Дебакл против Велика Британија, Македонија без пласман на Евробаскет


По поразот на домашен терен од Велика Британија, македонската кошаркарска репрезентација ги загуби сите шанси за пласман на Европското првенство. Избраниците на селекторот Драган Раца го забележаа вториот последователен пораз на домашен терен. Овој пат поуспешни беа репрезентативците на Велика Британија кои во Кавадарци славеа со 89:63. Нашите кошаркари беа рамноправни само во почетната фаза од мечот, а во третиот период стигнаа до негатива од шест поени и тоа беше се што македонските репрезентативци успеаа да сторат во мечот кој беше решавачки за задржување на шансите за ново учество на континенталните шампионати. Во завршниот период од натпреварот нашиот состав целосно потфрли и на крајот доживеа убедлив пораз. По четири последователни учества на Европските првенства, Македонија во 2017-тата нема да биде дел од континенталниот шампионат, а според квалитетот на екипата и состојбата со младите категории се чини дека нашата земја и во еден ваков формат на натпреварување во кое учествуваат скоро половина од ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Македонската кошаркарска федерација (МКФ) им изрази јавна благодарност на сите кошаркари кои го прифатија повикот и настапија за националниот тим на Македонија во квалификациите за учество на Евробаскетот во 2017 година. Посебна благодарност и искрени честитки МКФ упати за ангажманот и игрите на капитенот Војдан Стојановски. „МКФ уште еднаш им честита на сите членови на националниот тим кои два месеца посветено со голема желба и ангажираност се подготвуваа и настапија во националниот дрес на Македонија. Посебно се заблагодаруваме на капитенот кој покажа и докажа како треба да се игра и бори во дресот со националниот грб на Македонија. Воедно изразуваме жалење за повредата на Дамјан Стојановски, како и за неиграњето на повредениот Марко Симоновски. МКФ упатува благодарност и до целиот стручен и медицински штаб на нашата најдобра селекција“, се вели во соопштението на федерацијата. Од МКФ се заблагодарија и на домаќинот на квалификациските натпревари, Општина Кавадарци на чело со градоначалникот Александар ...
| | веќе видена | слични

Македонската кошаркарска репрезентација ги заврши резултатски најлошите квалификации за настап на Европското првенство (ЕП) в година. Само со две победи против аутсајдерот Луксембург и четири порази, по два од Унгарија и од Велика Британија, Македонија го освои третото место во групата Г, кое на крајот вкупно ќе ѝ донесе пласман околу 30-то место во Европа, сметајќи ги сите 24 селекции што изборија пласман на ЕП, но и оние што имаа подобар учинок во квалификациите од Македонија, а кои не се пласираа на ЕП. Тоа ќе донесе енормен пад на ранг-листата во ФИБА, но не само на светската, на која Македонија досега котираше на 34-то место, туку и во Европа, каде што до овие квалификации Македонија беше на 13-то место.- Ова е голем неуспех не само за репрезентацијата туку севкупно за кошарката во Македонија и за мене како нејзин прв човек. Но да се бара одговорност само од еден човек, односно од мене е апсурд. Ова што една година се пишува за мене и за федерацијата е своевидна хајка. Чувствувам дел од вината, но дали ...
| | веќе видена | слични

Македонската кошаркарска федерација им се заблагодари на кошаркарите и стручниот штаб кои беа дел од очајните квалификации во кои Македонија не успеа да избори пласман на Европското првенство.Македонија не го продолжи континуитетот настапи на Европските првенства, напротив го одигра најлошиот квалификациски циклус откако беше победен само Луксембург.МКФ сега јавно искажува благодарност до до актерите во овие квалификации, но кој ќе ја понесе одговорноста за случувањата во македонската кошарка?Македонската кошаркарска федерација изразува јавна благодарност до сите кошаркари кој го прифатија повикот и настапија за националниот тим на Македонија во квалификациите за учество на Евробаскетот во 2017 година. Посебна благодарност и искрени честитки за ангажманот и игрите на капитенот на нашата најдобра селекција Војдан Стојановски кој покажа и докажа како треба да се игра и бори во дресот со националниот грб на Македонија.Воедно изразуваме желење за повредата на Дамјан Стојновски, како и за неиграњето на ...
| | веќе видена | слични

Македонската кошаркарска репрезентација загуби во Шолнок од домашната репрезентација на Унгарија со 63-61 и со четири загубени натпревари (Унгарија и Британија) и само две победи (против Луксембург) во Г-групата, неуспешно ги заврши квалификациите за пласман на Евробаскетот во 2017 година. Минималниот пораз од два поени разлика од Унгарија (63-61) и триумфот на Kипар над Швајцарија (А група) ја спаси Македонија од испаѓање во Б-дивизијата. Тоа значи ќе останеме дел од оние 32 селекции кои ќе играат квалификации за Мундијалот 2019 и се дел од европската „А“ дивизија. Постоеше опасност, ако Македонија изгуби со поголема разлика (6 поени) и ако Kипар не ја победи Швајцарија, да испаднеме во Б дивизијата на ФИБА и да не играме квалификации за СП 2019. Сепак, до тоа не дојде. Мечот во Шолнок беше последен за селекторот Драган Раца, кој немаше капацитет, ниту пак знаење да го извлече максимумот од оваа генерација и да ја однесе Македонија на самитот на најдобрите во Европа. Унгарците играа без најдобрите играчи, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Македонските кошаркари со пораз ги завршија квалификациите за Евробаскетот во 2017 година. Во Солнок, во последниот меч, синоќа, Унгарија славеше над Македонија со 63-61. Македонија ја прекина успешната низа од четири последовни учества на континеталните првенства, откако одигра мизерни квалификации, во кои ги загуби четирите натпревари против директните конкуренти за пласман Унгарија и Велика Британија, а запиша само две победи над аутсајдерот Луксембург. Мечот во Солнок беше последен за селекторот Драган Раца, кој немаше капацитет, ниту пак знаење да го извлече максимумот од оваа генерација и да ја однесе Македонија на самитот на најдобрите во Европа. извор: „Макфакс“
| | веќе видена | слични
8 копии

Македонската кошаркарска репрезентација загуби во Солнок од домашната репрезентација на Унгарија со 63:61 и со четири загубени натпревари и само две победи против Луксембург во Г-групата неуспешно ги заврши квалификациите за пласман на Евробаскетот во 2017 година. „Црвено-жолтите“ денеска одиграа добро само еден дел од првата четвртина која ја добија со 25:18, а потоа Унгарците беа подобри. Во вториот период со 14:12, во третиот со 14:9, а во последниот со 17:15. Најефикасни во нашиот национален тим беа Александар Костоски со 18, Марјан Јаневски со 14 и Војдан Стојановски со 10 поени. Вечерва во 19:30 часот Луксембург е домаќин на Велика Британија во вториот натпревар од 6.коло во оваа група. Пред комплетирање на последното коло Унгарија е прва со максимални шест победи, Велика Британија има ефект 3-2, Македонија 2-4 и Луксембург 0-5 (победи-порази). Извор: Курир
| | веќе видена | слични
2 копии

„Црвено-жолтите“ денеска одиграа добро само еден дел од првата четвртина која ја добија со 25:18, а потоа Унгарците беа подобри. Во вториот период со 14:12, во третиот со 14:9, а во последниот со 17:15. Најефикасни во нашиот национален тим беа Александар Костоски со 18, Марјан Јаневски со 14 и Војдан Стојановски со 10 поени. Вечерва во 19:30 часот Луксембург е домаќин на Велика Британија во вториот натпревар од 6.коло во оваа група. Пред комплетирање на последното коло Унгарија е прва со максимални шест победи, Велика Британија има ефект 3-2, Македонија 2-4 и Луксембург 0-5 (победи-порази).
| | веќе видена | слични
2 копии

Четврти пораз на македонската кошаркарска репрезентација во квалификациите за пласман на Евробаскетот во 2017 година. На гостувањето во Солнок во поседното 6 коло од групата Г , нашата селекција претрпе минимален пораз од најдобрата репрезентација во групата Унгарија од 63-61 ( 18-25,14-12,14-9,17-15). Во натпревар во кој во нашиот тим недостасуваше натурализираниот Македонец Ромео Тревис, а во редовите на домаќините лидерите на тимот Ханга и Војвода, македонските кошаркари ја одиграа најдобрата четвртина во квалификациите. Црвено жолтите ја добија воведната четвртина со 25-18, но на полувината од првиот период избраниците на Раца водеа и со 20-7. Унгарија играчки и резулататски се врати во мечот уште на почетокот на втората четвртина со серија од 9-0 стигнуваат до 27-25. Во продолжението повторно започна да функционира нашата одбрана на полувреме заминавме со позитива од 37-32. Унгарција го засилија темпото на отварањето во второто полувреме го презедоа водството, но, до крајот на средбата македонскиот ...
| | веќе видена | слични

Специјално за „Спортмедиа.мк" од Солнок Бобан Радуловиќ Македонија остана на скорот со кој тргна на пат за Солнок. Оние две победи над аутсајдерот Луксембург, беа и останаа. Во Унгарија бевме испратени како селекција која тешко може да изненади. Но во оние последни 40. квалификациски минути бевме навистина многу блиско да дојдеме до тоа. Во пенал-завршницата Унгарците, иако без своите главни адути, славеа победа (63:61), која не остави на позицијата број три во групата Г. На крајот, доволна да се најдеме во оние „ТОП 8“ кои се „среќни добитници“, односно оние 32 селекции од Европа кои ќе бидат дел од Дивизијата „А“, кои ќе бидат дел од квалификацискиот циклус за СП 2019. Во недостиг на изјава од „прва рака“ односно од селекторот Драган Раца кој веднаш после натпреварот во Солнок „фати магла“ и заедно со својот асистент заминаа за Белград, мечот го анализира Врбица Стефанов. Првиот помошник во нашиот национален тим смета дека има неколку причини зошто овој за нас најдобар меч во квалификациите, не го ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Додека естаблишментот се обидува да наслика приказна дека Џулијан Асанж е во иста банда со секој можен насилник и терорист во светот - и дека дефинитивно не е ...
сите 192 | | | веќе видена

Со почеток во 20:30 часот, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинг во Делчево. На истиот се очекува да се обратат лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за ...
сите 100 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и ДУИ, Стево Пендаровски во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека тој е задоволен од последните анкети.-Јас сум ...
сите 34 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дебакл против Велика Британија, Македонија без пласман на Евробаскет

Од:
До кого (е-маил):
Порака: