Заев се сретна со европратениците Ховит, Кукан и Вајгел


Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката Радмила Шекеринска, во понеделник се сретна со европратениците Ричард Ховит, Едвард Кукан и Иво Вајгел. На средбата, како што соопштуваат од СДСМ, се разговараше за спроведувањето на Договорот од Пржино и потребата од негова суштинската имплементација. Претседателот Зоран Заев рече дека Договорот од Пржино е единствена можност за излез на Македонија од политичката криза и дека само негово целосно спроведување може да создаде услови за одржување на фер и демократски избори. „Социјалдемократскиот сојуз на Македонија ги исполни сите обврски од Договорот. Продолжуваме со нашата посветеност и очекуваме сите страни да ги исполнат своите обврски како што е предвидено. Политичките партии имаат обврска пред граѓаните да ги исполнат очекувањата за слободни, фер и демократски избори“, рече Заев. Заев изразил жалење што не се спроведуваат реформи во клучни области, директно поврзани со изборниот и предизборниот процес. „Регулирањето на состојбата ...
| | веќе видена | слични

Кров над глава и греалка добија новинарите кои вечерва ги следат преговорите меѓу политичките партии под покровителство на еврокомесарот Јоханес Хан. Студеното време и дождот го натера домаќинот, евроамбасадорот Аиво Орав да обезбеди услови за да може новинарските екипи да се приберат во резиденцијата, поточно во гаражата и оттаму на суво и топло го чекаа исходот од преговорите. На дожд останаа само камерите кои на готовс ги чекаат политичарите да го соопштат исходот од средбата. Инаку ова е четврта средба на партиските претставници и меѓународните посредници што се случува во резиденцијата на ЕУ и ова е прв пат на новинарите да им биде дозволено да престојуваат во простории на резиденцијата. Заедничката средба на претставниците на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА почна околу 16 часот, а засега нема најави дека би можела за заврши во брзо време. Главна точка околу која овој пат СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ е тоа дали до 24 април може да се обезбедат услови за фер и демократски избори или е потребно повеќе време.
| | веќе видена | слични
3 копии

Додека претставниците на политичките партии со помош на еврокомесарот Јоханес Хан се обидуваат да ги усогласат своите ставови за датумот на изборите, за реформите во медиумите и за начинот на прочистување на избирачкиот список, новинарски екипи, кои се стационирани пред резиденцијата, вечерва немаат многу среќа., Не само што надвор е студено, туку дополнителен проблем им задава тоа што врне дожд. Се очекува потписниците на Договорот од Пржино да соопштат и финална одлука за датумот на избори, кој според Договорот би требало да се случат на 24. април. Како што е веќе познато, премиерот Никола Груевски својата оставка ја денеска ја депонираше во Собранието со услов „сто дена пред избори“, а според извори на НОВА од преговорите до неговиот став избори да има на 24. април се држат и лидерите на албанските партии – Ахмети и Тачи. Тие сметаат дека има доволно време за создавање на фер услови за демократски избори во април. За разлика од нив, како што неколку пати напомена Зоран Заев смета дека императив на ...
| | веќе видена | слични

Под закрилата на Европската унија, односно под две големи тенди на кои стојат препознатливите звездички на ЕУ, претставниците од домашните медиуми се сокрија од дождот кој вечерва паѓа во Скопје. Седмата сила го чека исходот од преговорите кои се одвиваат во резиденцијата на ЕУ во скопско Пржино. Дождот вообичаено е симбол за бериќет, но дали навистина вечерашната средба ќе им донесе радост на сите уште е рано да се види. Преговорите веќе го добија приматот „маратонски“, а според брифирањата кои од време на време доаѓаат од резиденцијата, засега нема изгледи преговарачката битка на масата да заврши во скоро време. Преговори во Пржино - Јануари 2016 (Фото: Телеграф.мк/Радован Вујовиќ) Актерите кои ја водат битката се речиси истите како и во претходните маратонски разговори во резиденцијата на улицата „Зеленгора“ во населбата Пржино. Главните играчи се првите луѓе на четирите наши политички партии. Никола Груевски (ВМРО-ДПМНЕ), Зоран Заев (СДСМ), Али Ахмети (ДУИ) и Мендух Тачи (ДПА). Главен медијатор повторно ...
| | веќе видена | слични

Повеќе од седум часа нема никаков резултат од преговорите во Пржино, владеачката партија одбива одложување на изборите, но истовремено не нуделе гаранции дека до 24 април може да се прочисти списокот. Од СДСМ биле со став, дека мора да има гаранции за чист избирачки список и гаранции за минимум професионално известување, што е прифатливо и за меѓународната заедница. Според информациите на А1он, странските претставници во моментов ја убедуваат ВМРО-ДПМНЕ да прифати одложување на изборите, со оглед дека не се исполнети условите за прочистување на избирачкиот список, и нема време тоа да се направи до 24 април. Аргументите се ставени на маса и според методологија се утврдува кога е можно најрано да има чист избирачки список и спроведени реформи во медиумите.Досега не е исполнет ниту условот кој се однесува за реформи во медиумите.Освен еврокомесарот Јоханес Хан, во Пржино се уште се наоѓаат и амбасадорот на САД, Џес Бејли како и олеснувачот во преговорите Питер Ванхауте.Во меѓувреме новинарите, откако некое ...
| | веќе видена | слични

Нема ништо ново, нема суштински заклучоци , а ниту пак конкретни информации од Пржино. Партиите се уште преговараат , а лидерската средба е далеку од завршување. Но, она што е најново од терен е дека домаќинот во Пржино, Аиво Орав ја отвори гаражата и ги прибра внатре новинарите, каде им служат топол чај. Потписниците на договорот од јуни/јули 2015 треба да ги финализираат разговорите во врска со парламентарните избори, кои е предвидено да се одржат на 24 април. На заедничката средба со партиските лидери присуствуваат и евроамбасадорот Аиво Орав и амбасадорот на САД Џес Бејли.
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

Веќе неколку часа трае средбата во резиденцијата на ЕУ во Пржино на лидерската четворка со еврокомесарот Јоханес Хан. Како што јави Телма, таму пристигна и олеснувачот во преговорите на работните групи на партиите, белгискиот експерт Ван Хауте. Потписници на договорот од јуни/јули 2015 треба да ги финализираат разговорите во врска со парламентарните избори, кои е предвидено да се одржат на 24 април. На заедничката средба со партиските лидери присуствуваат и евроамбасадорот Аиво Орав и амбасадорот на САД Џес Бејли. Претходно, во текот на денот Хан имаше одвоени средби со лидерите на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, на СДСМ Зоран Заев, на ДУИ Али Ахмети и на ДПА Мендух Тачи. Партиските лидери попладнево дојдоа со проширени делегации. Лидерот на СДСМ, Заев пристигна заедно со Радмила Шекеринска, Дамјан Манчевски, Цветанка Иванова, Петре Шилегов и Рената Дескоска Треневска. Во делегацијата на ВМРО – ДПМНЕ се Зоран Ставрески, Никола Тодоров, Никола Попоски, Илија Димовски и Мартин Протоѓер. Пред средбите Хан рече ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни рбаоти на Холандија, Берт Кундерс, синоќа пред Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент ги претстави приоритетите на Холандското претседателство со Европската унија во претстојните шест месеци, при што говореше и за процесот на проширување и учеството во истиот на Република Македонија. Кундерс, кој невообичаено за политичар на земја што ја условува Македонија со нејзиното уставно име, во Европарламентот ја користеше навредливата кратенка “ФИРОМ”. Притоа, тој порача дека Советот на ЕУ смета дека имплементацијата на политичкиот договор од јуни и јули и слободни и фер избори во април 2016 се клучни за враќање на довербата на јавноста во политичкиот систем”. - Кога станува збор за процесот за асоцијација и стабилизација со БЈРМ, ние сериозно сме загрижени од кршливата политичка состојба што влијаеше и на реформскиот процес на пристапување кон ЕУ. Знам дека овој парламент и неговите членови беа и повеќе од активни во помагањето, не само да оценат, туку и да ја разрешат оваа ...
| | веќе видена | слични

ОБСЕ и ОДИХР повикуваат на целосна имплементација на договорот од Пржино и одржување на предвремените парламентарни избори на 24 април, бидејќи иднината на државата е во прашање. Повикот е објавен на официјалната интернет страна на организацијата. Генералниот секретар на ОБСЕ Ламберто Заниер и директорот на ОДИХР Мајкл Георг Линк ги повикаа лидерите на четирите најголеми политички партии во Македонија да делуваат во интерес на сите граѓани и да ги преземат сите неопходни чекори да осигураат целосна и навремена реализација на сите одредби од Договорот од Пржино, вклучувајќи го и изборот на преодната влада и премиер според предвидениот рок како и одржување на предвремени парламентарни избори на 24 април. - Следните денови мора да бидат донесени некои многу тешки одлуки и чекори. Иднината на државата е во прашање и довербата на граѓаните не смее да биде изневерена. Затоа, потребно е успешно завршување на тековниот процес, вели генералниот секретар на ОБСЕ Ламберто Заниер. Директорот на ОДИХР потенцираше дека ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ситуацијата меѓу САД и Иран продолжува да се вжештува. Договор нема на повидок. И покрај тоа, експертите се согласни: двете страни сакаат да избегнат воена ...
сите 286 | | | веќе видена

Собранието утре во рамки на 103. седница треба да ги гласа предлозите за разрешување на членови на Владата и за избор на нови министри. Пратениците ќе гласаат ...
сите 230 | | | веќе видена

Државата е во опасност кога со нејзиниот буџет директно управува аболиран криминалец како Зоран Заев, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение.„На ...
сите 241 | | | веќе видена

Франција, Британија и Германија испратија официјално дипломатско предупредување до Иран за сериозните последици со кои ќе биде соочен Техеран доколку не се ...
сите 73 | | | веќе видена

Големо невреме со дожд и силен ветер и грмежи во моментов има во скопско Лисиче и Аеродром. Невремето се приближува кон Центар и Карпош. Според УХМР истокот и ...
сите 84 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев се сретна со европратениците Ховит, Кукан и Вајгел

Од:
До кого (е-маил):
Порака: