Со тимска работа Националната галерија на Македонија стана вистински храм на уметноста

Националната галерија на Македонија во 2018 година прослави 70 години од своето основање. Јубилејната година беше предизвик да се реализираат импозантен број изложби и настани во трите објекти на Националната галерија на Македонија (Даут пашин амам, Чифте амам и Мала станица) со огромна посветеност и професионалност на целиот тим на НГМ предводен од директорката Дита Старова Ќерими.Ретроспективните изложби на дела од Борко Лазески, Ибрахим Кодра, Адем Кастрати, Драган Попоски-Дада и Танас Луловски заедно со централната свеченост на одбележување на јубилејот, која се одржа на 5 декември во Даутпашиниот амам, се дел од многубројните активности на Националната галерија на Македонија (НГМ) во текот на 2018 година. Одбележувајќи го јубилејот 70 години од основањето Националната галерија на Македонија се докажа како храм на ликовната уметност и двигател на културниот живот во Македонија.„Ние сме денес горди, но и исполнети со големо чувство на одговорност што на нашата генерација ѝ е дадена историска можност да ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Во Домот на култура „Илинден” во општина Илинден денеска ќе биде отворена изложба на дела создадени на 16. Меѓународна ликовна колонија „Карпино 2018“ – Куманово. Ќе бидат претставени 30-ина слики изработени во техника акрил на платно и масло на платно, од 14 автори од Македонија и од странство. Општина Илинден ја организира изложбата во соработка со Центарот за култура „Трајко Прокопиев” од Куманово.
| | веќе видена | слични

Очекувавме да расте интересот за „Екс либрис“, за самата изложба, како од авторите така и од публиката и мислам дека веќе на ова четврто издание појасно се гледаат резултатите. Вака Соња Димовска , идеен творец на Биеналето и член на тимот на Екс Либрис Скопје, ќе го започне своето кажување во пресрет на затворањето на 4-та Меѓународна изложба на екс либрис Скопје 2018. Поставката беше обнародена на 20 декември во Отворено графичко студио на Музеј на град Скопје и понуди 237 дела на околу 100-на уметници за кои при изборот ќе биде забележано дека се „разновидни, впечатливи и еклектични“. Ова е прва и единствена изложба од ваков карактер на нашиве простори. Екс либрис изложбите не се ништо невообичаено во светот, но кај нас ова е прв таков потфат. На изложбата имаме автори кои работат исклучиво екс либриси. Тие се графичари. Но, има и такви коишто по вокација се сликари, но имаат интерес во графиката. Посебно интересно е што годинава ги анимиравме помладите наши, македонски автори. Тоа лично ми претставува ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Изложбата Celebrate Life/Емоции за еден град на дизајнерот Горан Костовски – Ind.o.g. ќе биде поставена на 18 јануари 2019 година во галеријата „Акантус“ во Дебар Маало со почеток во 20 часот. Изложбата опфаќа илустрации кои што се цртани во периодот од 2014 до 2017 година. Секоја од нив засебно е карактер кој пренесува по некоја мисла за надеж и повторно оживување на самиот град, како и што претставува градот за луѓето и како тие би го подобриле во иднина. Илустрациите се инспирирани од реални ситуации од секојдневието и го коментираат загадувањето на воздухот во Скопје со ПМ10 честички кои што во изминатите десет години е од два до четири и пол пати повисоко од граничните вредности пропишани од ЕУ за квалитет на воздухот. Загадениот воздух е токму темата која што ќе ја обработува изложбата, а истата е инспирација и за новата капсулна колекција на дуксери која што ќе биде промовирана во рамки на изложбата. Изложбата ќе биде отворена до 29 јануари 2019 година, a проектот е финансиран од Фондација Отворено ...
| | веќе видена | слични

Нашиот соговорник Сергеј Дамовски е уметник, поточно, академски вајар и ликовен педагог, професор во средното училиште „Орце Николов“. Воочи неговата самостојна изложба која е закажана за 18.јануари во галеријата „Колектив“, лоцирана на скопскиот плоштад (веднаш над истоимената градска пивница), ќе потсетиме на оние основни податоци за него. Роден во Чорух- Дајрон, поранешен СССР, денешен Таџикистан, во 1963.година. Завршил Факултет за ликовни уметности во Скопје во 1991. година, во класата на проф. Васил Василев. Досега имал седум самостојни изложби и учествувал на дваесетина групни изложби и ликовни колонии во земјава и во странство. Добитник е на значајни награди, а извесен период беше и престедател на Друштвото на ликовните уметници на Македонија (ДЛУМ). Неговите изложби секогаш имале интересни и провокативни наслови, почнувајќи од првата самостојна изложба на скулптури „Лузнари“, потоа „Здрвени“, „Лунари“, „Озрачени“, „Динамогени“, сѐ до „Сечени, лепени, монтирани“ и оваа, претстојната „Сечени, лепени, ...
| | веќе видена | слични

Уметникот, даскал и планинар Сергеј Дaмовски на 18 јануари во галеријата „Колектив“ ќе ја претстави изложбата „Сечени, лепени, монтирани. Издишани“. Се работи за личен светокруг на емоциите на Дамовски. Изложбата од 20-ина дела е спремана во последните три години. Направена е од скици, цртежи што ги работел на времето и, на некој начин, сметал дека треба да им се даде нов живот. Произлегува од она „Сечени, лепени, монтирани“ како иницијација за поправање на нештата во Македонија. Сепак, вели тој, гледаме дека малку сме „издишани“ во тоа „поправање“. Затоа е таа спојка. „Моите слики ја претставуваат мојата емоција. Нормално, тоа е секогаш многу субјективно. Субјективното мислење го имаме сами за себе. Но, ако сакаме да сториме нешто подалеку од тоа, мораме да бидеме објективни и да ја видиме вистината – пред носот. Сакаме или не сакаме да ја видиме? Тогаш правиме чекори за општ добробит. Тие чекори се мојата уметност“, вели Дамовски во разговор за Радио МОФ. „Сечени, лепени, монтирани“ е можеби популарен ...
| | веќе видена | слични

Во општина Пехчево по пауза од 10 години се одржа ликовна изложба. Директорката на Домот на култура Јане Сандански, Ана Марија Теохарова е задоволна што изложбата насловена „Парижанка во Пехчево” од авторот Лена Ѓуриќ го предизвика интересот на публиката. -Факт е дека настанот со нетрпение го дочекаа љубителите на уметноста кои по подолго време имаа прилика да видат ликовна изложба во градот Пехчево. Благодарност до авторката Лена Ѓуриќ која со своите 31 дело кои се насликани на платно долови дел од своето богато творештво. Ова е втор настан во 2019 година во делот на културните збиднувања во градот и како културна установа ќе продолжиме да го воздигнуваме културниот живот во нашето мало гратче, рече Теохарова. Богатата колекција од ликовни дела на Ѓуриќ досега се изложувани низ повеќе градови во Македонија, како Штип, Битола, Струмица, Радовиш, Виница, Свети Николе, Берово, Делчево и Скопје, а вечерва првпат беа претставени пред пехчевци. Авторката Лена Ѓуриќ е родена во Свети Николе, а трисетина години од ...
| | веќе видена | слични

Во домот на културата „Јане Сандански“, во Пехчево, утревечер ќе биде отворена изложба со наслов „Парижанка во Пехчево“ на ликовната уметница Лена Ѓуриќ, која ќе се претстави со триесетина дела. Нејзини дела досега се изложувани низ повеќе градови во Македонија, како Штип, Битола, Струмица, Радовиш, Виница, Свети Николе, Берово, Делчево и Скопје, а овој петок првпат ќе бидат претставени пред љубителите на уметноста од Пехчево. Изложбата е поддржана од Министерството за култура.
| | веќе видена | слични

Останато

Не само со разрешувањето на техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи, туку и со секојдневните обвинувања меѓу техничките министри и ...
сите 355 | | | веќе видена

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција преку соопштение извести за средбата на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски со ...
сите 228 | | | веќе видена

Армијата на Република Македонија стана Армија на Северна Македонија, но сè уште користи оружје од Југословенската народна армија. ​Војската во моментов користи ...
сите 288 | | | веќе видена

Во МВР има проблем со изработката на пасошите и другите лични документи поради новото уставно име, тврдо Наќе Чулев, техничкиот министер за внатрешни работи, ...
сите 135 | | | веќе видена

Левиот бек на Ливерпул, Енди Робертсон вели дека играчите на Атлетико Мадрид победата од 1-0 ја славеле како веќе да го добиле двомечот и ги потсети дека ги ...
сите 86 | | | веќе видена

Apple планира да ги претстави своите нискобуџетски iPhone модели во првата половина од годината. Меѓу нив е и следбеникот на фаворитот меѓу фановите - iPhone ...
сите 66 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Со тимска работа Националната галерија на Македонија стана вистински храм на уметноста

Од:
До кого (е-маил):
Порака: