Вељаноски со допис до Гошева за СЈО, Зврлески спрема иницијатива за оспорување

Трајко Вељаноски и пратил мислење на Елена Гошева за Законот за специјалното обвинителство, чија уставност ја оспори адвокат од Свети Николе. Од кабинетот на Собрансикиот спикер велат дека стручните служби го изработиле мислењето и дека генералниот секретар Жарко Денковски, го пратил бараното мислење до судот. Од кабинетот на Вељаноски не сакаат да кажат детали околку содржината, додека пак Денковски не одговараше на телефонските повици. Да молчат решија и од Уставниот суд – дали сега откако Вељаноски и пишал на Гошева, ќе се закаже седница на Уставниот суд. Оттаму само кусо велат дека иницијативата е во процедура, а допрва судијата известител треба да поднесе известување дали воопшто иницијативата вреди да се разгледува, односно прифати. Од друга страна, во ЈО – тимот на Марко Зврлески со полна пареа работи на иницијативата за истиот закон што ја најави Зврлески. Во моментов се прави анализа на законите со Уставот, велат од ЈО денеска. Тоа во превод би значело дека во моментов се прават анализи кои ...
| | веќе видена | слични

Искра Kоровешовска Државното јавно обвинителство не го одолговлекува намерно поднесувањето на иницијативата за оспорување на Законот за специјалното обвинителство пред Уставниот суд, која ја најавија пред околу две недели, туку на неа постојано се работи. Ова за „Дневник“ вчера го потврдија од службата за односи со јавноста на ЈО на Република Македонија. Ќе ве известиме Според првичната најава, обвинителството, предводено од Марко Зврлевски, требаше да ја поднесе иницијативата уште минатата недела, но тоа што с` уште не стигнала до Уставниот суд не значело никакво беспотребно купување време, туку, како што велат оттаму, простор за темелна анализа и конкретни образложенија. Се анализирало што предвидуваат постојните закони во врска со проблематиката што ја опфаќа и новиот закон за специјален обвинител со цел да се утврдат сите спорни одредби. - Во моментов, во Јавното обвинителство се анализираат законите во конекција со Уставот на Република Македонија - ни рекоа од ЈОРМ. Во образложението зошто с` уште ...
| | веќе видена | слични

Јавното обвинителство на Република Македонија засега нема поднесено иницијатива до Уставниот Суд со која ќе го оспори Законот за специјално обвинителство. Така велат од институцијата со која раководи Марко Зврлевски иако токму јавниот обвинител ја најави претставката уште пред речиси две недели. Јавно обвинителство на Република Македонија: „Во моментов во Јавното обвинителство се анализираат законите во конекција со Уставот на Република Македонија. За дополнителни информации благовремено ќе Ве известиме.“ Најавата дека Обвинителството ќе бара оценка на уставноста на Законот со кој е избрана Катица Јанева стигна во истиот ден кога Советот на јавни обвинители само половично го избра предлог-тимот на специјалната обвинителка. Прашан по седницата, која се одржа на средината на месецов, јавниот обвинител Марко Зврлевски тогаш потврди дека подготвуваат иницијатива до Уставен. „Значи иницијатива за оценка на уставноста ќе биде поднесена наскоро“, велеше Зврлески. Додека се чека иницијативата на јавното ...
| | веќе видена | слични

Катица Јанева беше избрана за специјална јавна обвинителка на 15 септември. Четириесет дена подоцна таа сè уште не почна со работи за ниту еден случај од прислушуваните материјали – нема тим, нема пари, а законот за нејзиното работење е пред Уставен суд.Советот на јавни обвинители досега се согласи за само 7 помошници јавни обвинители од бараните 14 на специјалната јавна обвинителка. Јанева најпрво изјави дека ќе почне да работи и со седумина, но подоцна бараше сите 14 предложени од нејзина страна обвинители да дадат заклетва пред Советот на обвинители. Но, досега ниту еден од нив не го направиле тоа, па формално, Јанева нема ниту еден помошник обвинител, а за изборот на истражители и други стручни соработници очигледно е дека ќе се почека. Иако Јанева вели дека веќе работи на некои од случаите, дека веќе ѝ се пријавувале поединци кои даваат некакви информации, очигледно е дека е далеку од она што треба да биде нејзината вистинска улога.Сепак, сето тоа е далеку од она што беше првичната идеја за работата на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Специјалното јавно обвинителство и Катица Јанева, иако беа инаугурирани од Собранието пред повеќе од четириесетина дена, сè уште не можат да почнат со работа поради спорот околу бројот на обвинители, а нема официјални информации ниту дали Јанева ги добила бараните финансии за работа од Владата. Во моментов спорот меѓу Советот на обвинители и Катица Јанева е статус кво. Решението, ако се види редоследот на настаните, зависи од епилогот на преговорите меѓу политичките партии, кој, исто така, е заглавен. Во средата минатата недела (14 октомври), Советот на јавни обвинители по тричасовна расправа одлучи наместо бараните 14, на Јанева да ѝ додели седум помошници-обвинители. Јанева реагираше дека со одлуката Советот го прекршил законот за специјалното обвинителство и најави дека ќе продолжи да бара да ѝ се одобри целиот тим. Партиите потписнички на Договорот од Пржино се договорија преку министерот за правда, Аднан Јашари, да испратат писмо до Советот, во кое бараат да бидат избрани и останатите седум обвинители. ...
| | веќе видена | слични

Како што дознава локално.мк, вчерашната лидерска пропадна бидејќи Груевски одбивал странски мониториг врз работата на специјалната обвинителка Катица Јанева. Предлогот на маса го ставил евроамбасадорот Аиво Орав кој предвидувал странски фактори да вршат увид во предметите и да ги следат постапките на Јанева. СДСМ за овој предлог инистирале странскиот мониторинг врз Јанева да биде уреден со закон, на што се спротисавиле од владејачката ВМРО-ДПМНЕ. сепак и амбасадорите останале на ставот дека за тоа решение не е потребен закон бидејќи сето тоа може да се уреди “со добра волја” меѓу партиите, а да се реши на тој начин што МНР ќе испрати покани до странските мисии.
| | веќе видена | слични
2 копии

Поминаа речиси пет месеци од потпишувањето на Договорот од Пржино на 2 јуни и еден месец помалку од Протоколот потпишан на 15 јули, исто така, во Пржино. Кога почнаа средбите на работните групи, преговорите имаа некаков успех, се избра специјален обвинител, се донесе закон за специјално обвинителство, но веќе осум дена, откако Советот на јавни обвинители не ги избра сите помошници-обвинители на Катица Јанева и СДСМ ги напушти преговорите, целиот процес е закочен. Што го кочи процесот? Се појави предлог-закон за мораториум за „бомбите“ иако тоа го нема во Договорот од Пржино Талат Џафери, координаторот на пратеничката група на ДУИ, и Крсто Мукоски, заменик-координатор на ВМРО-ДПМНЕ, до Собранието поднесоа предлог-закон со кој се предвидува затворска казна за сите што ќе поседуваат или објават разговори од прислушуваните материјали. Во Договорот од Пржино пишува дека откако ќе се избере специјален јавен обвинител, сите материјали што ги поседува опозициската партија ќе ги предаде на специјалниот обвинител. Но, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Институцијата Катица Јанева се најде во небрано откако Законот за специјалното обвинителство беше оспорено и од нејзините колеги, а еден правник, адвокат, Законот го даде за преоценување на неговата уставност. Советот, пак, на јавни обвинители, и покрај отворените закани од странските дипломати, не дозволи да преовлада самоволието на Јанева. Всушност, засега и не постои институција Специјален јавен обвинител. За да профункционира институцијата замислена како паралелен систем во судството, треба да се донесат подзаконските акти, да се донесе статут, систематизација, правилник на функционирање. Барем да има вистинска локација и телефонски линии за разговорите оттаму да стигнуваат до несакани уши. Но, што ли слушнале нејзините уши, кога се јавила да се понуди да ја извлечат од Гевгелиско и да ја донесат во Скопје за да ја сработи паралелната задача? Што ли нејзините „контакти“ и „адекватни луѓе“ кои ги исконтактирала, за да „со своја волја“ конкурира, ѝ посочиле дека треба да направи? Јанева заплива и во други ...
| | веќе видена | слични

Останато

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице бидејќи постои основано сомнение дека ...
сите 169 | | | веќе видена

Екс министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се само дел од поранешните функционери кои пред судот во Стразбур се ...
сите 410 | | | веќе видена

Тони Михајловски, актер и член на Извршниот комитет на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, преку Фејсбук му испрата порака на вцепремиерот за европски прашања, Бујар ...
сите 176 | | | веќе видена

 На почетокот на новиот милениум, Далај Лама објавил осумнаесет правила за просперитетен и среќен живот, што сите луѓе со добра волја, без оглед на религијата ...
сите 130 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски смета дека во очи на влезот на НАТО, можеме да бидеме предмет на кампањата на политичка пропаганда, или на „фејк њуз“. – Дали ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вељаноски со допис до Гошева за СЈО, Зврлески спрема иницијатива за оспорување

Од:
До кого (е-маил):
Порака: