Дел Потро „убиец“ на фаворити на Олимписките игри


Хуан Мартин дел Потро го продолжи својот сон на Олимпијадата во Рио, откако со 2-1 во сетови (5-7, 6-4, 7-6) го совлада Рафаел Надал во 1/2 финалето и обезбеди натпревар за златен медал. Противник на аргентинскиот тенисер во финалето ќе биде бранителот на трофејот од Лондон, Енди Мареј кој во 1/2 финалето подобар беше од Кеи Нишикори во два сетови (6-1, 6-4). Надал го доби првиот сет со 7-5, но Дел Потро не се предаде и го искористи рецептот со кој го елиминираше Новак Ѓоковиќ на стартот од турнирот. Прво изедначи на 1-1, а во тај брејкот од третиот сет, покажа поголем карактер и го доби со 7-4 за финале на Олимпијадата во Рио. Надал во мечот за бронзениот медал ќе разигрува со Нишикори додека на 14 август во 17 часот во финалето ќе се сретнат Дел Потро и Мареј.
| | веќе видена | слични

Прославениот британски тенисер Тим Хенман, смета дека со освоеното злато Мареј си го зациментира местото како најдобар британски тенисер на сите времиња. Мареј во последните години сруши многу британски рекорди како што се освојувањето на Вимблдон по цели 77 години, титулата во Дејвис Купот по 79 години како и двата последователни златни медали на Олимписките игри во Лондон и Рио. Мислам дека може да се каже дека Енди е најголемиот британски тенисер на сите времиња. Времето на Фред Пери беше друга ера, но кога ќе погледнете што се освои Мареј и во каква конкуренција ќе ви биде јасно дека тој е најдобриот на сите времиња , истакна Хенман.
| | веќе видена | слични
2 копии

Од олимискиот тениски турнир Хуан Мартин Дел Потро се враќа во топ форма и пред него се големи предизвици и како што се движи неговиот кам-бек и многу задоволства. Поради големата пауза која ја имаше поради операцијата на раката, Аргентинецот падна на 141. позиција на АТП листата и треба да игра квалификации за УС Опен. Сепак организаторите му доделија вајлд карта, па Дел Потро ќе започне директно на главниот турнир и ќе се бори за својот втор Грен слем во кариерата, откако токму во Њујорк го освои својот единствен трофеј од големите турнири. Дел Порто денес пристигна во Буенос Аирес и беше пречекан како апсолутен херој.
| | веќе видена | слични

Аргентинецот кој освои сребрен медал во Рио, Хуан Мартин Дел Потро полека се враќа во препознатливата форма. По долгата пауза поради повреда, Аргентинецот се врати на турнирите, но поради актуелната 141. позиција на АТП листата, требаше да игра квалификации за настап на последниот грен-слем Ју-Ес Опен. Сепак организаторите му доделија вајлд карта со што Дел Потро ќе стартува директно на главниот турнир и ќе ја зголеми конкуренцијата на терените во Њујорк. Во Рио, Дел Потро ги победи Џоковиќ и Надал, пред да загуби од Мареј во финалето. Вреди да се потенцира дека има и една гренслем титула на Ју-Ес Опен и тоа во 2009 година.
| | веќе видена | слични

Рафаел Надал во средата ја почнува битката за трофеј на турнирот во Синсинати. Прва пречка ќе му биде тенисерот од Уругва, Пабло Куевас. Рафа, кој што на ОИ загуби во поединечна битка за медал во полуфиналето од Дел Потро, сепак успеа во конкуренција на двојки, заедно со Марк Лопез, да освојат златен медал, славејки во финалето против двоецот од Романија. Надал сигурно порастеретено ќе влезе во дуелите на турнирот во Синсинати, бидејки знае дека нешто освои на Олимпијадата во Рио ова лето. „ Среќен сум за олимпиското злато, тоа е неверојатен момент кој ќе го паметам до крајот на животот. Посебно ме радува што тоа го сторив со мојот добар пријател Марк Лопез. Уживав во секој миг од ОИ во Рио, но сега е време за Синсинати и фокусиран сум само на овој турнир. Се разбира, уморен сум, но ќе дадам се од себе за и на овој турнир да остварам добри резултат “, потенцираше Надал. Доколку и овде успее да стигне до финале и на крај да освои титула, тој ќе покаже и докаже дека повредите се минливи, но класата е вечна, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Освојувачот на сребрениот медал од Олимписките игри во Рио, Аргентинецот Хуан Мартин Дел Потро доби „вајлд карта“ за главната ждребка на Отвореното првенство на САД. Дел Потро е шампион на турнирот во 2009 година, пропушти поголемиот дел од последните две сезони поради проблеми со повредите. Тој се врати на терените на Вимблдон во јуни, но во моментов го зазема 141-то место на светската АТП листа. извор:рсм
| | веќе видена | слични

Хуан Мартин Дел Потро имаше импресивни настапи на Олимписките игри во Рио, а освојувањето на сребрениот медал беше уште еден доказ дека полека се враќа во препознатливата форма. По долгата пауза поради повреда, Аргентинецот се врати на турнирите, но поради актуелната 141. позиција на АТП листата, требаше да игра квалификации за настап на последниот грен-слем Ју-Ес Опен. Сепак организаторите денеска му доделија вајлд карта со што Дел Потро ќе стартува директно на главниот турнир и ќе ја зголеми конкуренцијата на терените во Њујорк. Во Рио, Дел Потро ги победи Ѓоковиќ и Надал, пред да загуби од Мари во финалето, а вреди да се потенцира дека има и една титула на Ју-Ес Опен и тоа од 2009 година.
| | веќе видена | слични

Прославениот британски тенисер Тим Хенман, смета дека со освоеното злато на ОИ, Енди Мареј ќе си го зацементира местото за најдобар британски тенисер во историјата на овој спорт. Мареј последната година испиша нова страница од британскиот тенис. Тој стана првиот британски тенисер кој го освои Вимблдон по цели 77 години, а на Британија и донесе и титула во Дејвис Купот, по цели 79 години, што е уште еден податок кој го издигнува името на Мареј. Тенисерот од Шкотска успеа со триумфот на Дел Потро во финалето, да се избори за златен медал на ОИ во Рио. „ Мислам дека може да се каже дека најголемиот британски тенисер досега е Енди Мареј. Времето на Фред Пери беше друга ера, но кога ќе погледнете што се постигна Енди Мареј, се ќе биде релевантно за да се каже дека тој е најдобриот на сите времиња. Во прашање е играта на броеви, кога зборуваме за Грен слем титули кои би можел да го иосвои, но неверојатно е да се види што се тој постигна досега “, порача Хенман.
| | веќе видена | слични

Британскиот тенисер Енди Мареј е победник на олимпискиот турнир во Рио, откако во големото финале го совлада Аргентинецот Хуан Мартин дел Потро со 3:1 во сетови. Тој е првиот тенисер во историјата кој го одбранил олимпиското злато во тенис во машка коннкруенција. Мареј го доби првиот сет со 7:5, љ на почетокот од вториот сет, Дел Потро направи брејк, кој му беше доволен да го освои сетот со 6:4 и да израмни на 1:1 . Потоа повторно дојде до пад во играта на Аргентинецот, па Мареј успеа да слави во третиот сет со убедливи 6:2. Со серија на брејкови почна четвртиот сет, за во 12. гем Британецот да ја искористи втората меч топка и да го добие сетот со 7:5 и да го освои вториот златен олимписки медал во својата кариера. Бронзениот медал му припадна на Кеи Нишикори од Јапонија кој го совлада Рафаел Надал со Шпанија со 2:1 во сетови (6:2, 5:7, 6:3).
| | веќе видена | слични

Британскиот тенисер Енди Мареј триумфира на олимпискиот турнир во Рио и стана првиот што освоил два златни медала на ЛОИ.Мареј во финалето во возбудлив и интересен натпревар, по четири часа игра, го совлада Аргентинецот Хуан Мартин дел Потро со 3-1 во сетови (7-5, 4-6, 6-2 и 7-5).Бронзениот медал му припадна на Јапонецот Кеи Нишикори, кој во „малото финале“ го совлада шпанскиот тенисер Рафаел Надал, со 2-1.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Седницата на Советот на јавни обвинители на која треба да започне постапката за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ќе биде закажана од ...
сите 1083 | | | веќе видена

По четиричасовен распит во Обвинителството за организиран криминал и корупција од страна на шефицата Вилма Рускоска, специјалната обвинителка Катица Јанева ...
сите 128 | | | веќе видена

По вчерашната пресконференција на јавните обвинители Јовески и Рускоска на која беше објаснето дека во милионскиот скандал „Рекет“ Катица Јанева била приведена ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дел Потро „убиец“ на фаворити на Олимписките игри

Од:
До кого (е-маил):
Порака: