Полицијата ги зајакна мерките за безбедност, ама и ја провери содржината на Џумхуриет


Овој турски весник, во вчерашното издание, објави четири страници со карикатури и написи од францускиот весник, во знак на солидарност со „Шарли ебдо", но не и карикатурите што муслиманите може да ги сметаат за навредливи Турската полиција вчера ги запре камионите во момент кога ја напуштаа печатницата на просекуларниот весник „Џумхуриет" со цел да ја провери соддржината на изданијата, соопштија од овој турски весник. Од „Џумхуриет" наведуваат дека турската полиција, по проверките, дозволила да продолжи дистрибуцијата на весниците, бидејќи утврдила дека денешното издание не ја соддржи контравезната карикатура на сатиричниот француски неделник „Шарли ебдо" за пророкот Мохамед. Овој турски весник, во вчерашното издание, објави четири страници со карикатури и написи од францускиот весник, во знак на солидарност со „Шарли ебдо", но не и карикатурите што муслиманите може да ги сметаат за навредливи, пренесуваат американските медиуми. Поради ова турските власти ги зајакнаа мерките за безбедност во регионот на ...
| | веќе видена | слични

Муслиманскиот свет е преплавен од протести против новото издание на сатиричнниот магазин “Шарл ебдо”, објавуваат странските агенции. Илјадници луѓе се вклучија во демонстрации во Сомалија, а во Пакистан гореа француски знамиња. Повеќе од 10 лица загинаа, а најмалку 7 цркви се опожарени во Нигер. Протестите почнаа пред главната џамија во главниот град Ниамеј и се проширија кон други градови. Протестантите напаѓаат барови, хотели и компании на странци. Во Јемен демонстрациите беа обновени, а француското знаме продолжува да биде демонстративно запалувано од демонстрантите. Во руската република Ингушетија 10 000 луѓе демонстрираа. Во Чеченија се подготвува грандиозен протест од 1 милион лица на 19 јануари. The post Муслимани од целиот свет ги палат француските знамиња appeared first on Актуелно24.мк .
| | веќе видена | слични
2 копии

Во двата дена, во кои во Нигер се одржуваат акции на протест против карикатурите на пророкот Мухамед, загинаа 10 лица, а десетици се повредени. Во двата дена, во кои во Нигер се одржуваат акции на протест против карикатурите на пророкот Мухамед, загинаа 10 лица, а десетици се повредени. Податоците беа објавени од страна на претседателот на земјата Мохамед Јусуф. Според неговата изјава, пет лица загинаа во саботата за време на немирите во главниот град Ниамеј. Други петмина загинаа за време на немирите во Зиндер – втор по големина град во земјата. Акцијата на протест против карикатурите на пророкот во француското издание “Шарли Ебдо” беа придружени со палење на најмалку седум цркви, филијали на француски компании, како и на хотели и барови, сопственост на странци. “Оние кои ги пустошат светите места, вандализирани ги гонат и да ги убијат своите сонародници-христијани или иселениците во нашата земја, не разбираат ништо од исламот “, рече Јусуф. Претседателот ги повика сограѓаните да останат смирени. Ова ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Полицијата употреби денеска солзавец за да ги растера недозволените протести на опозицијата во главниот град на Нигер, Ниамеј против објавувањето на карикатурите на пророкот Мухамед во францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“. На плоштадот Тумо во центарот на градот се собраа околу 300 лица и тие сакаа да одржат протестен марш до Парламентот, но полицијата ги растера. Демонстрантите се разбегаа по околните улици и се обидуваат повторно да се соберат за да стигнат до Парламентот. Меѓу демонстрантите има поранешен министер, чие име не се соопштува. Тој, заедно со уште шестмина демонстранти се приведени од полицијата. Најмалку пет лица загинаа вчера во протестите во Ниамеј. Претседателот на Нигерија Махамаду Исуфи изјави дека загинале намјалку пет лица и оти сите се цивили. Исуфи додаде дека бројот на жртвите во завчерашните протести во Зиндер, вториот град по големина во Нигер, се зголемол на пет. Демонстрантите вчера запалија најмалку осум цркви во Ниамеј. На удар на демонстрантите се најдоа и кафулиња, ...
| | веќе видена | слични

Илјадници луѓе се вклучија во протестите против насловната на најновиот број на француското сатирично издание “Шарл Ебдо”, а студенти во Сомалија излегоа со натпис “Je Suis Muslim – и јас го сакам мојот Пророк”. Студентите поминаа низ главниот град Могадишу во саботата наутро, три дена по излегувањето на комеморативниот број на изданието. На насловната на бројот е прикажан пророкот Мухамед, кој проронва една солза, а над него е испишан натписот “Се е простено”. Ова прикажување на пророкот Мухамед, што е забрането во исламот, сепак разгневи многу муслимани низ целиот свет, а протести се одржаа од Сомалија до Нигер, Пакистан и Јордан. Во Сомалија студентите го модифицираа слоганот “Јас сум Шарл” на “Јас сум муслиман и го сакам мојот пророк “. Во меѓувреме, во Пакистан за време на протест против изданието адвокати изгореаслики на францускиот претседател Франсоа Оланд. Според демонстрантите, карикатурата на Мухамед е напад на нивната религија. Додека адвокатите протестираа во костуми во саботата наутро, ...
| | веќе видена | слични

Вчера против Македонија беа мирни, но денеска против Хрватска, туниските навивачи направија скандал и тоа на верска основа. Мечот од второто коло на Светското првенство, тие го искористија за да протестираат против францускиот сатиричен весник "Шарли Ебдо" каде минатата недела беа убиени 12 новинари. Денеска, не дуелот против Хрватска, туниските навивачи извадија транспарент на кој пишуваше: "Јас го следам пророкот Мухамед" . Вчера, во голем број земји од муслиманскиот свет се протестираше поради сликата од насловната страница на новиот број на "Шарли Ебдо", но вакви пораки се сосема неумесни на спортски натпревари, особено на Светско првенство.
| | веќе видена | слични
4 копии

Најмалку седум христијански цркви беа опожарени денеска во главниот град на Нигер, Ниамеј од страна на учесниците во протестите против објавување на карикатурата на муслиманскиот пророк Мухамед во парискиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“, откако протестите прераснаа во насилство, кое зафати неколку квартови во градот. Повеќето од запалените цркви се евангелистички, а некои од нив биле сместени во мали куќи, на кои дури немало соодветен верски симбол. Според француските медиуми демонстрантите се упатиле кон друг дел од градот, каде има голем број цркви. Стотици полицајци од силите за борба против немири го обезбедуваат влезот на катедралата на Ниамеј, откако регионот исто така беше зафатен од насилство. Демонстрантите фрлаат со камења кон полицијата. Насилството е предизвикано претежно од млади луѓе, вооружени со палки и прачки. Во сличен протест вчера загинаа четири лица во вториот по големина град во Нигер, Зиндер. Четириесет и пет лица беа ранети, а беше предизвикана и материјална штета на цркви и ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Три цркви беа опожарени денеска во главниот град на Нигер, Ниамеј, откако протестот против карикатурите, објавени во парискиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ прераснаа во насилство, кое зафати неколку квартови во градот. Стотици полицајци од силите за борба против немири го обезбедуваат влезот на катедралата на Ниамеј, откако регионот исто така беше зафатен од насилство. Демонстрантите фрлаат со камења кон полицијата. Насилството е предизвикано претежно од млади луѓе, вооружени со палки и прачки. Во сличен протест вчера загинаа четири лица во вториот по големина град во Нигер, Зиндер. Четириесет и пет лица беа ранети, а беше предизвикана и материјална штета на цркви и продавници. Најголема штета претрпе францускиот културен институт, чија зграда беше опожарена.
| | веќе видена | слични

Околу 100 полицајци со шлемови стоеле пред катедралата во Нијамеј, во обид да ја заштитат од масата млади демонстранти кои кон неа фрлале камења. Најмалку две цркви биле запалени денес во престолнината на Нигер, Нијамеј, на демонстрациите поради објавувањето на карикатурите од пророкот Мухамед во сатиричниот неделник "Chalrie Hebdo". Околу 100 полицајци со шлемови стоеле пред катедралата во Нијамеј денес на пладне, обидувајќи се да ја заштитат од масата млади демонстранти, кој кон неа фрлале со камења, наведува AFP . Полицијата пред тоа фрлила солзавец за да растера околу 1.000 лица пред големата џамија во главниот град на Нигер, а демонстрантите во неколку делови од градот биле вооружени со шипки и палки. Демонстрантите, кои се собрале пред големата џамија во Нијамеј, фрлале камења кон припадниците на полицијата, која употребила солзавец за да ги растера, пишува AFP . Протестите биле организирани по вчерашните демонстрации одржани во градот Зиндер, втор по големина во Нигер, при што загинале 4 лица, а 45 ...
| | веќе видена | слични

Алжирската полиција се обидува да смири повеќе од илјада демонстранти, кои излегле низ улиците на главниот град во знак на протест поради објавените карикатури на пророкот Мухамед од францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“. Демонстрантите, кои скандирале „Јас не сум Шарли, јас сум Мухамед“, излегоа од џамиите по петочната молитва и се собраа на главниот плоштад „Први мај“, каде беа пресретнати од стотици полицајци. Протестите во Алжир се забранети, но досега се уапсени само неколку лица. Истовремено, стотици палестински муслимани денеска, исто така, протестираа по петочната молитва поради објавувањето на новите карикатури на пророкот Мухамед. Собирот се одржа на Плоштадот на џамиите во Источен Ерусалим. Демонстрантите носеле транспаренти на кои пишувало „Исламот е религија на мирот“ и „Пророкот Мухамед секогаш ќе биде наш водач“. Претходно, властите во Сингапур соопштија дека нема да дозволат во локалните медиуми да се појават копии од карикатурите на пророкот Мухамед, кои беа објавени оваа недела во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Еден од најтиражните италијански весници „Ла стампа“ во своето онлајн издание објави репортажа од денешното одбележување на Богојавление од македонските ...
сите 330 | | | веќе видена

Триесет и тригодишен жител на селото Моноспитово вчера загинал откако автомобилот во кој бил сопатник изгубил контрола и излетал од коловозот, во близина на ...
сите 210 | | | веќе видена

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел в петок ќе престојува во Македонија, што е негова прва посета на земјава откако е на оваа функција.Шарл Мишел ќе ...
сите 390 | | | веќе видена

Македонија не успеа да ги оправда очекувањата, не успеа на ова ЕП 2020 да се пласира во втората фаза. Зошто? Кои беа причините? Еве сега кога минаа три дена од ...
сите 220 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Познатата холивудска актерка Џејми Ли Кертис на своите профили на Инстаграм и на Твитер објави дека „Медена земја“ е зачудувачки филм. „Колку совршен момент за ...
сите 156 | | | веќе видена

Град Скопје ја превзеде депонијата „Дрисла“ од италијанскиот оператор ФЦЛ Амбиенте. Денеска Централниот регистар објави дека Град Скопје влегува со влог од ...
сите 80 | | | веќе видена

Членовите на ДИК утре на седница ќе расправаат по барањето на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев за мислење за тоа дали врзаните потписи се однесуваат ...
сите 203 | | | веќе видена

Во таа насока се и измените во Законот за извршување усовоени од Собранието со кои покрај што се намалува делот за извршување, целосно се иззема извршувањето ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Полицијата ги зајакна мерките за безбедност, ама и ја провери содржината на Џумхуриет

Од:
До кого (е-маил):
Порака: