ГАЛЕРИЈА: Талија ја потопи Хрвтска - утре потоп и во Македонија, земјата во жолта фаза

Циклонот Талија ја потопи Хрватска а за утре се најавува негово спуштање кон Македонија. Метеоалармот издаде предупредување од жолта фаза за охридско-преспанскиот и полошкиот регион Времето претпладне во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност и со слаб до умерен јужен ветер. Попладне облачноста ќе се зголеми и најпрво во западните делови ќе има развој на нестабилна облачност со пороен дожд и со грмежи. Во вечерните часови врнежите ќе се прошират и на останатите делови од земјата. Утринската температура ќе се движи од девет до 17, а дневната од 24 до 31 степен. Во Скопје претпладне ќе биде сончево со умерена облачност, а доцна попладне и во вечерните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд и со грмежи. Утринската температура ќе се спушти до 14, а дневната ќе се искачи до 29 степени. Врнежливото и нестабилно време ќе продолжи до вторник. Во недела и во понеделник локало процесите ќе бидат поинтензивни со пообилни врнежи и со силни електрични празнења. За овој период се очекува локално ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Времето во Македонија утре претпладне ќе биде променливо облачно со повеќе сонце во јужните делови од земјата. Попладне облачноста насекаде ќе се зголеми и ќе има појава на краткотраен дожд, а на југоисток со појава на грмежи. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Утринската температура ќе се движи од девет до 15, а дневната од 18 до 24 степени. Скопје времето претпладне ќе биде променливо облачно, а попладне со услови за појава на краткотраен дожд. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 14, а дневната ќе се искачи до 22 степени.
| | веќе видена | слични
2 копии

Променливо облачно со повремен дожд и ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Дневните температури ќе се движат од 15 до 25 Целзиусови степени. Во Скопје и околината слично време со температура до 22 степена.
| | веќе видена | слични

Утринската температура ќе се движи од девет до 15, а дневната од 18 до 24 степени. Во Скопје времето претпладне ќе биде променливо облачно, а попладне со услови за појава на краткотраен дожд. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 14, а дневната ќе се искачи до 22 степени. Во четврток и петок ќе настапи стабилизирање на времето. За време на викендот во попладневните часови ќе има услови за краткотраен дожд и грмежи, а температурата полека ќе се покачува.
| | веќе видена | слични

Времето во Македонија утре ќе биде променливо облачно со повремен слаб дожд. Попладне на места ќе има краткотраен пороен дожд, во југоисточните делови проследен со ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Дневната температура ќе се движи од 15 до 24 степени Целзиусови. Во Скопје слично време со температура до 22 степени.
| | веќе видена | слични

Пред нас е уште еден ден со променливо облачно време со сончеви периоди на места проследено со повремен слаб дожд,а попладне со услови за локален пороен дожд и ретки грмежи.Од четврток нe oчекуваат попријатни временски услови. Гледајте МЕТЕО со Наташа Алексоска
| | веќе видена | слични
2 копии

Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Попладне облачноста ќе се зголеми и ќе има повремени врнежи од дожд, особено во крајните западни и источни делови. Во источните делови ќе има услови за ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. И утре ќе се задржи променливо облачно и посвежо време со локални врнежи од дожд и ретки грмежи. Во четврток и петок ќе настапи стабилизирање на времето, а за време на викендот во попладневните часови ќе има услови за краткотраен локален дожд и грмежи.
| | веќе видена | слични
2 копии

Невремто кое беше проследено со врнежи и силен ветер, викендов го зафати и кумановскиот регион каде беа поплавени подруми од голем број на станбени згради, а од силниот ветер биле откоранти и неколку дрвја. Најмногу штета имало на булеварот Октомвриска револуција, каде паднатите дрвја оштетиле неколку озила и скинале кабли на електрична и интернет мрежа. Фото: kumanovonews.com
| | веќе видена | слични
5 копии

Силното невреме, проследено со дожд, град и грмотевици, што вчера го зафати главниот град остави зад себе искорнати дрвја во Аеродром и Лисиче. Во Скопје брзината на ветерот вчера достигна и до 80 километри на час. На фотографиите кои ги испрати верен читател до нашата редакција, може да се видат штетите предизвикани од циклонот “Талија’.
| | веќе видена | слични
2 копии

Кумановскиот регион беше зафатен од силно невреме пропратено со поројни дождови кои поплавија подруми од згради. Силниот ветер откорнал неколку дрвја. Најмногу штета имало на булеварот Октомвриска револуција, каде паднатите дрвја оштетиле неколку возила и скинале кабли на електрична и интернет мрежа.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Снимките од пожарот во Богородичната црква во Париз сите граѓани на Русија ги гледаа со солзи во очите, руските компании се подготвени да се приклучат на ...
сите 730 | | | веќе видена

Додека естаблишментот се обидува да наслика приказна дека Џулијан Асанж е во иста банда со секој можен насилник и терорист во светот - и дека дефинитивно не е ...
сите 229 | | | веќе видена

Со почеток во 20:30 часот, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинг во Делчево. На истиот се очекува да се обратат лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за ...
сите 100 | | | веќе видена

На претседателските избори се работи за два концепта, од кои едниот ја носи земјава во рзвиениот свет и е гарант дека тоа така ќе биде за век и веков, а ...
сите 99 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и ДУИ, Стево Пендаровски во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека тој е задоволен од последните анкети.-Јас сум ...
сите 36 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Пробиштип и Карбинци, каде од жителите на овие општини побара масовна ...
сите 270 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ГАЛЕРИЈА: Талија ја потопи Хрвтска - утре потоп и во Македонија, земјата во жолта фаза

Од:
До кого (е-маил):
Порака: