Матеј не ни знаеше дека е погоден - почина пред вратата на болницата во Струга


Вевчанецот Здравко Србакоски, кој вечерта во средата уби двајца и рани уште двајца соселани неколку часа претходно го најавил крвавиот пир, но никој не го сфатил сериозно бидејќи бил под дејство на алкохол, пишува Вечер Весникот контактирал со очевидец на двојното убиство, кој бил на истата маса со жртвите и ранетите. Тој се уште во шок вели дека е чиста среќа што останал жив и што нема повеќе жртви. - Можеше сите да на испотепа. Останавме неповредени бидејќи бевме од неговата лева страна, а во таа рака држеше метална палка, вели нашиот соговорник. Тој тврди дека сопственикот на локалот "Пјаца“, Владо Попески, не му должел пари на Србаковски и дека, напротив, го издржувал и му помагал. - Рани куче да те лае, што да ви кажам. Каков долг какви глупости. Да не беше Владо тој ќе умреше од глад, вели тој. Србакоски работел како поштар во селото и отсекогаш важел за проблематичен и избувлив човек. Тој често знаел да се напие и да се заканува, но никој не го сфаќал сериозно. Пред дваесетина години украл пари, па ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Страшна трагедија го потресе Вевчани пред два дена. Разгневен маж, поранешен поштар, завчера влезе во кафеаната „Пјаца“ и почна да пука. Епилогот е – двајца мртви и други повредени. Владо П. (43) и Мате Ѓ. (23) се двете лица кои го загубија животот, откако 56-годишниот З.С. пукал кон нив. Во нападот повредени се уште две лица кои се надвор од животна опасност. Општина Вевчани по повод немилиот настан и трагичната смрт на двајцата свои сограѓани денеска има ден на жалост. Со ова се откажани сите планирани културно уметнички, спортски и други активности во општината.
| | веќе видена | слични

Немилиот настан ги потресе сите во ова туристичко место. Градоначалникот на  Вевчани  Светомир Угриновски вели дека  сега најпотребна е солидарноста, тоа е единствениот начин како да им се помогне на луѓето таму но и да се врати духот на ова место. Горан Момировски беше таму и разговараше со мештаните. Погледнете го видеото. 
| | веќе видена | слични

Празни се улиците вевчански, ја нема познатата раздвиженост низ вевчанските улици и сокаци. Нема музика од кафулината, празни се столчињата и масите. Нема смеа и ведрина во Вевчани. Болката ги скрши срцата на питомите вевчанци, нема човек кој не ја оплакува трагичната смрт и убиството на Владо и Мате.Тие се погребани а непреболот вечно ќе остане да живее во срцата на нивните семејства но и на сите вевчанци. Скршен од болка е и вевчанскиот градоначалник Цветомир Угриноски. Бил добар пријател со Владо и Мате и нивните семејства. Со огромна тага и со насолзени очи зборува за деновите поминати со нив. Вели биле добри, искрени и вредни луѓе посветени на напредокот на Вевчани и затоа цело Вевчани ги сакаше-вели градоначалникот. Тој често е со семејствата на Владо и Мате и оди во посета на повредените Илија и Горан. Бара зборови за утеха иако и самиот е во шок и неверување. Додава дека историјата вевчанска не познава ваков крвав криминален чин и дека како никогаш досега, низ иљјадници пораки ја почувствувал ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Општина Вевчани прогласи ден на жалост по убиствата на Владо Попески и Матеј Ѓурчевски. Нивниот соселанец Здравко Србакоски се сомничи за двојното убиство. Полицијата го уапси во неговиот дом и против него поднесе кривична пријава за двојното убиство. Вевчанци се во шок и по завршените погреби на двајцата убиени. Уште двајца повредени во инцидентот се наоѓааат во стабилна состојба. Се верува дека мотив за убиствата се нерасчистени коцкарски долгови.
| | веќе видена | слични

Полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против 56-годишниот Здравко С. на кого му е одредена мерка притвор во траење од 30 дена. Тој најверојатно од банални причини ги убил соселаните Владо Попески (43) и Матеј Ѓурчески (23) завчера вечерта во ресторанот „Пјаца“ сопственост на Попески. Здравко извадил огненото оружје пиштол марка „Црвена застава“ калибар 7,65 милиметри што легално го поседувал и испукал седум куршуми кон една од масите каде седеле четири лица. Она што натаму следело е вистински хорор. Според последните информации, убиецот сакал да пука само во Попески, а младото момче го убил “по грешка“.
| | веќе видена | слични

Општина Вевчани по повод немилиот настан и трагичната смрт на двајцата свои сограѓани денеска прогласи ден на жалост. Откажани се сите планирани културно уметнички, спортски и други активности во општината. Страшна трагедија го потресе Вевчани пред два дена кога разгневен маж, поранешен поштар влезе во кафеаната „Пјаца“ и почна да пука. Епилогот е – двајца мртви и други повредени. Владо П. (43) и Мате Ѓ. (23) се двете лица кои го загубија животот, откако 56-годишниот З.С. пукал кон нив. Во нападот повредени се уште две лица кои се надвор од животна опасност.
| | веќе видена | слични

Општина Вевчани прогласи ден на жалост по убиствата на Владо Попески и Матеј Ѓурчевски. Општина Вевчани прогласи ден на жалост по убиствата на Владо Попески и Матеј Ѓурчевски. Нивниот соселанец Здравко Србакоски се сомничи за двојното убиство. Полицијата го уапси во неговиот дом и против него поднесе кривична пријава за двојното убиство.
| | веќе видена | слични

Страшна трагедија го потресе Вевчани пред два дена. Поранешен поштар, завчера во кафеаната „Пјаца“ уби две лица, а повредени се уште две. Владо П. (43) и Мате Ѓ. (23) се двете лица кои го загубија животот, откако 56-годишниот З.С. пукал кон нив. Во нападот повредени се уште две лица кои се надвор од животна опасност. Општина Вевчани по повод немилиот настан и трагичната смрт на двајцата свои сограѓани денеска има ден на жалост. Со ова се откажани сите планирани културно уметнички, спортски и други активности во општината.
| | веќе видена | слични

Вчера Вевчанци ги испратија своите пријатели, роднини, познаници Владо Попески (43) и Мате Ѓурчески (23) кои во вторникот беа убиени од нивниот соселанец Здравко Србаакоски (56).Општината за денеска прогласи ден на жалост, а в понеделник ќе се одржи и комеморативна седница.Цела недела Вевчанци се во шок и не можат да веруваат дека вакво нешто можело да се случи во нивното село. И погребите завршија, ама сите жители се соогласни дека овој настан ќе остави длабока трага меѓу веселите и дружељубивите Вевчанци. Попески, зад себе остави сопруга и три деца од кои две ќерки и машко новороденче од минатата година. Покрај кафеаната „Пјаца“, во Вевчани ја држел и обложувалницата „Хоризонт“. Се занимавал и со други помали бизниси.На 56 годишниот Здравко Србакоски веќе му е одреден 30 дневен притвор и издадена е кривичната пријава за убиство. Резултатите од анализата на крвта допрва ќе покажат дали тој бил во алкохолизирана состојба кога го извршил грозоморниот чин. Според повеќемина очевидци, Србакоски бил пијан и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Фактот што денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева влезе на распит за истрагата за „Рекет“, заедно со адвокат, го проблематизираат голем број на ...
сите 1185 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва беше на роденденот на организацијата во Прилеп. Вечерва бев на роденденот на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 441 | | | веќе видена

Вчера во 12.30 часот во СВР Скопје, А.А.(51) од Скопје пријавила дека нејзин познаник И.Н. се обидел да изврши обљуба врз нејзината ќерка, но не успеал. Се ...
сите 413 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 158 | | | веќе видена

Валканите пари од аферата Рекет, кој ја тресе Македонија, но и целиот регион, оделе во Сојузот за Србија(СЗС) и тоа преку Вук Јеремиќ, открива српски ...
сите 140 | | | веќе видена

Го контролира ли некој експрес лонецот кој на Балканот врие? Се тресе и татни лонецот, а никако да се најде вентил за да не експлодира. А, се започна ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Матеј не ни знаеше дека е погоден - почина пред вратата на болницата во Струга

Од:
До кого (е-маил):
Порака: