеќе градови во Македонија, како Штип, Битола, Струмица, Радовиш, Виница, Свети Николе, Берово, Делчево и Скопје, а овој петок првпат ќе бидат претставени пред љубителите на уметноста од Пехчево. Изложбата е поддржана од Министерството за култура.
| | веќе видена | слични

Националната галерија на Македонија во 2018 година прослави 70 години од своето основање. Јубилејната година беше предизвик да се реализираат импозантен број изложби и настани во трите објекти на Националната галерија на Македонија (Даут пашин амам, Чифте амам и Мала станица) со огромна посветеност и професионалност на целиот тим на НГМ предводен од директорката Дита Старова Ќерими.Ретроспективните изложби на дела од Борко Лазески, Ибрахим Кодра, Адем Кастрати, Драган Попоски-Дада и Танас Луловски заедно со централната свеченост на одбележување на јубилејот, која се одржа на 5 декември во Даутпашиниот амам, се дел од многубројните активности на Националната галерија на Македонија (НГМ) во текот на 2018 година. Одбележувајќи го јубилејот 70 години од основањето Националната галерија на Македонија се докажа како храм на ликовната уметност и двигател на културниот живот во Македонија.„Ние сме денес горди, но и исполнети со големо чувство на одговорност што на нашата генерација ѝ е дадена историска можност да ...
| | веќе видена | слични

Останато

Најтиражниот весник во Израел „Haaretz“ објави вест поврзана со првиот еврејски министер во Македонија која беше отпуштена откако го користеше старото име на ...
сите 263 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден Инфомакс објави анкета од маршот на СДСМ за правда по скопските улици. При анкетата констатирано е дека високи функционери на СДСМ, ...
сите 118 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Домот на култура во Пехчево со изложба

Од:
До кого (е-маил):
Порака: