Мората ме пресели во Јунајтед


Францускиот фудбалер, Пол Погба, летово стана најскапо платен фудбалер во светот. Тој дресот на Јувентус го замени со дресот на Манчестер Јунајтед, а на тоа влијаеле и два фудбалери на Реал Мадрид Имено, Погба за ТВ на Јунајтед изјави дека бил во контакт со Варан и Алваро Мората кои го увериле дека Жозе Мурињо е вистински тренер за него. Разговарав со Мората и Варан и тие ми рекоа дека Жозе е вистински тренер за мене. Тој ќе ја подобри мојата игра и ќе ме натера повеќе да се трудам. Веќе се чувствувам така. Разговарав со Мурињо неколку пати и тој ми даде дополнителна енергија, изјави Погба. Неговиот трансфер во Манчестер Јунајтед чинеше околу 105 милиони евра.
| | веќе видена | слични
3 копии

Бастијан Швајнштајгер го договорил личните услови за трансфер во Јувентус, пишуваат италијанските медиуми. Поранешниот капитен на репрезентацијата на Германија, оваа сезона нема да добие шанса во првиот тим на Манчестер Јунајтед, откако менаџерот Жозе Мурињо му соопшти дека нема да му требаат неговите услуги и го испрати да тренира со втората екипа. Јунајтед поради ова е подготвен дури и без обесштетување да го ослободи Швајнштајгер, бидејќи доколку Германецот реши да остане на „Олд Трафорд“ и во наредните две години, тогаш ќе мора да му исплати околу 17 милиони евра. Според италијанските медиуми, Јувентус ја користи опцијата да го добие бесплатно Швајнштајгер, нудејќи му во истовреме годишна плата од четири милиони евра. Истите извори наведоа дека двете страни се договориле и дека само се чека Манчестер Јунајтед да го одобри трансферот. 
| | веќе видена | слични

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо го коментираше трансферот на Пол Погба. Французинот се враќа на “Олд Трафорд” по 4 успешни години во Јувентус и Мурињо очекува од него да се претвори во срцето и душата на “црвените ѓаволи”. “Пол е еден од најдобрите играчи во светот и ќе стане клучен елемент од тимот кој сакам да го изградам. Тој е брз, силен, продуктивен и ја чита играта многу подобро од доста искусни фудбалери. Погба е само на 23 и има шанса да зазема позиција во Јунајтед за уште долги години. Пред него е можноста да стане лидер на тимот за 10 и повеќе години”, изјави Мурињо. Французинот потпиша четири годишен договор. Јувентус за овој трансфер ќе добие 105 милиони евра плус дополнителни бонуси со што трансферот би надминал 120 милиони евра. Овој трансфер сега е најскапиот пред преселбите на Бејл и Кристијано Роналдо во Реал Мадрид. Пол Погба во Јувентус дојде токму од Манчестер Јунајтед и тоа за само 800 илјади евра во јули 2012 година со што фактички Јувентус од овој фудбалер профитираше ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Германскиот репрезентативец тренира со вториот тим и не размислува за заминување. Нема ни потреба, Јунајтед ќе мора да му исплати огромни пари. Голем број фанови сметаат дека е срамота како Мурињо се однесува кон Германецот кој ги исполнува своите обврски и тренира со резервниот тим, односно со младите играчи. Тој нема направено никаков проблем, а тренерот не смета на него. Јунајтед би прифатил било каква понуда, но проблемот е што Германецот не сака да оди било каде, на пример во Турција, а има и таква плата што ретко кој клуб би можел да му ја плати. Имено, минатото лето тој потпиша до 2018г со Ѓаволите, а заработува по 8.5 милиони евра по сезона. Со други зборови, ако не најде соодветен клуб, Јунајтед ќе мора да исплати 17 милиони евра во наредните 2 години за играч кој воопшто не е во тимот. Можна е спогодба, но сигурно Швајнштајгер нема да попушти, ќе бара отштета која сигурно ќе биде до 10 милиони евра и одврзани раце да се пресели во друг клуб, се спомнува Италија, поточно Интер како можна дестинација.
| | веќе видена | слични

Бастијан Швајнштајгер во последните десетина дена тренира со младинците на Манчестер јунајтед, но Германецот инсистира што поскоро да биде разрешен неговиот статус и да му биде дозволено да ги смени клупските бои. Искусниот играч за врска е разочаран од третманот кај Жозе Мурињо и токму поради тоа е решен добро да го наплати тоа свое незадоволство, па веќе ставил до знаење дека не планира да си замине од „Олд трафорд“ како продаден фудбалер, туку како слободен играч. Германецот во следните денови треба да седне на иста маса со челниците на Јунајтед за да се договорат деталите од неговото заминување. Информациите од„островот“ велат дека Швајнштајгер не сака ни да чуе неговиот сегашен клуб да заработи било каква сума од неговиот трансфер, поради односот на Мурињо и на клупските директори кон него. Тој инсистира на добивање на раскин на договорот, згора на тоа и на „отпремнина“ со која англискиот гигант би платил за начинот на кој се однесувал кон него. Јунајтед се наоѓа во небрано, бидејќи Швајни има уште две ...
| | веќе видена | слични

Златан Ибрахимовиќ е во фокусот на светските медиуми заради успешниот старт во дресот на Манчестер Јунајтед, но фудбалските критичари со високи оцени го наградуваат Маруане Фелаини. Иднината на белгискиот репрезентативец пред почетокот на сезоната не беше светла на Олд Трафорд, но еден повик по завршување на Европското првенство во Франција ја смети за цел круг неговата кариера. Повикот не е од било кој туку од Жозе Мурињо лично кој во кратки црти му објаснил на Фелаини дека смета на него. - Ми се јави додека бев на одмор и разговараме за мојата иднина во Манчестер Јунајтед. Тој кратко ми објасна да не читам појќе весници кои ме продаваа секој ден и да се фокусираме максимално на новата сезона. - изјавил Фелаини за британските медиуми. Белгиецот двата меча во Премиер лигата и дуелот со Лестер во Супер купот на Англија ги стартуваше од првата минута, а во контролните мечеви пред почетокот на сезоната успеа да се запише и во листата на стрелци.
| | веќе видена | слични

Новата сезона во европските првенства само што започна, а веќе се покажува дека големите европски имиња кои ја сменија средината, сепак, останале со старите навики, а тоа е да постигнуваат погодоци. Златан Ибрахимовиќ како слободен играч пристигна на „Олд Трафорд“, а по првите два меча докажува дека ќе биде клучен играч во играта на Манчестер Јунајтед. ПРВО ЈА „УКРАДЕ“ ДЕВЕТКАТА ОД МАРСИЈАЛ, А СЕГА И ПЕНАЛИТЕ ОД РУНИ За само 180 минути на теренот, Ибрахимовиќ се промовираше во вистински лидер на тимот. Тоа целосно му го дозволи и менаџерот Жозе Мурињо, кој верува во напаѓачот. Најпрво откако потпиша за Јунајтед, Ибра ја побара и експресно го доби дресот со бројот девет, кој минатата сезона го носеше Марсијал. Французинот, за кого беа платени 50 милиони фунти, не смееше да се спротивстави и сега Ибра е „деветката“ во екипата. Во дебитантскиот меч даде еден гол, а потоа и на дебито на „Олд Трафорд“ беше предводник и ги постигна двата гола за триумф против Саутемптон. Интересно е што кога беше досуден пенал ...
| | веќе видена | слични

Легендата на „топџиите“, Тиери Анри, кој моментално е најплатен стручен аналитичар на Скај Спорт, смета дека неговиот поранешен клуб Арсенал, морал по секоја цена да му конкурира на Јунајтед за трансферот на Ерик Бејли. Интернационалецот од Брегот на слоновата коска, кој како прв трансфер дојде во Манчестер Јунајтед во ерата на Мурињо, според Анри бил можен потенцијален трансфер на Арсенал, кој едноставно „топџиите“ не смееле да го пропуштат. Анри кој е најдобар стрелец во историјата на Арсенал со 228 голови, не е баш задоволен од одбраната на „топџиите“ и токму Бејли го гледал како можен столб во одбранатана клубот од Емирати. „ Тоа е прашањето кое сите си го поставуваат, зошто Арсенал не конкурираше за Бејли? Тој можеше да биде потенцијален трансфер на Арсенал. Тој и не беше толку скап во однос на тоа што се случува на трансфер маркетот “, истакна Тиери Анри. 22 годишниот Ерик Бејли, има одличен старт во Јунајтед, каде со неговата цврстина уште на почетокот покажа дека ќе биде одлично засилување за ...
| | веќе видена | слични

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо откри дека не бил тој кој го избрал Златан Ибрахимовиќ да ги шутира пеналите, туку другите ѕвезди во тимот Пол Погба и Вејн Руни. Швеѓанецот ја започна одлично кариерата на „Олд Трафорд“ откако во првите три натпревари реализира четири гола, а последниот дојде од пенал против Саутемптон во петокот. – Определивме тројца играчи да ги шутираат пеналите. Пол, Вејн и Златан, но првите двајца му рекоа на Ибрахимовиќ: „Ти ќе бидеш прв“, па тие го избраа, прокоментира Мурињо.
| | веќе видена | слични
2 копии

Јас избрав тројца, Пол, Вејн и Златан, но навистина сакам кога играчите одлучуваат меѓу себе и велат „овој е за мене". Руни и Погба меѓусебно се договорија и порачаа дека Златан е првиот избор кога ќе биде досуден пенал во наша корист. Тие ја донесоа одлуката, јас не им се мешав, откри „специјалниот"Голгетерот на Манчестер (Ј), Швеѓанецот Златан Ибрахимовиќ, постигна два гола и му донесе нова победа на Манчестер Јунајтед, овој пат со 2:0 над Саутемптон. По само два натпревари станува јасно дека нападот на Јунајтед ќе изгледа многу подобро оваа сезона, истовремено неговото пристигнување на „Олд Трафорд" значи и менување на некои правила и навики во тимот.Капитенот Вејн Руни беше задолжен за изведување на ударите од единаесет метри во изминативе неколку сезони, но на натпреварот против Саутемптон се виде дека англискиот напаѓач повеќе не е прв избор кога се во прашање пеналите откако во тимот е популарниот Ибракадабра.Имено, како што открива Мурињо, Златан бил еден од тројцата фудбалери кои ги избрал за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Работните групи на власта и опозицијата утре ќе одржат нова средба за законот за јавното обвинителство.Средбата што ќе се случува во Собранието е прва по ...
сите 560 | | | веќе видена

Вкупно 171 предмет презело Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Специјалното јавно обвинителство, велат од ЈОРСМ за МИА. – Јавното ...
сите 233 | | | веќе видена

Познати се три четврфиналнаи пара на евро-шампионатот во одбојка во машка конкуренција. Досега влез помеѓу најдобрите осум обезбедија: Германија, Русија, ...
сите 332 | | | веќе видена

 Долгорочните односи може да бидат погубни за вашата сексуална желба и задоволство. Сексуалните проблеми влијаат на една третина од младите и средовечните ...
сите 24 | | | веќе видена

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева останува во притвор, откако судијата на претходна постапка ја одбил понудената гаранција во имот, а ...
сите 304 | | | веќе видена

На својот Твитер профил, премиерот Зоран Заев објави линк до извадок од документарниот филм на Би-Би-Си за креаторите на лажни вести од Велес. Заев пишува: ...
сите 42 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мората ме пресели во Јунајтед

Од:
До кого (е-маил):
Порака: