Потврдено: Новиот iPhone добива Dual SIM опција


Иако Apple уште нема кажано, операторите потврдија.. Најголемиот кинески мобилен оператор China Telecom потврди дека најмалку два од вкупно три модели на iPhone колку што ќе бидат претставени на 12-ти септември, ќе имаат Dual SIM опцијa. Dual SIM опцијaта одамна ја посакуваа многу iPhone корисници, а се чини дека таа станува реалност. Останува да видиме штo ќе ни претстави навистина Аpple. Извор: kajgana.com
| | веќе видена | слични

Пред почетокот на продажбата на iPhone XS и XS Plus на мрежата се појавија првите рецензии во кои повеќето се фалат со нови опции од овие уреди, но многумина љубители на Apple, наместо за овие модели ќе се одлучат за iPhone XR, кој на пазарот ќе се појави во текот на следниот месец. Причината за повеќето луѓе ќе биде само една - цената, затоа што XR чини 750 долари, а XS е 1000 долари, односно уште 100 долари повеќе за Max моделот. Тим Кук оваа недела гостуваше во Good Morning America, каде со Робин Робертс разговараше за новите модели на телефони и смарт часовник. На прашањето дали со цената поголема од илјада долари, iPhone е недостапен за определен дел на корисници, Кук рече дека сака iPhone да биде достапен на сите, поради што во понудата има повеќе модели за различни цени. Тој вели дека со потпишаните договори со мобилните оператори, месечниот трошок на отплата на самиот уреди изнесува 30 долари, што е еднакво на еден долар дневно.
| | веќе видена | слични

Новите модели на iPhone пристигнаа, но не привлекоа толку големо внимание како што беше тоа случајот со минатогодишната промоција на iPhone X. Сепак, новитетите и подобрувањата се забележителни, а камерата на новите модели е една од работите кои навистина се истакнуваат. Критичарите би сакале да кажат дека камерата на смартфоните на Apple повеќе не е на врвот на листите, бидејќи производителите од целиот свет работат на наоѓање револуционерни технологии, додека Apple е задоволен со мали подобрувања на веќе и онака добрата камера. На критичарите би можеле да им кажеме дека тоа не е сосем точно. Да, големите компании произведуваат одлични смартфони со моќни камери, но тоа не значи дека Apple не ги опремува своите смартфони со врвна камера и одлични леќи. Магазинот The Verge реши да ги стави на тест камерите на неколку популарни модели од најдобрите производители во светот, а резултатите веројатно ќе ве изненадат. Во споредба со iPhone X Во споредба со iPhone X, новиот iPhone Xs има далеку подобра камера. ...
| | веќе видена | слични

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници постојат и се задоволни од своите апарати, а токму од тие причини бил тестиран и најевтиниот телефон ан пазарот. Икон 4 ги задоволува сите потреби на корисниците на андроид телефоните, работи на андроид 5.1 Лолипоп и има екран од 4 инчи. Нема некоја луда камера туку се задоволува со 5 мегапиксели и гига рам простор. Покрај тоа, за 4 долари добивате дуал сим телефон кој како додаток има и слушалки, микроусб кабел и заштитна маска за екран. Овој андроид на допир наликува на мал iPhone, има солидна брзина на апликациите и процесуирање на податоците, а општ впечаток е дека за оваа цифра се добива и повеќе од солиден телефон.
| | веќе видена | слични

Xiaomi започна интересна промоција во врска со премиерата на новите модели на iPhone. Кинеската компанија во својата држава објави три комплети на различни уреди кои се со иста цена како новите модели на компанијата од Купертино, па дури и се именувани по нив. Во секој од пакетите, корисниците ќе најдат нов топ модел смартфон на Xiaomi (Xiaomi Mi 8, Mi 8 SE или Mi Mix 2S), актуелен лаптоп (Mi Notebook Air или Mi Notebook Pro), паметна нараквица MiBand 3 и Bluetooth слушалки. Комплетите се со цена од 6.499, 8.699 и 9.599 јуани (810, 1.085 и 1.197 евра). За жал, атрактивната промоција во моментов е достапна само во Кина, но ние не би биле изненадени ако филијалите на Xiaomi на други пазари започнат слични иницијативи. Текстот Xiaomi дава смартфон, лаптоп и паметна нараквица по цена на iPhone Xs е превземен од USB.mk .
| | веќе видена | слични

Минатата недела Apple ја претстави следната генерација на iPhone, а веќе пристигнаа првите рецензии на уредите. Со оглед на тоа дека станува збор за најголемиот телефон на Apple досега најверојатно многумина се заинтересирани за перформансите на телефонот. Поголемите димензии на екранот сепак не доведоа до поголем габарит на телефонот. Дисплејот е од крај до крај на телефонот што овозможува да се задржат димензиите. Сепак ако очекувате промени во дизајнот, нема. „Ако сте го виделе iPhone X сте го виделе и iPhone XS. А сте го виделе и iPhone XS Max, џамбо iPhone X“, вели Wired . Дури и новите телефони не се разликуваат во дизајнот еден од друг. Единствената разлика е во големината на уредите. Ова не се однесува единствено на дизајнот. Телефоните имаат идентичен хардвер, од процесор до камера. Единствена разлика освен големината, е батеријата. Иако Apple најавуваше подобрувања, на новиот телефон дел од нив како 60 отсто поголем динамички опсег на HDR содржини не се забележуваат. Најзабележлива надградба е ...
| | веќе видена | слични

Во интервју за Nikkei, извршниот директор на Apple, Tim Cook, ја објасни логиката позади цените на новите iPhone модели... Официјално, цената на iPhone уредите започнува од 449 долари. Но, доколку корисниците сакаат некој од новите iPhone модели, цените се движат меѓу 749 и 1,449 долари. Во некои делови од Европа, минимумот е дури 1000 долари, а најскапиот достигнува цена до 2000 долари. Во интревјуто за Nikkei, Tim Cook ја објасни логиката позади овие цени, како и причината за претставувањето на iPhone XS Max и the iPhone XR. Според извршниот директор, Apple знае дека постои "голема низа на цени кои корисниците би платиле за iPhone уред". Токму поради тоа, целта на компанијата е да им служи на сите, нешто што го постигнува со нудење на iPhone 7 по цена од 449 долари и минатогодишниот iPhone 8 по цена од 599 долари. Покрај тоа, комапанијата е свесна дека постојат корисниците кои сакаат да го доживеат "iPhone X искуството" по пониска цена - причината позади постоењето на iPhone XR. Иако уредот не е еднакво ...
| | веќе видена | слични

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. Гласини во врска со новите уреди на Apple кружат на интернет веќе со месеци, така да тешко дека Тим Кук ќе изненади со некоја нова супер опција на телефоните и часовниците, но би можел барем да изненади со цената. Досега имаше различни информации околу цената – од тоа дека наследникот на iPhone X ќе се продава по цена од 1000 долари, а новиот модел iPhone X Plus ќе се продава по цена од 1100 долари, па се до гласини дека новиот iPhone XS (наводното име на наследникот на Х) ќе се продава по цена од 900 долари, а неговата поголема верзија Plus по цена од 1000 долари. Сепак, последните информации кои што се појавија носат одлични вести за сите потенцијални купувачи на телефоните на Apple – според нив, новата генерација на iPhone X ќе чини 800 долари, односно 200 долари помалку во однос на моделот кој што моментално е на продажба, додека пак моделот со ...
| | веќе видена | слични

Apple со пласирањето на новите модели на iPhone XS и iPhone XS Max покажа неколку новитети во хардверот, дизајнот и камерите, но сега полека се откриваат финеси за тоа колку овие смартфони се подобри од ланскиот iPhone X. Според тестовите направени од SmartSpeed, утврдено е дека iPhone XS и iPhone XS Max се значително подобри во LTE брзините на мобилната мрежа поради поддршката за повеќе нови модеми и конекции. iPhone XS и iPhone XS Max кон крајот на октомври ќе бидат веќе доставени до корисниците па се почесто ќе може да се откриваат нови детали од функциите.
| | веќе видена | слични

Новите iPhone модели конечно пристигнаа и нудат нов процесор, Face ID, подобрени камери и edge-to-edge дизајн. Но, еден друг аспект, значаен за голем дел од корисниците се батериите. Да погледнеме колку се издржливи батериите на Xs, Xs Max и Xr:. Вообичаено, Apple не споделува информации за капацитетот на батериите веднаш по претставувањето, така што нив ќе мора да ги почекаме. Но, од друга страна, запознаени сме со дел од статистичките податоци, како и нивната издржливост во однос на дел од секојдневните активности. Добрите вести се што iPhone XR има една од најиздржливите батерии кои сме ги виделе досега. Разликата не е голема, но трае малку подолго од iPhone XS Max и двата телефона имаат час ипол поиздржлива батерија од iPhone 8 Plus, претходниот најиздржлив телефон на Apple. Иако не сме ни блиску до iPhone уред кој ќе издржи два дена без полнење, дефинитивно се забележуваат подобрувања. Еве како изгледаат батериите на последните iPhone модели: Уред При зборување Користење интернет Видеа Аудио ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев рече дека на следните изборни листи на СДСМ 50 отсто од кандидатите ќе бидат жени. „Ние сме предводници на концептот 50-50 на застапеност ...
сите 509 | | | веќе видена

Протестот на судската администрација повторно ги отвори прашањата за функционирањето и ефикасноста на македонското судство. Нивните барања добија јавна ...
сите 140 | | | веќе видена

Макпетрол АД Скопје и Владата ќе склучат спогодба со која вонсудски ќе се завршат судските спорови во врска со ГА-МА АД Скопје, соопштуваат од дистрибутивната ...
сите 145 | | | веќе видена

Ништо не е сменето во ВМРО-ДПМНЕ ниту пак кај Христијан Мицкоски. Лаги, манипулации, лицемерен патриотизам, тоа е матрицата на ВМРО-ДПМНЕ. Токму поради ...
сите 113 | | | веќе видена

Во комбинатот ОХИС во Скопје има „хемиска бомба“ од околу осум тони жива, која десетина години е оставена да тече по погонот за електролиза, да испарува во ...
сите 136 | | | веќе видена

Полесна трговија, минување на стока без царини и чекање, патување без пасоши, полесно вработување во Србија, Македонија и Албанија за граѓаните на тие земји се ...
сите 269 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Потврдено: Новиот iPhone добива Dual SIM опција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: