Започна нова анализа врз посмртните останки кои пристигнаа од Грција


Почнаа испитувањата за идентификација на телото кое од Грција ноќеска беше донесено во Институтот за судска медицина во Скопје. Тим од 7 вработени на Институтот цела вечер ги праевле подготовките за анализа на посмртните останки. Овде ќе се расчистат дилемите дали се работи за Дениза Маркоска и која е причината за смртта. Материјалот е неподобен за анализа бидејќи телото долго време било во вода и веќе еднаш е извршена обдукција во Грција. Комплетни резултати се очекуваат за 15на дена . За утврдување на ДНК , примероци во Институтот деновиве ќе треба да однесат и родителите на Дениса, кои ја бараа повторената обдукција овде . Освен ковчегот со телото, грчките власти испратиле само посмртница. Не ги испочитувале меѓународните протоколи за соработка бидејќи не го испратиле записникот со фотодокументација од телото пред и после обдукцијата, апаратурата со која е правена тамошната анализа , како и методите кои биле користени при обдукцијата на Родос. 23 годишната прилепчанка исчезна на 12 септември ...
| | веќе видена | слични

Првиот човек на судска медицина професорот Дума, побарал од родителите на Дениса да бидат трпеливи за резултатите од обдукцијата и ДНК анализа Повторените анализа кои се прават по барање на родителите и согласност на министерството за здравство, а целта е повторно да се утврди дали телото пронајдено кај Карпатос е на исчезнатата 23 годишна прилепчанка. Родителите на Дениса уште пред 2 дена дадале крв во Прилеп за да се направи ДНК профил, кој потоа треба да се спореди со тој на пронајденото тело. Родителите на Дениса за АЛФА велат дека досега никој не ги повикал на препознавање на телото, но и да го сторат тоа, после сите стресови и исчекувања немаат сила да го видат телото за кое надлежните велат дека е во напредна фаза на распаѓање. Инаку, грчките истражни органи уште пред неколку недели први ги направија анализите, кои покажале дека со 99% сигурност, пронајденото тело е на Дениса Маркоска.
| | веќе видена | слични
7 копии

„Морс игнота“ – вака е заведена смртта на девојката за која грчките власти тврдат дека е на Дениса Маркоска во посмртницата, која е единствениот документ што во Македонија е испратен од Грција заедно со телото, јавува телевизија Канал5. Во медицинскиот речник „Морс игнота“ значи непозната природна смрт. Но, во објаснувањето уште пишува дека причина за умирањето не е позната и дека во моментот на смртта немало други присутни. Институтот за судска медицина во Скопје почна реобдукција на телото, а во тек се ДНК анализи. Родителите на Дениса Маркоска вчера попладне дале примероци за ДНК и сега се вршат испитувања за утврдување на идентитетот на жртвата. Директорот на Судска медицина д-р Алексеј Дума потврди дека телото е префрлено во мртовечница во Бутел и сега останува да се извршат лабараториските анализи. Резултатите ќе бидат доставени до Министерството за здравство како нарачател на постапката и на семејството Маркоски. Лекарите од судска медицина не сакаат да прогнозираат колку време ќе биде потребно да ...
| | веќе видена | слични

Непозната природна смрт – ова е причината за смртта на младата Дениса Марковска според грчките служби. Во извештајот за обдукцијата над трупот кој беше пронајден во водите на Егејското Езеро било запишано „Морс Игнота” Според Канал 5 во објаснувањето се наведува дека причината за смртта не е позната. Инаку, во Скопје веќе пристигна телото за кое се тврди дека е на Дениса. Се вршат испитувања за утврдување на идентитетот на жртвата.
| | веќе видена | слични

Во медицинскиот речник „Морс игнота“ значи непозната природна смрт. Но, во објаснувањето уште пишува дека причина за умирањето не е позната и дека во моментот на смртта немало други присутни. Институтот за судска медицина во Скопје почна реобдукција на телото, а во тек се ДНК анализи. Родителите на Дениса Маркоска вчера попладне дале примероци за ДНК и сега се вршат испитувања за утврдување на идентитетот на жртвата. Директорот на Судска медицина д-р Алексеј Дума потврди дека телото е префрлено во мртовечница во Бутел и сега останува да се извршат лабараториските анализи. Резултатите ќе бидат доставени до Министерството за здравство како нарачател на постапката и на семејството Маркоски. Лекарите од судска медицина не сакаат да прогнозираат колку време ќе биде потребно да завршат сите испитувања.
| | веќе видена | слични

„Морс Игнота" - вака е запишана причината за смртта на трупот кој беше пронајден во водите на Егејското Езеро за кој Грците тврдат дека е на Дениса Марскоска. Како што , тоа значи непозната природна смрт. Во објаснувањето се наведува дека причината за смртта не е позната. Инаку, во Скопје веќе пристигна телото за кое се тврди дека е на Дениса. Се вршат испитувања за утврдување на идентитетот на жртвата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Морската вода и медицинскиот формалин, со кој после обдукцијата во Грција е заштитено телото на младата девојка за која грчките власти известија дека според нивната ДНК анализа е Дениса Маркоска, нема да ги даде сите одговори кои нејзините најблиски, но и македонската јавност, ги очекуваа, пишува Плусинфо. Од Институтот за судска медицина велат дека за најмногу 24 часа ќе се знаат прелиминарните ДНК анализи, но поради состојбата на телото не може да се направат токсиколошки анализи. Тие велат дека барем со овдешната ДНК анализа ќе се дознае дали телото е на Дениса Маркоска. Реобдукцијата на телото започна завчера вечерта, потврди за јавноста директорот на Институтот, Алексеј Дума. Тој изјави дека сите информации кои ќе ги добијат по завршените анализи ќе бидат доставени до Министерството за здравство како барател на постапката и семејството на покојната. - Работиме по сите стандарди и норми пропишани од Советот на Европа, Комисијата за форензика. Треба време да се спроведат испитувањата, колку ќе добиеме, ќе ...
| | веќе видена | слични

Почнаа испитувањата на женскиот труп донесен од Грција Дениса Маркоска На Институтот за судска медицина-Скопје веќе се во тек испитувањата за утврдување на идентитетот на трупот за кој неодамна грчките здравствени власти потврдија дека е на Дениса Маркоска, девојката што во септември исчезна на бродот „Серенисима“ во водите на Егејско Море. Алексеј Дума, директорот на Институтот, вчера изјави дека сите информации што ќе ги добијат по завршените анализи ќе бидат доставени до Министерството за здравство како барател на постапката и семејството на покојната. - Работиме по сите стандарди и норми пропишани од Советот на Европа, Комисијата за форензика. Треба време да се спроведат испитувањата, колку ќе добиеме, ќе видиме, бидејќи телото е многу променето. Тоа ја отежнува работата, значи ќе треба време - нагласи Дума. Дениса Маркоска исчезна ноќта меѓу 12 и 13 септември годинава од бродот „Серенисима“, каде што работеше изминатата година. Потрагата по неа траеше неколку недели, а на почетокот на октомври во ...
| | веќе видена | слични

Kовчегот со посмртнините останки за кои грчките власти тврдат дека се на исчезнатата Дениса Маркоска од Прилеп вчера на полноќ пристигна во Институтот за судска медицина во Скопје. Веднаш била почната постапка за нова ДНK-анализа за да се потврди дали станува збор за телото на Дениса, а на барање на семејството ќе биде направена и реобдукција на телото за да се утврдат причините за смртта. Министерството за здравство минатата недела дозволи да се изврши реобдукција на телото на Дениса, а одлуката за нова судско-медицинска обдукција е донесена во согласност со член 275 од Законот за здравствената заштита. Според форензичарите од Институтот, телото е во поодмината фаза на распаѓање со што многу тешко може да се докаже причината за смртта. Од семејството на Дениса потврдуваат дека ги добиле резултатите од анализата направена во Грција, но не добиле официјален документ за смртта на нивната ќерка поради што се сомневаат во истрагата на грчките органи поради што инсистираа на нова обдукција во Македонија. Од ...
| | веќе видена | слични

Институтот за судска медицина и криминалистика денеска почна со подготовки за испитување на телото на починатата Дениса Маркоска. „Првичните испитувања, кои се во тек, треба да го утврдат идентитетот на починатата“, изјави директорот на Институтот за судска медицина, Алексеј Дума, и додаде дека материјалот кој бил добиен од грчките власти не е многу подобен за анализи. Грчките власти, освен телото на починатата до Институтот за судска медицина испратиле само посмртница, иако со меѓународни договори е предвидено да се достави комплетен извештај и придружна фотодокументација. Професорот Дума потврди дека телото на Дениса во Институтот за судска медицина било донесено вчеравечер, а малку потоа сите вработени и уште осуммина волонтери почнале со првичните подготви за реобдукција на телото на 23-годишната Дениса Маркоска, а кога ќе почне реализацијата на одредени анализи, ќе се вклучат и лица од Одделот за криминалистичка техника. Колку време ќе му биде потребно на Институтот да ја заврши комплетната ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеникот Јоргос Псарианос соопшти дека ја напушта партијата „То Потами“(Река) поради поддршката на фракцијата за Преспанскиот договор, само неколку часа ...
сите 154 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Од оваа ноќ јужните предели на Европскиот Континент вклучувајќи го и Балканот ќе подпаднат под влијание на силниот циклон Марко кој се развива некаде над ...
сите 199 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Со високи тонови, со обвинувања за изборот на новите членови поради тоа што неколку пратеници ги напуштија нивните пратенички групи, со жестоки реакции од ...
сите 143 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Започна нова анализа врз посмртните останки кои пристигнаа од Грција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: