„Парижанка во Пехчево“

Во домот на културата „Јане Сандански“, во Пехчево, утревечер ќе биде отворена изложба со наслов „Парижанка во Пехчево“ на ликовната уметница Лена Ѓуриќ, која ќе се претстави со триесетина дела. Нејзини дела досега се изложувани низ повеќе градови во Македонија, како Штип, Битола, Струмица, Радовиш, Виница, Свети Николе, Берово, Делчево и Скопје, а овој петок првпат ќе бидат претставени пред љубителите на уметноста од Пехчево. Изложбата е поддржана од Министерството за култура.
| | веќе видена | слични
5 копии

Во Домот на култура „Илинден” во општина Илинден денеска ќе биде отворена изложба на дела создадени на 16. Меѓународна ликовна колонија „Карпино 2018“ – Куманово. Ќе бидат претставени 30-ина слики изработени во техника акрил на платно и масло на платно, од 14 автори од Македонија и од странство. Општина Илинден ја организира изложбата во соработка со Центарот за култура „Трајко Прокопиев” од Куманово.
| | веќе видена | слични

Очекувавме да расте интересот за „Екс либрис“, за самата изложба, како од авторите така и од публиката и мислам дека веќе на ова четврто издание појасно се гледаат резултатите. Вака Соња Димовска , идеен творец на Биеналето и член на тимот на Екс Либрис Скопје, ќе го започне своето кажување во пресрет на затворањето на 4-та Меѓународна изложба на екс либрис Скопје 2018. Поставката беше обнародена на 20 декември во Отворено графичко студио на Музеј на град Скопје и понуди 237 дела на околу 100-на уметници за кои при изборот ќе биде забележано дека се „разновидни, впечатливи и еклектични“. Ова е прва и единствена изложба од ваков карактер на нашиве простори. Екс либрис изложбите не се ништо невообичаено во светот, но кај нас ова е прв таков потфат. На изложбата имаме автори кои работат исклучиво екс либриси. Тие се графичари. Но, има и такви коишто по вокација се сликари, но имаат интерес во графиката. Посебно интересно е што годинава ги анимиравме помладите наши, македонски автори. Тоа лично ми претставува ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Изложбата Celebrate Life/Емоции за еден град на дизајнерот Горан Костовски – Ind.o.g. ќе биде поставена на 18 јануари 2019 година во галеријата „Акантус“ во Дебар Маало со почеток во 20 часот. Изложбата опфаќа илустрации кои што се цртани во периодот од 2014 до 2017 година. Секоја од нив засебно е карактер кој пренесува по некоја мисла за надеж и повторно оживување на самиот град, како и што претставува градот за луѓето и како тие би го подобриле во иднина. Илустрациите се инспирирани од реални ситуации од секојдневието и го коментираат загадувањето на воздухот во Скопје со ПМ10 честички кои што во изминатите десет години е од два до четири и пол пати повисоко од граничните вредности пропишани од ЕУ за квалитет на воздухот. Загадениот воздух е токму темата која што ќе ја обработува изложбата, а истата е инспирација и за новата капсулна колекција на дуксери која што ќе биде промовирана во рамки на изложбата. Изложбата ќе биде отворена до 29 јануари 2019 година, a проектот е финансиран од Фондација Отворено ...
| | веќе видена | слични

Во општина Пехчево по пауза од 10 години се одржа ликовна изложба. Директорката на Домот на култура Јане Сандански, Ана Марија Теохарова е задоволна што изложбата насловена „Парижанка во Пехчево” од авторот Лена Ѓуриќ го предизвика интересот на публиката. -Факт е дека настанот со нетрпение го дочекаа љубителите на уметноста кои по подолго време имаа прилика да видат ликовна изложба во градот Пехчево. Благодарност до авторката Лена Ѓуриќ која со своите 31 дело кои се насликани на платно долови дел од своето богато творештво. Ова е втор настан во 2019 година во делот на културните збиднувања во градот и како културна установа ќе продолжиме да го воздигнуваме културниот живот во нашето мало гратче, рече Теохарова. Богатата колекција од ликовни дела на Ѓуриќ досега се изложувани низ повеќе градови во Македонија, како Штип, Битола, Струмица, Радовиш, Виница, Свети Николе, Берово, Делчево и Скопје, а вечерва првпат беа претставени пред пехчевци. Авторката Лена Ѓуриќ е родена во Свети Николе, а трисетина години од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зошто сè уште постои дополнителен заменик министер во труд и социјала, ако веќе нема технички министер и која е улогата на заменичката, праша пратеничката од ...
сите 309 | | | веќе видена

Според расположливите податоци, околу 14.900 лица чекаат нови патни исправи, додека уште неколку илјади граѓани се во процедура на вадење нови лични ...
сите 192 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 224 | | | веќе видена

- Помина речиси цела недела, а Зоран Заев и Вице Заев молчат и не кажуваат што разговарале со обвинетата Катица Јанева и со веќе осудениот Милески-Кичевскиот. ...
сите 206 | | | веќе видена

Илјадници луѓе низ германија вчеравечер им оддадоа почит на жртвите во нападот во Ханау. Во повеќе од 50 градови во земјата имаше собири на граѓани, политичари ...
сите 83 | | | веќе видена

Ливерпул загуби од Атлетико Мадрид (1:0) во вторникот во првиот натпревар од осмото финале во Лигата на шампионите. Атлетико Мадрид успеа да постигне гол уште ...
сите 134 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Парижанка во Пехчево“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: