Премиер лига: „Граѓаните“ тешко до победата


Екипата на Манчестер Сити тешко стигна до победата во 1.коло од Премиер лигата откако играчот на Сандерленд МекНер постигна автогол во 87.минута. Претходно Агуеро од пенал донесе водство за „граѓаните“ во 4.минута, а изедначи Дефо во 71.минута. Шампионот Лестер одбраната на титулата ја почна со пораз на гостувањето кај Хал со 2:1. Резултати на дуелите од 1.коло: Хал - Лестер 2:1, Манчестер Сити - Сандерленд 2:1, Барнли - Свонси 0:1, Кристал Палас - ВБА 0:1, Евертон - Тотенхем 1:1, Мидлсброу - Стоук 1:1, Саутемптон - Вотфорд 1:1. Утре играат: Бурнемут - Манчестер Јунајтед (почеток 14:30 часот), Арсенал - Ливерпул (почетом 17 часот). Челзи и Вест Хем играат во понеделник во 21 часот.
| | веќе видена | слични

За контроверзниот фудбалер Марио Балотели нема иднина во Ливерпул и напаѓачот моментно е без ангажман, а до крајот на летниот преоден рок остануваат уште две седмици. Се спомeнуваа Бешикташ и Киево како негови следни дестинации, а медиумите денеска пренесоа дека Манчестер јунајтед би можел да биде неговиот следен клуб. Менаџерот на „црвените ѓаволи“, Жозе Мурињо, веќе разговарал со напаѓачот за неговата фудбалска иднина и му порачал да ги намали своите финансиски барања доколку сака да направи трансфер во Манчестер јунајтед. Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп, јасно даде до знаење дека нема да смета на Балотели, и можно е Италијанецот повторно да заигра заедно со Златан Ибрахимовиќ.
| | веќе видена | слични

Фудбалерот на Ливерпул Марио Балотели би можел да направи изненадувачки трансфер во Манчестер Јунајтед, откако веќе разговарал со тренерот на овој тим Жозе Мурињо. Како што пренесуваат англиските медиуми, Мурињо барал од контроверзниот напаѓач да ги нмали своите финансиски услови, а голема улога во целата оваа работа би имал и Мино Рајола кој ги застапува двајцата. За тоа колку е Рајола ова лето влијателен на „Олд Трафорд“ говори и фактот дека во Јунајтед неодамна пристигнаа дури тројца негови клиенти Хенрих Михтарјан, Златан Ибрахимовиќ и Пол Погба. Португалскиот експерт верува дека може да ја „освежи“ кариерата на Балотели, со кој успешно соработуваше во Интер и знаеше да го контролира неговото однесување. Ливерпул нема да прави проблеми при овој трансфер, бидејќи Јирген Клоп не смета на услугите на Италијанецот и му порача да бара нова средина. Балотели пристигна во Ливерпул во 2014 година од Милан во трансфер вреден 20 милиони евра, но не ги исполни очекувањата во црвениот дрес.
| | веќе видена | слични

Жозе Мурињо му делел совети на Марио Балотели како да ја продолжи својата фудбалска кариера која во изминатите години се движеше само во надолна линија.Според италијанскиот медиуми „Калчомеркато“, Жозе Мурињо имал неформален состанок со Марио Балотели на кој му давал совети за неговата иднина.Манчестер јунајтед не е заинтересиран за Балотели, како што веќе не е ниту еден голем клуб, но Жозе Мурињо и Балотели работа заедно во Интер, па Португалецот се обидува да му помогне на фудбалерот.Според пишувањата, Мурињо му одржал предавање на Балотели како да продолжи понатаму, а клучни за тоа биле две работи, да го промени однесувањето и да ги намали барањата за плата.Балотели нема иднина во Ливерпул, а како заинтересирани клубови се појавија Сампдорија, Бешикташ, Ајакс и Киево. Но јасно е дека Марио треба да прифати што и да му биде понудено со цел да замине од Ливерпул и повторно да почне да игра фудбал со цел да си ја врати кариерата бидејќи има само 26 години.Во изминатите сезони Балотели постигна само два гола, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Контроверзното момче на премиерлигашот Ливерпул, Италијанецот Марио Балотели, ќе оствари изненадувачки трансфер во Манчестер Јунајтед, откако разговараше со Португалецот Жозе Мурињо, соопштува британскиот весник "Дејли Експрес" Како што наведуваат, Мурињо побарал од напаѓачот ги намали финансиските услови. Голема улога во овој трансфер ја има Мино Рајола, кој ги застапува како агент Мурињо и Балотели. Колку е влијателен Рајола говори и фактор што ова лето на "Олд Трафорд" ги донесе своите клиенти Ерменецот Хенрик Михтаријан, Швеѓанецот Златан Ибрахимовиќ и Французинот Пол Погба. Португалски стручњак верува дека може да ја "освежи" кариерата на Италијанецот, со кого успешно соработуваше со Интер, а воедно знаеше да го контролира неговото однесување. Менаџерот на "црвените", Јирген Клоп, нема да му прави проблеми околу неговото замунување од "Енфилд", бидејќи Германецот одамна не смета на Италијанецот, а воедно му рекол да си побара нов клуб за наредната натпреварувачка сезона. Балотели во 2014 година ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Францускиот фудбалер, Пол Погба, летово стана најскапо платен фудбалер во светот. Тој дресот на Јувентус го замени со дресот на Манчестер Јунајтед, а на тоа влијаеле и два фудбалери на Реал Мадрид Имено, Погба за ТВ на Јунајтед изјави дека бил во контакт со Варан и Алваро Мората кои го увериле дека Жозе Мурињо е вистински тренер за него. Разговарав со Мората и Варан и тие ми рекоа дека Жозе е вистински тренер за мене. Тој ќе ја подобри мојата игра и ќе ме натера повеќе да се трудам. Веќе се чувствувам така. Разговарав со Мурињо неколку пати и тој ми даде дополнителна енергија, изјави Погба. Неговиот трансфер во Манчестер Јунајтед чинеше околу 105 милиони евра.
| | веќе видена | слични

Првиот голман на Тотенхем, Уго Љорис, ќе отсуствува околу четири недели поради повреда на тетивата на левата нога, соопштија од лондонскиот клуб.Лорис се повреди на натпреварот против Евертон (1:1), на отворањето на новата сезона во Премиер лигата.Поради тоа, Французинот ќе ги пропушти натпреварите против Кристал Палас, Ливерпул и Стоук, како и натпреварот од првото коло од групната фаза во Лигата на шампионите.
| | веќе видена | слични
2 копии

Се неведува дека Мурињо бара контроверзниот фудбалер да ги намали финансиските барања, а голема заслуга за евентуалниот трансефр на „Супер Марио“ би имал менаџерот Мино Рајола кој ги застапува правата на двајцата негови клиенти. Колку е влијателен е Рајола ова лето на Олд Трафорд, покажува и фактот што на „Олд Трафорд“ ова летото дојдоа неговите клиенти Хенрик Михтарјан, Златан Ибрахимовиќ и Пол Погба. Зелено светло за ангажман на Балотели дал и Мурињо кој верува дека италијанскиот интернационалец може да се врати во старата форма од времето кога соработуваа во Интер. Балотели во 2014 потпиша за Ливерпул за 20 милиони евра, но не се избори за првотимски статус па беше пратен во Милан како позајмен играч, но и таму не ги исполни очекувањата.
| | веќе видена | слични

Напаѓачот на Ливерпул, Марио Балотели имал првични преговори со Жозе Мурињо за трансфер во Манчестер Јунајтед, објави „Дејли Експрес“.Се неведува дека Мурињо бара контроверзниот фудбалер да ги намали финансиските барања, а голема заслуга за евентуалниот трансефр на „Супер Марио“ би имал менаџерот Мино Рајола кој ги застапува правата на двајцата негови клиенти.Колку е влијателен е Рајола ова лето на Олд Трафорд, покажува и фактот што на „Олд Трафорд“ ова летото дојдоа неговите клиенти Хенрик Михтарјан, Златан Ибрахимовиќ и Пол Погба.Зелено светло за ангажман на Балотели дал и Мурињо кој верува дека италијанскиот интернационалец може да се врати во старата форма од времето кога соработуваа во Интер. Балотели во 2014 потпиша за Ливерпул за 20 милиони евра, но не се избори за првотимски статус па беше пратен во Милан како позајмен играч, но и таму не ги исполни очекувањата.
| | веќе видена | слични

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо имал средба со напаѓачот Марио Балотели, соопштува Calciomercato.com. Според изворот, сепак не станува збор за сензационален трансфер на „Олд Трафорд“. Специјалниот сакал да се види во четири очи со својот поранешен пулен од Интер, за да му даде совети како да ја прероди својата кариера, тврди изданието. Интерес кон напаѓачот пројавуваат Сампдорија, Киево, Ајакс и Бешикташ. Во Англија пак веднаш прозборуваа за трансфер на Балотели во Јунајтед, но Специјалниот има други планови за нов напаѓач – Габриел Барбоза, познат како Габигол.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Познати се три четврфиналнаи пара на евро-шампионатот во одбојка во машка конкуренција. Досега влез помеѓу најдобрите осум обезбедија: Германија, Русија, ...
сите 332 | | | веќе видена

 Долгорочните односи може да бидат погубни за вашата сексуална желба и задоволство. Сексуалните проблеми влијаат на една третина од младите и средовечните ...
сите 24 | | | веќе видена

Работните групи на власта и опозицијата утре ќе одржат нова средба за законот за јавното обвинителство.Средбата што ќе се случува во Собранието е прва по ...
сите 242 | | | веќе видена

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева останува во притвор, откако судијата на претходна постапка ја одбил понудената гаранција во имот, а ...
сите 249 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Премиер лига: „Граѓаните“ тешко до победата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: