ЛЕ: Зенит декласиран кај Динамо Минск, дебакл и на Феенорд во Словачка


Вчеравечер се одираа 34 натпревари од третото квалификациско коло од Лигата на Европа, во кој имаше неколку изненадувања. Силниот Зенит Санкт Петербург беше декласиран со 4:0 на гостувањето во Белорусија кај Динамо Минск, а со истиот резултат беше поразен холандски Феенорд во Словачка од Тренчин. Претставникот на англиската Премиер лига, Барнли одигра без голови кај турскиот тим Истанбул Башакшекир, а еден од фаворитите за титулата оваа година, Севиља оди со минимална предност на реваншот против Жалгирис во Литванија. Реваншите од дуелите се играат на 16 август. Резултати од првите дуели од третото коло на Лигата на Европа: Уфа (Русија) - Прогрес Нерхорн (Луксембург) 2: 1 Алашкерт (Ерменија) - ЦФР Клуж (Романија) 0: 2 Спартак Јурмала (Латвија) - Судува (Литванија) 0: 1 Аполо Хаифа (Израел) - Аталанта (Италија) 1: 4 РБ Лајпциг (Германија) - Универзитет во Крајова (Романија) 3: 1 Лудогорец (Бугарија) - Зрински Мостар (Босна и Херцеговина) 1: 0 Шериф Тираспол (Молдавија) - Валур (Исланд) 1: 0 Апоел Бер Шева ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Бордо, 17. август 2018 (ИНПРЕС) – Норвешкиот шампион Розенборг со 3:0 го совлада ирскиот Корк сити, за да се пласира во баражот за пласман во групи во Лига Европа, каде што ќе се судри со македонскиот шампион Шкендија. Шкендија загуби во двомечот со Салцбург (3:0 и 1:0) во последното квалификациско коло во Лигата на шампионите, но ќе има шанси да го повтори минатогодишниот успех на Вардар и да стане вториот клуб кој се пласирал во натпревари по групи на едно европско натпреварување. Хрватскиот вице-шампион Риека пак, по елиминацијата на Хајдук, загуби дома од уште еден норвешки претставник, Сарпсборг со 1:0 за да биде елиминирана пред домашната публика на „Руевица“. Во Норвешка првиот меч заврши со 1:1. Лига Европа, 3.Квалификациско коло, 2.натпревар Бордо (Фра) – Мариупол (Укр) 2:1, прв натпревар 3:1, вкупно 5:2 Барнли (Анг) – Башакшехир (Тур) 1:0 по продолженија, прв натпревар 0:0, вкупно 1:0 Риека (Хрв) – Сарпсборг (Нор) 0:1, прв натпревар 1:1, вкупно 1:2 Розенборг (Нор) – Корк сити (Ирс) 3:0, прв ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонскиот репрезентативец, Иван Тричковски постигна „хет-трик“ за АЕК Ларнака во реванш дуелот од третото квалификациско коло за Лига Европа против австриски Штурм во кој неговиот тим победи со 5:0. Напаѓачот беше прецизен во 8-та, 67-та и во 80-тата минута за тимот од Кипар и со тоа обезбедија пласман во плеј-оф рундата за место во групната фаза од Лига Европа. На првиот дуел во Австрија тимот од Кипар победи со 2:0, a и тогаш еден од головите беше дело на репрезентативецот на Македонија.
| | веќе видена | слични

Веќе е познато дека македонскиот шампион Шкендија за противник го доби Розенборг од Норвешка. Првиот меч ќе се игра на 23. август на теренот на противникот, а реваншот седум дена подоцна во Скопје (30. август) на Националната Арена „Филип Втори". Од нашите интернационалци во реванш средбите од третото квалификациско коло на ЛЕ, Даниел Аврамовски со Олимпија Љубљана забележа две победи над финскиот ХЈК. -АВРАМОВСКИ СО ПОГОДОК ВО ПОБЕДАТА НАД ХЈК ХЕЛСИНКИ- Даниел Аврамовски постигна еден гол во победата (1:4) во 72. мин., ја одигра целата средба во Хелсинки. Во плеј-офот словенечката екипа ќе ги одмери силите против Спартак Трнава од Словачка. -КИПРАНИТЕ НА ЧЕЛО СО ТРИЧКОВСКИ ГО РЕШИЈА ШТУРМ ГРАЦ- Дефинитивно една од најдобрите партии во кариерата на Иван Тричковски, во двомечот против Австријците, од вкупно седум, постигна четири голови во дресот на кипарскиот клуб. Три во реваншот пред своите гледачи, а целиот меч за домаќините го одигра и Даниел Мојсов. Последен ривал на АЕК Ларнака на патот до групите на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Фудбалерите на „Зенит“ остварија неверојатен подвиг откако го елиминираа „Динамо“ Минск и покрај поразот од 4:0 на првиот меч во Белорусија. Рускиот гигант вечерва во Санкт Петербург славеше со 8:1 по продолженијата и со играч помалку, откако регуларниот дел заврши со идентичен резултат како во Минск. „Зенит“ направи пресврт за паметење, иако резултатот од полувремето 1:0 не ветуваше многу, особено што непосредно по вториот гол во 66 минута домаќините останаа со играч помалку бидејќи Паредес заработи втор жолт картон. Сепак, Русите се изборија за продолженија откако херојот на „зборнаја“ од Мундијалот, Артем Дзјуба за три минути постигна два гола. Не се предаде ниту „Динамо“, кој, пак, прв постигна гол во 99 минута и во второто продолжение влезе со резултат кој ги водеше во плеј-офот за Лига Европа. Но ниту тоа не ги ги скрши фудбалерите на „Зенит“ кои за 14 минути постигнаа четири погодоци. Најпрво Дриуси погоди во 109. минута, пота следуваше нов гол на Дзјуба, за Мак да реализра два пати во 122. и 123. ...
| | веќе видена | слични

Реализаторско шоу на Иван Тричковски во дресот на АЕК Ларнака, гол и на Даниел Аврамовски за љубљанска Олимпија. Кипарскиот тим го декласира Штурм со 5:0 во реванш мечот од третото квалификациско коло за Лига Европа (ЛЕ) во кој крилниот центар на македонската репрезентација постигна хет-трик. Тричковски го „истресе“ австрискиот бундеслигаш во осмата минута, во 67. минута и во 80. минута. Беше стартер и одигра цел натпревар за домашните кои со вкупни 7:0 се пробија во плејофот на двомеч со словачки Тренчин за место во групната фаза во ЛЕ. Останатите два гола за АЕК Ларната ги постигнаа Ларена од пенал во 63. минута и Туламесе во 86. минута. Стрелец во реванш дуелите од третото коло за ЛЕ беше и Даниел Аврамовски. Олимпија Љубљана го совлада ХЈК и во Хелсинки со 4:1 и со вкупни 7:1 продолжи во плејофот на мегдан со Спартак Трнава од Словачка. Репрезентативецот на Македонија беше во стартниот тим на словенечкиот претставник, ги одигра сите 90 минути, а противничката мрежа ја погоди во 72. минута. Стеауа во ...
| | веќе видена | слични

Maкедонскиот напаѓач Иван Тричковски игра во неверојатна форма! Неговиот АЕК денес славеше победа од 5:0 и со вкупни 7:1 се пласираше во последната рунда пред три погодоци. Со трите погодоци на денешниот натпревар Тричковски сега има шест погодоци, а во плеј-офот ќе игра против Тренчин. Посебно интересен беше првиот гол на Тричковски кога буквално со топка влезе во голот на противникот.  Tричко експлодираше со хет-трик во победата на АЕК – влезе и со топка во гол! (видео)
| | веќе видена | слични

Tимот од Санк Петерзбург убедливо славеше во натпревар за – ИСТОРИЈА! Во рамките од третото коло квалификации за Лигата на Европа, Зенит го победи Динамо Минск 8:1 после продолженија! Првиот натпревар Белорусите го добија со 4:0, но Зенит за 90 минути во вториот натпревар успеа да ја анулира предноста. Поведоа Русите во 22 минута преку Пардес и тоа беше единствениот гол во првите 45 минута и изгледаше дека пред рускиот гигант е невозможна мисија. Сепак во 66 минута Нобоа го постигнува вториот гол за домаќинот, но само шест минути подоцна се изгледаше невозможно за Зенит. Стрелецот на првиот гол Пардес во 72 минута доби втор жолт картон и беше исклучен. Тоа не ги откажа избраниците на Сергеј Семак во 75 минута и 79 минута Џуба постигнува два гола и ја анулира предноста на Минск. Се отиде во продолженија и тука не започна добро за домаќинот. После девет минути игра Јахаја постигнува гол за Динамо и уште еднаш за Зенит изгледаше невозможно. Но, не се предаваа. Дриуси во 109-та минута постигнува гол за 5:1, за ...
| | веќе видена | слични

Хајдук прими гол во 93. минута во Букурешт за 2:1 пораз од ФСЦБ (поранешна Стеауа) и елиминација во третото квалификациско коло од Лига Европа. Првиот меч во Хрватска заврши 0:0, и ФЦСБ дојде во водство со гол од пенал во 58. минута, резултат кој ги водеше нив во баражот, меѓутоа напаѓачот на Гана, Ахмед Саид постигна гол во 82. минута за 1:1. Кога сплиќани се видоа во баражот, Еди Гноере го постигна својот втор гол на мечот за победа на ФЦСБ. Партизан не дозволи норвешкиот Нордсјеланд да направи изненадување и со 3:2 победа е на еден двомеч до пласманот во Лига Европа, но на „црно -белите“ воопшто нема да им биде лесно бидејќи противник им е турскиот Бешикташ. Бугарскиот шампион Лудогорец исто така е во баражот, откако на гостувањето кај Зрињски во Мостар одигра 1:1 по првичната победа од 1:0 во Разград. Вистинска сензација направи тимот на Ф91 Дуделанж од Луксембург, кој одигра интересно реми 2:2 со славната Легија Варшава и ја елиминираше по 2:1 победата во Полска. За историски прв пласман во некое ...
| | веќе видена | слични

Зенит и Динамо Минск вечерва одиграа луд меч во квалификациите од Лига Европа, домаќините на крајот славеа со 8-1 и ја надополнија негативата од 0-4 од првиот натпревар.Динамо Минск приреди големo изненадување минатата недела и забележа победа над фаворитот од Санкт Петербург совладувајќи го со убедливи 4-0 пред своите фанови.Зенит сепак не се предаде и вечерва имаше пресврт за паметење. Откако Нобоа донесе предност од 2-0 во 66. минута, набрзо домаќините останаа со играч помалку бидејќи Паредес заработи втор жолт картон. Но иако имаше фудбалер помалку, Зенит се избори за продолженија откако Дзјуба за три минути два пати ја тресеше мрежата на противникот.Динамо Минкс прв зададе удар во дополнителните 30 минути, но ниту тоа не ги ги скрши фудбалерите на Зенит кои потоа постигнаа четири погодоци. Најпрво Дриуси погоди во 109. минута, пота следуваше нов гол на Дзјуба, за Мак да реализра два пати во 122. и 123. минута за убедливи 8-1 и еден од најголемите кам-бекови во фудбалот.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нина Ангеловска и Зоран Заев денеска повторно ќе ја задолжат Република Македонија за нови 65 до 67 милиони евра, обвинува Димче Арсовски, портпарол на ...
сите 226 | | | веќе видена

Протестот на судската администрација повторно ги отвори прашањата за функционирањето и ефикасноста на македонското судство. Нивните барања добија јавна ...
сите 119 | | | веќе видена

Репрезентацијата на Македонија денес во 20:45 го игра последниот натпревар во квалификациите за ЕП 2020. На нашата арена гостува Израел. И ние и Израелците ...
сите 225 | | | веќе видена

Проблемот со заостанатата жива во напуштениот погон за електролиза во ОХИС, која како индустриски отпад се уште ја загадува Скопската котлина, може да се реши ...
сите 115 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, заедно со секретарот за меѓународна соработка Тимчо Муцунски денеска оствари средба со амбасадорката на ...
сите 113 | | | веќе видена

Жителите на Боливија трпат за леб поради протестите. Жителите на неколку боливиски градови пријавиле дека имаат недостиг од храна и бензин, поради протестите ...
сите 253 | | | веќе видена

Двајца од тројца граѓани не ги скенираат фискалните сметки. Според анкетата која за Детектор ја спроведе Институтот за политички истражувања Скопје, 64,1 отсто ...
сите 20 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЛЕ: Зенит декласиран кај Динамо Минск, дебакл и на Феенорд во Словачка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: