Советот на обвинители не потклекна на партиски притисок: „Работиме согласно Закон и Устав“

Советот на јавни обвинители и денеска не подлегна под политичкиот притисок. Обвинителите на Јанева на денешната седница не се најдоа на дневен ред. Ниту писмото на четирите политички партии ниту пак повиците од странските амбасади не ги одвратија обвинителите од намерата, одлуките во Советот да се носат независно и според законите, а не политичките препораки. Аневски денеска уште една порача дека политичките договори воопшто не го интересираат Советот и дека Јанева, доколку сака да добие повеќе обвинители во својот тим, на Советот да му претстави добри причини Обвинителката Јанева и денеска не се појави во Советот на јавни обвинители за да образложи зошто има потреба од повеќе обвинители. Во меѓувреме пред Уставниот суд почна процедурата за оценување на уставноста на Законот за специјалниот обвинител, иницирана од адвокат од Свети Николе. Од судот велат дека веќе е одреден судија известител кој во наредниот период треба предметот да го стави пред судиите на одлучување.
| | веќе видена | слични
2 копии

Специјалното јавно обвинителство и Катица Јанева, иако беа инаугурирани од Собранието пред повеќе од четириесетина дена, сè уште не можат да почнат со работа поради спорот околу бројот на обвинители, а нема официјални информации ниту дали Јанева ги добила бараните финансии за работа од Владата. Во моментов спорот меѓу Советот на обвинители и Катица Јанева е статус кво. Решението, ако се види редоследот на настаните, зависи од епилогот на преговорите меѓу политичките партии, кој, исто така, е заглавен. Во средата минатата недела (14 октомври), Советот на јавни обвинители по тричасовна расправа одлучи наместо бараните 14, на Јанева да ѝ додели седум помошници-обвинители. Јанева реагираше дека со одлуката Советот го прекршил законот за специјалното обвинителство и најави дека ќе продолжи да бара да ѝ се одобри целиот тим. Партиите потписнички на Договорот од Пржино се договорија преку министерот за правда, Аднан Јашари, да испратат писмо до Советот, во кое бараат да бидат избрани и останатите седум обвинители. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поминаа речиси пет месеци од потпишувањето на Договорот од Пржино на 2 јуни и еден месец помалку од Протоколот потпишан на 15 јули, исто така, во Пржино. Кога почнаа средбите на работните групи, преговорите имаа некаков успех, се избра специјален обвинител, се донесе закон за специјално обвинителство, но веќе осум дена, откако Советот на јавни обвинители не ги избра сите помошници-обвинители на Катица Јанева и СДСМ ги напушти преговорите, целиот процес е закочен. Што го кочи процесот? Се појави предлог-закон за мораториум за „бомбите“ иако тоа го нема во Договорот од Пржино Талат Џафери, координаторот на пратеничката група на ДУИ, и Крсто Мукоски, заменик-координатор на ВМРО-ДПМНЕ, до Собранието поднесоа предлог-закон со кој се предвидува затворска казна за сите што ќе поседуваат или објават разговори од прислушуваните материјали. Во Договорот од Пржино пишува дека откако ќе се избере специјален јавен обвинител, сите материјали што ги поседува опозициската партија ќе ги предаде на специјалниот обвинител. Но, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Трајко Вељаноски и пратил мислење на Елена Гошева за Законот за специјалното обвинителство, чија уставност ја оспори адвокат од Свети Николе. Од кабинетот на Собрансикиот спикер велат дека стручните служби го изработиле мислењето и дека генералниот секретар Жарко Денковски, го пратил бараното мислење до судот. Од кабинетот на Вељаноски не сакаат да кажат детали околку содржината, додека пак Денковски не одговараше на телефонските повици. Да молчат решија и од Уставниот суд – дали сега откако Вељаноски и пишал на Гошева, ќе се закаже седница на Уставниот суд. Оттаму само кусо велат дека иницијативата е во процедура, а допрва судијата известител треба да поднесе известување дали воопшто иницијативата вреди да се разгледува, односно прифати. Од друга страна, во ЈО – тимот на Марко Зврлески со полна пареа работи на иницијативата за истиот закон што ја најави Зврлески. Во моментов се прави анализа на законите со Уставот, велат од ЈО денеска. Тоа во превод би значело дека во моментов се прават анализи кои ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски и пратил мислење на претседателка на Уставниот суд, Елена Гошева за Законот за специјалното обвинителство, чија уставност ја оспори адвокат од Свети Николе. Од кабинетот на Собрансикиот спикер велат дека стручните служби го изработиле мислењето и дека генералниот секретар Жарко Денковски, го пратил бараното мислење до судот, пренесе 24 Вести . Од кабинетот на Вељаноски не сакаат да кажат детали околку содржината, додека пак Денковски не одговарал на телефонските повици. Да молчат решија и од Уставниот суд – дали сега откако Вељаноски и пишал на Гошева, ќе се закаже седница на Уставниот суд. Оттаму само кусо велат дека иницијативата е во процедура, а допрва судијата известител треба да поднесе известување дали воопшто иницијативата вреди да се разгледува, односно прифати. Од друга страна, во ЈО – тимот на Марко Зврлески со полна пареа работи на иницијативата за истиот закон што ја најави Зврлески. Во моментов се прави анализа на законите со Уставот, велат од ЈО ...
| | веќе видена | слични

Собранието му испратило мислење на Уставниот суд за законот за специјалното обвинителство, чија уставност ја оспори адвокат од Свети Николе, објави телевизијата „24 Вести“ . Од кабинетот на претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски за телевизијата соопштиле дека стручните служби го изработиле мислењето, а генералниот секретар Жарко Денковски го пратил до Уставниот суд. Како што пренесува „24 Вести“, од кабинетот на Вељаноски не сакале да соопштат детали околу содржината на мислењето. Испраќањето на мислењето следува откако белгискиот олеснувач во преговорите, Питер ван Хојте вчера на брифинг со новинарите рече дека Уставниот суд поднел барање за толкување на законот за специјалното јавно обвинителство, но некои луѓе во Собранието сметале дека тоа барање не треба да се стави на дневниот ред. Тој истовремено додаде дека „иако законот за специјален јавен обвинител е многу јасен и конкретен, сепак неговата работа е закочена“. Сè уште е неизвесна и разрешницата на спорот меѓу Советот на јавни обвинители и ...
| | веќе видена | слични

Невидена ароганција и крајно понижување за Република Македонија е однесувањето на белгискиот експерт Питер Ван Хауте, коментираат експертите. Поранешниот македонски амбасадор и дипломат со богата кариера за Сител вели дека олеснувачот нема мандат да се меша во внатрешните работи на Република Македонија И политичкиот аналитичар Александар Пандов се согласува дека мандатот на Ван Хауте не му дозволува мешање во внатрешната политика на Република Македонија . Белгискиот експерт Ван Хауте вчера на брифинг со новинарите порача дека ако нема договор меѓу политичките партии нема да се одржат ниту предвремените парламентарни избори кои беа закажани за 24 април идната година Сител денеска побара став од дипломатските претставници во Македонија за позициите на Ван Хауте. Од американската амбасада добивме одговор дека нашите прашања во врска со тоа дали САД стои зад ставовите на Ван Хауте се примено, но до овој момент се уште не пристигна одговор. Одговор избегна и Европската Унија иако истото прашање сителовиот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Советот за јавни обвинители, Петар Аневски, вели дека не стои на патот на преговорите меѓу четирите политички партии за разрешување на политичката криза која уште повеќе се продлабочува откако се преполови тимот на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, и откако замрзаа преговорите за преодна влада во која ќе бидат вклучени министри и заменици министри предложени од СДСМ. -Не ги кочам, ова е право на Советот и се е кажано околу тоа – изјави Аневски за „А1он“ на прашањето дали стои на патот за разрешување на политичката криза. Тој уште еднаш повтори дека на вчерашната седница Советот не одлучувал за седумте неизгласани кандидати на Јанева затоа што веќе еднаш се произнел за истото прашање. Аневски останува на ставот дека специјалното јавно обвинителство нема потреба од дополнително обвинители. Не открива како вчера гласале членовите на Советот и дали била едногласна одлуката барањето на Јанева воопшто да не се стави на дневен ред. Аневски вели дека тоа е службена тајна и дека одлуката ...
| | веќе видена | слични

Откако партиите завчера повторно не успеаја да се договорат за отворените прашања од договорот од Пржино, вчера од меѓународната заедница пристигнаа и реакциите поради неуспешните средби последниве недели и пречекорувањето на роковите СТРАНЦИТЕ НЕГОДУВААТ ПОРАДИ ЗАСТОЈот ВО ПРЕГОВОРИТЕ за спроведување на договорот од пржино Советот на јавни обвинители и Уставниот суд, пак, одолжуваат со одлуките за екипирање на специјалното обвинителство и за утврдување на уставноста на законот со кој се регулира неговото работење, што од СДСМ беше посочено и како главна причина за напуштањето на преговорите за имплементирање на договорот во Пржино. Белгискиот посредник во преговорите Питер Ванхоуте, на брифингот со новинарите, кажа дека одолжувањето со преговорите и пробивањето на роковите го загрозуваат одржувањето на предвремените парламентарни избори во Македонија наредната година. Тој порача политичките лидери итно да ги исполнат роковите од договорот во Пржино, бидејќи нема да има услови за предвремени избори и ...
| | веќе видена | слични

Гордана Дувњак Советот на јавни обвинители останува на својот став дека нема потреба од дополнување на тимот на специјалниот јавен обвинител Катица Јанева со останатите седуммина обвинители. Претседателот на Советот, Петар Аневски, вчера изјави дека на вчерашната седница одлучиле да не го разгледуваат барањето на Јанева, затоа што немало нови околности за промена на нивната претходна одлука. На седницата биле присутни и претставници на ОБСЕ и Американската амбасада. Специјалната обвинителка, пак, Катица Јанева вчера не сакаше да ја коментира одлуката на Советот, но рече дека останува на ставот дека Законот предвидува таа сама да ја предложи листата на помошници. И натаму не се откажува од седумтемина обвинители што ги предложи. Првиот човек на Советот, по завршувањето на седницата рече дека од страна на еден член било предложено оваа точка да се стави на дневен ред, но одлучиле дека нема потреба од такво нешто. Јанева ги предложила истите имиња со неколку реченици објаснување. „Вратата на Катица Јанева и' е ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Почитувана министерке за правда, Рената Дескоска,Сведоци сме на време кога во други области од јавната администграција, штрајкот и заканите со штрајк за ...
сите 142 | | | веќе видена

Влатко Стојановски имаше одлично деби во националниот дрес и во дебитантскиот настап против Австрија, го даде и првиот гол. Стојановски на дуелот во Виена ...
сите 214 | | | веќе видена

Првата тура повратни пари од данокот за додадена вредност кај граѓаните кои скенираа фискални сметки во рамки на проектот „Мој ДДВ“, во вкупен износ од 3 ...
сите 53 | | | веќе видена

На граѓаните од страна на власта им се сервира уште една невистина која овој пат е наменета за повозрасните, за пензионерите. Пензионерите наместо мирен и ...
сите 199 | | | веќе видена

Денеска во Охрид Меѓувладината комисија за трговско-економска и научно-техничка соработка помеѓу Република Северна Македонија и Руската Федерација одржа ...
сите 121 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Советот на обвинители не потклекна на партиски притисок: „Работиме согласно Закон и Устав“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: