Откриени нови 35 стебла канабис

5 копии

Одделението за недозволена трговија при СВР Скопје во содејство со граничната полиција во атарот на село Танушевци реализира случај на недозволено производство на наркотични дроги при што се пронајдени и откорнати 35 стебла канабис сатива По претходно добиено оперативно сознание дека во атарот на село Танушевци има насад со марихуана полицијата презеде мерки и активности за откривање на точната локација на насадот и на лицата кои го одгледуваат. Откако е утврдено дека насадот се наоѓа во близина на домот на Е.Р. (42) од Скопје, извршен е претрес во неговиот дом во село Танушевци и при тоа во близина на куќата се пронајдени и искорнати 35 стебла марихуана (од 50 до 150 см), а пронајдени се и две хартиени пакувања со семки од марихуана. При претресот во домот затекнато е и лицето Е.Е. (38) од Скопје, познат извршител на тешки кражби, за кого била распишана потерница поради издржување казна затвор. Е.Р. и Е.Е. се приведени во службените простории на СВР Скопје, и таму со Е.Р. е извршен службен разговор во ...
| | веќе видена | слични

Насад со 35 стебла марихуана биле откриени завчера на нива во близина на селото Танушевци, информира МВР . Во заедничка акција на одделението за недозволена трговија и Граничната полиција биле уапсени сопственикот на насадот Е.Р.(42) од Танушевци и скопјанецот Е.Е.(38), кој од претходно се барал за издржување казна затвор. Според МВР, марихуаната била откриена по добиените сознанија на полицијата дека во атарот на селото има насади од растението канабис сатива. По извршената истрага била утврдена точната локација на насадот и неговиот сопственик Е.Р., по што бил извршен претрес во неговата куќа. Марихуаната била откриена во насадот во близина на неговата куќа. Полицијата откорнала и уништила 35 стебла канабис сатива, високи од 50 до 150 сантиметри. Таму биле пронајдени и две хартиени паковки со семки од марихуана. При претресот во куќата бил затекнат и Е.Е., познат извршител на тешки кражби против кого имало распишана потерница за издржување казна затвор. Полицијата ги привела двајцата, а Е.Р. негирал дека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Полицијата во атарот на село Танушевци во близина на куќата на 42-годишниот е.Р заплени 35 стебла канабис сатива (од 50 до 150 см), а при претрес на неговиот дом откриле две хартиени пакувања семки од марихуана. - При претресот во домот затекнато е и лицето Е.Е.(38) од Скопје, познат извршител на тешки кражби за кого била распишана потерница заради издржување казна затвор, велат од МВР. И двајцата се уапсени, а осуденикот е испратен директно во Идризово за да ја издржува казната. Против нив ќе биде поднесена соодветна пријава, информираат од МВР. Пред две недели во атарот на соседното село Брест, МВР откри и одзеде 755 корени „канабис сатива“ и заедно со растенијата откриени во кумановско, битолско, прилепско и свети николско, бројот на одземени стебла „канабис сатива“ во изминатиов период изнесува над 3000 растенија. Покрај растенијата од почетокот на годинава се откриени и одземени и 450 килограми марихуана, се вели во соопштението од МВР.
| | веќе видена | слични

35 стебла марихуана се откриени во дворот на жител на селото Танушевци. Полицијата по претходни сознанија извршила претрес и ги пронашла стеблата канабис сатива како и 2 хартиени пакувања семки марихуана кои 42 годишниот сопственик планирал да ги посади. Во домот на приведениот бил затекнат и негов роднина кого полицијата го барала со потерница за издржување затворска казна за тешки кражби. Двајцата се приведени- првиот е изведен пред истражен судија, а неговиот роднина е префрлен во затворот Идризово. Откривањето стебла марихуана стана секојдневна активност на полицијата особено месецов кога стеблата канабис сатива созреваат. Пред две недели во атарот на соседното село Брест полицијата откри и одзеде 755 корени „канабис сатива“. Заедно со растенијата откриени во кумановско, битолско, прилепско и свети николско, бројот на одземени стебла месецов достигнува и над 3000. Покрај растенијата од почетокот на годинава се откриени и одземени и 450 килограми марихуана. Славица Арсова
| | веќе видена | слични

Насад со 35 стебла „канабис сатива“ (марихуана) откриен е во атарот на скопското село Танушевци, при што се уапсени двајца скопјани осомничени за одгледување на растението, соопшти денеска полицијата. Насадот се наоѓал во близина на домот на Е.Р.(42) од Скопје. Одделението за недозволена трговија и Граничната полиција извршиле претрес во неговиот дом во селото Танушевци при што во близина на куќата се пронајдени и искорнати 35 стебла марихуана, а пронајдени се и две хартиени пакувања со семки од истото растение. При претресот во домот било затекнат и Е.Е.(38) од Скопје, познат извршител на тешки кражби за кого била распишана потерница заради издржување казна затвор. При службениот разговор со Е.Р. тој негирал каква било поврзаност со пронајдените стебла од канабис, а Е.Е. е упатен во затворот „Идризово“ на издржување на казната. Пред две недели во атарот на соседното село Брест, МВР откри и одзеде 755 корени „канабис сатива“ и заедно со растенијата откриени во кумановско, битолско, прилепско и светиниколско, ...
| | веќе видена | слични

Скопската и граничната полиција во атарот на селото Танушевци пронашле насад со канабис сатива. Откорнати биле 35 стебла и се одземени две хартиени пакувања со семки на марихуана. Насадот се наоѓал во близина на домот на 42 – годишниот Е.Р од Скопје. При претрес во неговата куќа во село Танушевци пронајдени и искорнати биле 35 стебла марихуана (од 50 до 150 см) и две хартиени пакувања со семки од марихуана. Во станбениот објект бил затечен скопјанецот Е.Е.(38) од познат извршител на тешки кражби за кого била распишана потерница заради издржување казна затвор, јавуваат од полиција. Двајцата осомничени се приведени, а Е.Е. бил однесен во затворот Идризово, на отслужување казната. Полицијата против Е.Р. ќе поднесе соодветен поднесок. Пред две недели во атарот на соседното село Брест, МВР откри и одзеде 755 корени „канабис сатива“ и заедно со растенијата откриени во кумановско, битолско, прилепско и свети николско, бројот на одземени стебла “канабис сатива“ во изминатиов период изнесува над 3000 растенија. ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Полицијата заплени 35 стебла „канабис сатива“ во селото Танушевци и уапси двајца скопјани кои се осомничени за одгледување, соопшти МВР. Насадот се наоѓал во близина на домот на четириесет и двегодишен скопјанец. СВР Скопје заедно со граничната полиција извршиле претрес во неговиот дом во село Танушевци , ги откорнале стеблата и пронашле две хартиени пакувања со семки од марихуана. При претресот, во куќата бил затекнат и триесет и осумгодишен скопјанец, по кого била распишана потерница за издржување на казна затвор поради тешки кражби. Жителот на Танушевци во чија куќа била откриена марихуаната негирал било каква поврзаност со пронајдените стебла. Другиот жител кој бил затекнат во куќата бил испратен во Идризово на издржување на казната затвор. Пред две недели во атарот на соседното село Брест, МВР заплени 755 корени „канабис сатива“. Изминатиов период полицијата запленила вкупно 3.000 стебла вклучувајќи ја и запленетата марихуана во кумановско, битолско, прилепско и светиниколско. Покрај растенијата ...
| | веќе видена | слични

Црна хроника Пронајдени нови 35 стебла канабис во Танушевци Скопје, 9 август - Полицијата во атарот на село Танушевци откри нови 35 стебла „канабис сатива“. Откако е утврдено дека насадот со 35 стебла канбис се наоѓа во близина на домот на Е.Р.(42) од Скопје, извршен е претрес во неговиот дом во село Танушевци и при тоа во близина на куќата се пронајдени и искорнати стеблата марихуана. Воедно пронајдени се и две хартиени пакувања со семки од марихуана. При претресот во домот на Е.Р .затекнато е и лицето Е.Е.(38) од Скопје, познат извршител на тешки кражби за кого била распишана потерница заради издржување казна затвор. Лицата Е.Р. и Е.Е. се приведени во СВР Скопје, каде со Е.Р. е извршен службен разговор во кој што истиот негирал каква било поврзаност со пронајдените стебла од канабис. Е.Е. е упатен во КПУ „Идризово“ на издржување на казната.
| | веќе видена | слични

На парцела во нива во местото викано Мучинци, во атарот на селото Лознани, полицијата откри и заплени 2031 стебло канабис сатива од кое се добиваат опојните дроги марихуана и хашиш Баба во осмата деценија од животот се соочува со опасност од затворска казна во траење од една до десет години, откако на нејзината нива беше откриена канабис сатива. Оперативните сознанија со кои подолго време располагало Одделението за недозволена трговија со дрога, Секторот за внатрешни работи од Битола одлучило да ги провери. Полициски служебеници, извршиле претрес на домот и други простории во сопственост на 76-годишната жителка на село Лознани, Цена Т., при што на парцела во нива во местото викано Мучинци, во атарот на селото Лознани, откриле и заплениле 2031 стебло непознато растение, со висина од 30 до 150 сантиметри. По направениот брз тест било констатирано дека се работи за растението канабис сатива од кое се добиваат опојните дроги марихуана и хашиш. - Стеблата од растението ќе бидат испратени на вештачење во СКТ при ...
| | веќе видена | слични

Останато

Се надеваме на позитивно решение за стопирање на деветкатницата пред „Мајчин дом“, рече градоначалникот на општина Аеродром, Златко Марин, денеска пред ...
сите 257 | | | веќе видена

Бизнисмените очекуваат да ги наплатат долговите од општините по ребалансот на буџетот откако министерот за финансии Драган Тевдовски најави дека 92 милиони ...
сите 98 | | | веќе видена

Денескана пладне додека десетмина лица кои ја блокираа улицата пред Собранието на Република Македонија во еден момент нападнаа еден млад дечко кој со велосипед ...
сите 34 | | | веќе видена

УФЦ шампионот Кабиб Нурмагомедов стана планетарна ѕвезда после победата над Конор Мекгрегор, а неодамна си доби и голем графит во еден дел од Инстанбул. ...
сите 145 | | | веќе видена

Фудбалерите кои отсуствуваа поради стомачен вирус добиваат шанса уште од првата минута, најмногу голови ќе се очекуваат од Пандев, нашите сениори се многу ...
сите 205 | | | веќе видена

Капитални инвестиции нема, а Владата продолжува редовно да се задолжува на домашниот пазар. Министерството за финансии денеска одржа аукција на хартии од ...
сите 200 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Откриени нови 35 стебла канабис

Од:
До кого (е-маил):
Порака: