Поплави во делови од Балканот, тројца загинати во Албанија


билните дождови што денеска го зафатија Балканот предизвикаа излевање на повеќе реки, поплави и прекин во електроснабдувањето во одделни реони. Албанските власти попладнево и официјално потврдија дека во поплавите предизвикани од невремето што зафати делови на Албанија, животите ги загубиле три лица, Како што јави допсиникот на МИА, станува збор за лица од на вораст од 40 до 50 години од Клос, Сукт и Тирана. Албанскиот премиер Еди Рама го свика Кризниот штаб. поради создадената ситуација во земјата по обилните и интензивни дождови. што од синоќа ја зафатија земјата. Рама изјави дека се ангажирани сите структури, вклучувајќи ја и армијата, со цел на најдобар начин да се справат со созадената ситуација, пред се да се спаси секој човечки живот. – Сите структури под раководство на министрите и одговорните лица се ангажирани со цел на најдобар можен начин се справат со оваа, навистина, вонрена состојба, кога станува збор за дождовите, изјави Рама. Најпогодени од невремето се подрачјата на Драч, Тирана, Пешкопеја, ...
| | веќе видена | слични
16 копии

По обилните и интензивни врнежи од дожд Албанија целосно е под вода. Единствен град каде нема поплави е градот Корча. Поради создадената ситуација и денеска, како што соопшти министерката за образование Линдита Никола, во училиштата на целата териорија на земјата нема да се одржува настава. Населените места се под вода, од дел од нив е евакуирано населението, на многу патни правци не се одвива сообраќајот, во поширокото подрачје на околијата Пешкопеја и Скадар има и појава на одрони од камен и земја. Над 150 илјади домаќинства се без електрична енергија. Многу екипи на Електродистрибуција се обидуваат да ги отстранат дефеките на елекромрежата, јавуваат албанските медиуми. Поради невремето и намалената видливост од обилниот дожд, автобус полн со патници излетал од патот Туман-Фуш Круја и завршил во место полно со вода. За среќа избегната е трагедија. До доцна синоќа официјално е потврдено дека во невремето животот го загубиле три лица. Премиерот Еди Рама доцна синоќа на својот профил на фејсбук напиша дека ...
| | веќе видена | слични

Тие им помагаат на граѓаните да се средат и приберат од поплавите во земјата Албанските вооружени сили остануваат во состојба на готовност, поради тешката ситуација со поплавите во неколку региони на земјата како последица на обилните дождови, пренесува весникот Albanian Daily News. Околу 207 војници, хеликоптери, багери, чамци и генератори се лоцирани во различни делови на земјата за справување со поплавите. Војниците им помагаат на граѓани од градовите Фуша-Круја, Бурел и Скадар.
| | веќе видена | слични
2 копии

Албанија под вода. Властите ја испрати војската во евакуцаија на поплавеното население низ земјата. Во ова невреме загинаа три лица, соопштуваат тамошните медиуми. Албанија под вода. Властите ја испрати војската во евакуцаија на поплавеното население низ земјата. Во ова невреме загинаа три лица, соопштуваат тамошните медиуми. Невремето продолжува и денеска, но со помал интензитет, пишуваат албанските медиуми. Многумина домаќинства од вчера останаа без струја. Тажна е сликата по невремето во Алабанија, погледнете...
| | веќе видена | слични
2 копии

По обилните и интензивни врнежи од дожд Албанија целосно е под вода. Официјално е потврдено дека во невремето животот го загубиле три лица.Погледнете...
| | веќе видена | слични

Соседна Албанијасе соочува со сериозни проблеми поради обилните врнежи од дожд, поради кои најголем дел од државата е под вода. Според медиумите, единствен град каде нема поплави е градот Корча. Поради состојбата, денес, во училиштата на целата териорија на Албанија нема да се одржува настава. Дел од населението е евакуирано, на многу патни правци не се одвива сообраќајот, во поширокото подрачје на околијата Пешкопеја и Скадар има и појава на одрони од камен и земја. Над 150 илјади домаќинства се без електрична енергија.
| | веќе видена | слични

Три лица го загубија животот во невремето што синоќа ја зафати Алнбанија. Обилните врнежи од дожд речиси целосно ги поплавија сите населени места, освен грдадот Корча. Откажана е наставата во училиштата, блокиран е сообраќајот на повеќе патни правци, има и одрони во околината на Пешкопеја и Скадар. Над 150 илјади домаќинства се без електрична енергија. Невремето и намалената видливост беа причина и за повеќе сообраќајни незгоди. Автобус полн со патници излетал од патот Туман-Фуш Круја и завршил во вода. За среќа нема жртви. Премиерот Еди Рама прекку својот Фејсбук-профил порача дека здравствените иснтитуции се на готовс, максимално се ангажирани да се справат со поплавите. Свет Има видео?:
| | веќе видена | слични

Албанските власти и официјално потврдија дека во поплавите предизвикани од невремето што зафати делови на Албанија, животите ги загубиле три лица, Загинатите се од местата Клос, Сукт и Тирана и се на возраст од 40 до 50 години. Премиерот Еди Рама рече дека се ангажирани сите структури, вклучувајќи ја и армијата, со цел на најдобар начин да се справат со создадената ситуација. Најпогодени од невремето се подрачјата на Драч, Тирана, Пешкопеја, Лежа и Ѓирокастро, каде под пода се над 500 хектари земјоделски површини, а поплавени се многу домови. Училиштата се затворени, а војската и службите за вонредни ситуации почнаа да го евакуираат населението од некои области, пренесува Ројтерс. Новиот автопат кој ја поврзува Тирана со главното пристаниште Драч е блокирано поради поплави, а сообраќајот е пренасочен на стариот пат, јавува Ројтерс.
| | веќе видена | слични

Провокативните изданија не се никаков новитет од албанската пејачка. Изгледа ни земјотреси, а ни ураган не може да ја спречи Аделина Тахири да ужива во убавините на Италија. Пејачката без разлика на временските услови, секогаш го истакнува најдоброто од себе, а овој пат реши да ги возбуди Италијаните со жешките шорцеви, кои ги комбинираше со црна блуза со принт и чизми над колената. Изгледа дека невремето не беше доволно, па Аделина дополнително придонесе за вистински хаос во Милано.
| | веќе видена | слични

Поради создадената ситуација и денеска, како што соопшти министерката за образование Линдита Никола, во училиштата на целата териорија на земјата нема да се одржува настава. – Населените места се под вода, од дел од нив е евакуирано населението, на многу патни правци не се одвива сообраќајот, во поширокото подрачје на околијата Пешкопеја и Скадар има и појава на одрони од камен и земја. Над 150 илјади домаќинства се без електрична енергија. Многу екипи на Електродистрибуција се обидуваат да ги отстранат дефеките на елекромрежата, јавуваат албанските медиуми. Поради невремето и намалената видливост од обилниот дожд, автобус полн со патници излетал од патот Туман-Фуш Круја и завршил во место полно со вода. За среќа избегната е трагедија. До доцна синоќа официјално е потврдено дека во невремето животот го загубиле три лица. Премиерот Еди Рама доцна синоќа на својот профил на фејсбук напиша дека сите здравствени институции се максимално ангажирани за да се справат со состојбата созадена од поплавите. – Се за да ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ќе останат ли уште долго опасните хемикалии во магацинот во ОХИС со се експлозивниот винил хлорид ќе се знае по 21 ноември откако собранието на доверителите ќе ...
сите 250 | | | веќе видена

Договорот за предвремени избори на лидерската средба кај претседателот на државата Стево Пендаровски се случил за помалку од еден час. Како што изјави ...
сите 465 | | | веќе видена

Христијан МИЦКОСКИ: Почитувани наставници и професори, драги колеги и пријатели, вие сте луѓето коишто ја образуваат нашата нација и од мене ја имате целата ...
сите 206 | | | веќе видена

Библија му го спаси животот на боливиски полицаец, кој беше застрелан во градите од страна на демонстрантите.Полицаецот изјави дека „чудесниот“ инцидент се ...
сите 239 | | | веќе видена

Владиниот советник Дане Талевски го навлече гневот на граѓаните на социјалните мрежи откако на емисијата „Само Вистина“ во која дебатираше со Тимчо Муцунски ги ...
сите 177 | | | веќе видена

Оние кои размислуваа/т во Македонија да озаконат диктатура и да ги погазат Уставните права на граѓаните, за разлика од законот - не се повлечени. Но, ќе се ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Поплави во делови од Балканот, тројца загинати во Албанија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: