Прва изложба во Пехчево по пауза од 10 години

Во општина Пехчево по пауза од 10 години се одржа ликовна изложба. Директорката на Домот на култура Јане Сандански, Ана Марија Теохарова е задоволна што изложбата насловена „Парижанка во Пехчево” од авторот Лена Ѓуриќ го предизвика интересот на публиката. -Факт е дека настанот со нетрпение го дочекаа љубителите на уметноста кои по подолго време имаа прилика да видат ликовна изложба во градот Пехчево. Благодарност до авторката Лена Ѓуриќ која со своите 31 дело кои се насликани на платно долови дел од своето богато творештво. Ова е втор настан во 2019 година во делот на културните збиднувања во градот и како културна установа ќе продолжиме да го воздигнуваме културниот живот во нашето мало гратче, рече Теохарова. Богатата колекција од ликовни дела на Ѓуриќ досега се изложувани низ повеќе градови во Македонија, како Штип, Битола, Струмица, Радовиш, Виница, Свети Николе, Берово, Делчево и Скопје, а вечерва првпат беа претставени пред пехчевци. Авторката Лена Ѓуриќ е родена во Свети Николе, а трисетина години од ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во галеријата „Акантус“ денеска ќе биде поставена изложбата „Емоции за еден град“ на дизајнерот Горан Костовски. Изложбата опфаќа илустрации кои што се цртани во периодот од 2014 до 2017 година. – Секоја од нив засебно е карактер кој пренесува по некоја мисла за надеж и повторно оживување на самиот град, како и што претставува градот за луѓето и како тие би го подобриле во иднина, вели Костовски. Посочи дека илустрациите се инспирирани од реални ситуации од секојдневието и го коментираат загадувањето на воздухот во Скопје со ПМ10 честички кои што во изминатите десет години е од два до четири и пол пати повисоко од граничните вредности пропишани од Еврпската Унија за квалитет на воздухот. – Загадениот воздух е токму темата која што ќе ја обработува изложбата, а истата е инспирација и за новата капсулна колекција на дуксери која што ќе биде промовирана во рамки на изложбата, истакна Костовски. Изложбата ќе биде отворена до 29 јануари 2019 година.
| | веќе видена | слични
10 копии

Изложбата Celebrate Life/ Емоции за еден град на дизајнерот Горан Костовски – Ind.o.g. ќе биде поставена во галеријата „Акантус“ во Дебар Маало, со почеток во 20 часот. Изложбата опфаќа илустрации што се цртани во периодот од 2014 до 2017 година. Секоја од нив засебно е карактер кој пренесува по некоја мисла за надеж и повторно оживување на самиот град, како и што претставува градот за луѓето и како тие би го подобриле во иднина. Илустрациите се инспирирани од реални ситуации од секојдневието и го коментираат загадувањето на воздухот во Скопје со ПМ10-честички, коишто во изминатите десет години е од два до четири и пол пати повисоко од граничните вредности пропишани од ЕУ за квалитет на воздухот. Загадениот воздух е токму темата што ќе ја обработува изложбата, а истата е инспирација и за новата капсулна колекција на дуксери што ќе биде промовирана во рамки на изложбата. Изложбата ќе биде отворена до 29 јануари 2019 година.Проектот „Емоции за еден град” е финансиран од Фондација „Отворено општество“ – ...
| | веќе видена | слични

Триесет илустрации селектирани од многу поголемиот број на творби настанати во периодот од 2014 до 2017 година ја чинат претстојната изложба за подобро утре „Емоции за еден град“ на Горан Костовски Ind.o.g , којашто од 18 до 29 јануари ќе се одржи во галеријата „Акантус“ во скопско Дебар Маало. Станува збор за поставка на која секоја од илустрациите засебно е карактер кој пренесува по некоја мисла за надеж и повторно оживување на самиот град, како и што претставува тој како урбана средина за луѓето. Всушност како тие би го подобриле во иднина“. Илустрациите, како што нагласува авторот, се инспирирани од реални ситуации од секојдневието и го коментираат загадувањето на воздухот во Скопје со ПМ10 честички коешто во изминатаата декада е од два до четири и пол пати повисоко од граничните вредности пропишани од Европската унија за квалитет на воздухот. „Последнава изложба „Емоции за еден град“ е всушност реакција на сите неправедности што ни се случуваат. Овде кај нас. Во нашиот град. Мислам дека е повеќе од ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во Домот на култура „Илинден“ денеска беа изложени 30 дела изработени во техника акрил на платно и масло на платно направени за време на 16-та меѓународна ликовна колонија „Карпино 2018“ – Куманово, што се реализираше во периодот август-септември, минатата година. Изложбата е во организација на Општина Илинден и Националната установа – Центар за култура „Трајко Прокопиев” од Куманово. Според организаторите, уметничките дела од Карпино кое е, како што велат, едно од најзначајните духовни светилишта во нашата земја, се изработени со посебни чувствата на уметниците. Со свои дела на изложбата се претставени 14 автори од повеќе земји и тоа: Валентина Илијевска, Кристијан Поповски, Новица Трајковски, Марија Мицова Гацова, Мила Трендафиловска и Мирослав Величковски од Македонија, Невена Стефановиќ и Ратко Јанковиќ од Србија, Бранимир Лукиќ – Лука, Есма Шабиќ и Мирсад Џомбиќ од Босна и Херцеговина, Бисер Кирилов и Бисер Лапев од Бугарија и Снежана Мелник од Украина. Изложбата, за сите љубители на уметноста, ќе биде ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Во Домот на култура „Илинден” во општина Илинден денеска ќе биде отворена изложба на дела создадени на 16. Меѓународна ликовна колонија „Карпино 2018“ – Куманово. Ќе бидат претставени 30-ина слики изработени во техника акрил на платно и масло на платно, од 14 автори од Македонија и од странство. Општина Илинден ја организира изложбата во соработка со Центарот за култура „Трајко Прокопиев” од Куманово.
| | веќе видена | слични

Очекувавме да расте интересот за „Екс либрис“, за самата изложба, како од авторите така и од публиката и мислам дека веќе на ова четврто издание појасно се гледаат резултатите. Вака Соња Димовска , идеен творец на Биеналето и член на тимот на Екс Либрис Скопје, ќе го започне своето кажување во пресрет на затворањето на 4-та Меѓународна изложба на екс либрис Скопје 2018. Поставката беше обнародена на 20 декември во Отворено графичко студио на Музеј на град Скопје и понуди 237 дела на околу 100-на уметници за кои при изборот ќе биде забележано дека се „разновидни, впечатливи и еклектични“. Ова е прва и единствена изложба од ваков карактер на нашиве простори. Екс либрис изложбите не се ништо невообичаено во светот, но кај нас ова е прв таков потфат. На изложбата имаме автори кои работат исклучиво екс либриси. Тие се графичари. Но, има и такви коишто по вокација се сликари, но имаат интерес во графиката. Посебно интересно е што годинава ги анимиравме помладите наши, македонски автори. Тоа лично ми претставува ...
| | веќе видена | слични

Останато

Фотелјата на разрешената Рашела Мизрахи, ќе остане празна се до изборот на министрите во новата Влада по изборите. Но нејзините овластувања во Министерството ...
сите 365 | | | веќе видена

Министерката за правда никако не работи според Уставот и законите, таа реши да си ја уништи својата кариера со тоа што кажа да дека биле технички грешки во ...
сите 240 | | | веќе видена

Вилма Русковска и Љубомир Јовевски сеуште молчат за објавената аудио снимка во Собранието каде што слушајќи го гласот на Зоран Заев признава дека со маркетинг ...
сите 121 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 388 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 285 | | | веќе видена

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски изјави дека правниот тим на ВМРО ДПМНЕ и правната комисија ќе ги разгледа сите можности за проценување на ...
сите 550 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Прва изложба во Пехчево по пауза од 10 години

Од:
До кого (е-маил):
Порака: