Христос воскресе - вистина воскресе!

Православните и католичките христијани в недела го прославуваат Христовото воскресение - Велигден, најголемиот христијански празник, празник на победата над смртта, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите. Велигден е спој на верата и традицијата, негувана од памтивека, а почна вчера на Велики четврток уште пред изгрејсонце кога домаќинките ги вапсуваат првите три црвени велигденски јајца. Оваа црковна традиција потекнува од првиот век по Христа, односно тоа се практикувало уште во времето на светите апостоли - Христови ученици и нивните наследници. За тоа сведочи Светото предание. Велигденското јајце е старо колку и христијанството и црквата го прифатила во својата традиција и практика како симбол на Христовото воскресение. Првите христијани и современици на апостолите почнале да вапсуваат јајца и да ги подаруваат на Велигден, поздравувајќи се со радосниот поздрав Христос воскресе! На тоа отпоздравувале: Вистина воскресе! Како што вапсаните црвени јајца од ...
| | веќе видена | слични

Православните и католичките верници во изминативе три дена го чествува Велигден - Христовото воскресение, најголемиот христијански празник, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите. Во празнично расположение верниците ги исполнија храмовите ширум земјава, а исполнети со гости беа и туристичките и излетничките места. Покрај домашните гости, значителен беше и бројот на странски туристи од Србија, Грција, Албанија, Холандија, Италија, од кои поголем дел го посетија Охрид. Според традицијата и обичаите, во овие денови трпезите се преполни со јадење, поради што лекарите апелираат до граѓаните да внимаваат со јадењето јагнешко, свинско и велигденски јајца, кои се неизбежни за овој празник. Ова особено важи за тие што постеле, како и за срцевоболните, дијабетичарите и лицата со висок крвен притисок. Велигден е спој на верата и на традицијата, негувана од памтивек, а почнува на Велики четврток уште пред изгрејсонце, кога домаќинките ги бојадисуваат првите црвени велигденски ...
| | веќе видена | слични

Како и кај секој друг верски празник, така и кај Велигден постојат работи кои можеби до сега не сте ги знаеле... Црквениот Собор во Никеја дури во 325 година одлучил Велигден да стане вистински христијански празник, тоа е позната работа, но помалку е познато дека одредиле да се слави првата недела по полниот месец кој паѓа после 21 март, односно еквиноцијата. Украсувањето и дарувањето јајца на Велигден со векови била традиција во Египет, Грција и Рим, како симбол на животот. Многу рани христијани разменувале црвени јајца како симбол за крајот на Исусовиот живот и неговото воскресение. Митот за велигденското зајаче, според некои извори, потекнува од стара германска приказна зе жена која ги украсувала јајцата и ги оставала насекаде за децата да можат да ги пронајдат. Дали знаевте дека првите велигденски кошнички во кои се држеле вапсани јајца, всушност требало да претставуваат птичји гнезда? Со текот на времето таа перцепција избледела и денеска кошничката не е ништо повеќе отколку тоа што е. Според некои ...
| | веќе видена | слични

Со масовна посета на црквите и на манастирите во саботата во Македонија беше прославен големиот христијански празник - Велигден. Поздравувајќи се со радосниот поздрав „Христос воскресе, навистина воскресе“, православните и католичките верници изминативе два дена го прославуваа денот кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.
| | веќе видена | слични

Православните и католичките верници годинава на ист датум го празнуваа Велигден - Христовото воскресение, најголемиот христијански празник, ден кога Исус Христос со својата божествена моќ воскреснал од мртвите. По повод Велигден во сите христијански храмови се одржаа празнични литургии, а верниците и вчера палеа свеќи за здравје, среќа и успех во животот и оставаа црвено велигденско јајце, симбол на овој голем празник. Според Светото предание, се смета дека Марија Магдалена, една од жените мироносци, прва го започнала овој обичај за велигденските црвени јајца. И денеска на третиот ден од Велигден верниците меѓусебно се поздравуваат со зборовите Христос воскресе – Навистина воскресе! Со овој поздрав можат да се поздравуваат 40 дена до верскиот празник Спасовден. Првиот што поздравува ја разгласува веста за Христовото воскресение, а вториот што отпоздравува само го потврдува воскресението на синот божји. Црвеното јајце, симболот на Велигден, е старо колку и христијанството, а црвената боја има симболика на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена

Обвинителството за организиран криминал и корупција го истражува бегството на поранешниот премиер Никола Груевски. Обвинител веќе ги прибира доказите, дали ...
сите 276 | | | веќе видена

Патешествието на Груевски низ Црна Гора наликувало на шпионски филм. Го чекале разни унгарски дипломати, се менувале возила, а примопредавањето се одвивало во ...
сите 317 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Христос воскресе - вистина воскресе!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: