„Зенит“ славеше со 8:1 и надокнади 4:0 по поразот од „Динамо“ во Минск


Фудбалерите на „Зенит“ остварија неверојатен подвиг откако го елиминираа „Динамо“ Минск и покрај поразот од 4:0 на првиот меч во Белорусија. Рускиот гигант вечерва во Санкт Петербург славеше со 8:1 по продолженијата и со играч помалку, откако регуларниот дел заврши со идентичен резултат како во Минск. „Зенит“ направи пресврт за паметење, иако резултатот од полувремето 1:0 не ветуваше многу, особено што непосредно по вториот гол во 66 минута домаќините останаа со играч помалку бидејќи Паредес заработи втор жолт картон. Сепак, Русите се изборија за продолженија откако херојот на „зборнаја“ од Мундијалот, Артем Дзјуба за три минути постигна два гола. Не се предаде ниту „Динамо“, кој, пак, прв постигна гол во 99 минута и во второто продолжение влезе со резултат кој ги водеше во плеј-офот за Лига Европа. Но ниту тоа не ги ги скрши фудбалерите на „Зенит“ кои за 14 минути постигнаа четири погодоци. Најпрво Дриуси погоди во 109. минута, пота следуваше нов гол на Дзјуба, за Мак да реализра два пати во 122. и 123. ...
| | веќе видена | слични

Повратникот во француската Лига 1, Ним успеа да направи уште една сензација и во „јужното дерби“ да го совлада фаворизираниот Марсеј со 3:1 за совршен старт на сезоната. Иако во првиот меч со играч помалку се вратија за 4:3 победа на гости кај Анжер, никој не им даваше шанси против Марсеј, кои во првиот меч од сезоната го „разбија“ Стразбур со 4:0. Меѓутоа популарните „крокодили“ на својот „Костиер“, први дојдоа во водство преку Денис Буанга во 34. минута. Марсеј врати преку Тован во 49. минута, но потоа следуваа два гола за Ним со што клубот изненадувачки се најде на второто место на табелата веднаш зад ПСЖ со шест поени по две кола.
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Андерлехт ја продолжија во петокот вечерта победничката серија и во четвртото коло на белгиското првенство, во кое пред своите навивачи го совладаа Мускрон со 2:0. Стрелци за домашните беа Адриен Требел во 38 и Ландри Димата во 63 минута, а домашните последните десет минути од мечот ги играа со играч помалку откако беше исклучен Огњен Врањеш Овојпат, за разлика од претходните три победи, е што меѓу стрелците не се впиша повремениот хрватски репрезентативец Иван Сантини, кој во првите три кола за својот нов клуб постигна дури седум голови. Андерлехт моментално е во водство со 12 бодови од четири натпревари и гол-разлика 13:4, додека на второто место е актуелниот шампион Клуб Бриж со 9 бодови од три кола.
| | веќе видена | слични

Останато

Растот на буџетските приходи од придонеси од пензиско осигурување во 2019 е највисок во последната деценија. Овој раст се должи на отпочнатата консолидација на ...
сите 183 | | | веќе видена

Протестот на судската администрација повторно ги отвори прашањата за функционирањето и ефикасноста на македонското судство. Нивните барања добија јавна ...
сите 119 | | | веќе видена

Израел нема шанса да биде на трето место во групата, но тоа не значи дека нема да сака да победи на утрешното гостување во Скопје на крајот на квалификациите ...
сите 228 | | | веќе видена

Проблемот со заостанатата жива во напуштениот погон за електролиза во ОХИС, која како индустриски отпад се уште ја загадува Скопската котлина, може да се реши ...
сите 116 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, заедно со секретарот за меѓународна соработка Тимчо Муцунски денеска оствари средба со амбасадорката на ...
сите 113 | | | веќе видена

Наредбата на Основен суд Кочани доаѓа откако Железарски не се вратил на доиздржување на казната а претходно бил пуштен од затвор заради лекување. Од Штипскиот ...
сите 49 | | | веќе видена

Ова го потврди и ММФ, кој проектира дека економскиот раст ќе забрза следната година.Фондот истовремено ги поздравува реформите во насоките на сузбивање на ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Зенит“ славеше со 8:1 и надокнади 4:0 по поразот од „Динамо“ во Минск

Од:
До кого (е-маил):
Порака: