Шестмина осудени на доживотен затвор, еден ослободен за „Монструм“


Шестмина обвинети за петкратното убиство кај Смилковското Езеро се осудени на доживотен затвор, пресуди вчера судскиот совет на Kривичниот суд во Скопје. Максималната казна која е предвидена во македонскиот Kривичен закон ја добија првообвинетите Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, на кои им се судеше во отсуство бидејќи се во затвор во Kосово. Иста казна добија и Африм Исмаиловиќ, Фејди Азири, Хаки Азири и Сами Љута кои се уапсени и се во притвор во Македонија. Судот единствено утврди дека нема докази против обвинетиот Сејди Рама, кој беше ослободен од обвинението. До правосилноста на пресудата сите осудени ќе останат во притвор. Без емоции во судницата Читањето на пресудата помина во мирна атмосфера, но на моменти беше и тензично. Во судската сала беа присутни и роднините на обвинетите и на семејствата на убиените момчиња. Обвинетите и нивните роднини кои ја слушнаа пресудата мирно ја примија веста за доживотниот затвор, а дел од нив тивко се молеа. Солзи радосници можеа да се видат на лицето на Рама, кој ...
| | веќе видена | слични

Од таму за Канал 5 велат дека останале до крај целосно на обвинението затоа што сметале дека имаат докази.  Жалбата до апелацискиот суд ќе ја достават откако ќе ја добијат пресудата и ќе го прочитаат образложението на судот. За доживотните пресуди  нема да се жалат бидејќи и самата обвинителка побара најстроги казни во завршните зборови. Сејди Рами од вчера попладне беше пуштен од затворот во Битола и е на слобода до правосилност на пресудата. Збунет, вели не му се верува дека е дома Адвокат Солаков вели крунски доказ за неговиот клиент биле листингот од телефонски повици а ослободителната пресуда за Рами била праведна одлука на судот Роднините на жртвите и по пресудата чувствуваат празнина во душите и ги мачат многу неодгатнати дилеми. По повеќе од две години од како ги загубија најблиските во грозморниот настан болката и тагата велат не престанува. Ацо Стефковски брат на рибарот Борче Стефковски вчера не можеше лично да ја слушне пресудата бидејќи се грижел за неговиот татко. Ни раскажа дека ...
| | веќе видена | слични

Настанот ја згрози македонската јавност и ќе остане врежан кај сите граѓани. Поради различната етничка припадност на жртвите и на обвинетите некој се обиде да го доведе во прашање соживотот во државата Шест доживотни затворски казни и една ослободителна изрече вчера судскиот совет во Основниот суд-Скопје1 за случајот „Монструм“. Судот одржа 46 рочишта, сослуша 30 сведоци и 10 вештаци и само од доказите утврди дека обвинетите го сториле делото, кажа судијата Ивица Стефановски пред да ја соопшти пресудата. Тој појасни дека од доказите со сигурност е утврдено дека убиството било добро организирано и извршено на свиреп начин. - Исказот на еден од обвинетите во истрагата е снимен и тој детално го раскажува целиот настан. Потоа со доказите тоа што го кажува се потврдува. Кога се сослушуваше заштитениот сведок, на прашање дали може да каже кој шетал на местото на убиството со зелени панталони, еден од обвинетите потстана и тогаш сведокот кажа „тој што потстана во судницата“, ја образложи пресудата судијата. По ...
| | веќе видена | слични

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска не сакаше да ја коментира пресудата за случајот „Монструм“. Таа само порача да не се прави притисок врз судството.
| | веќе видена | слични

Шест казни доживотен затвор и една ослободителна пресуда изрече вчера Кривичниот совет на Основниот суд „Скопје 1“ за случајот „Монструм“, односно за бруталниот масакр кај Смилковско Езеро, кој се случи на 12 април 2012 година во кој беа убиени четири момчиња и еден возрасен. На максимални затворски казни за дела тероризам и за помагање во тероризам, судијата Ивица Стефановски ги осуди обвинетите: Алил Демири, браќата Африм Исмаиловиќ и Агим Исмаиловиќ со прекар Гими, Фејзи Азири, Хаки Азири и Сами Љута, а Сејди Рами е ослободен поради недостиг од докази. Пресудата за обвинетите Алил Демири и Африм Исмаиловиќ е донесена во нивно отсуство, бидејќи тие се на издржување затворски казни во Косово за поседување огнено оружје. Всушност, за овие две лица се водеше судска постапка и покрај тоа што тие се недостапни од почетокот на судскиот процес. Со оглед на тежината на делото и на висината на изречената затворска казна судот донесе решение за продолжување на мерката притвор за сите осудени, но и за ослободување ...
| | веќе видена | слични

Скопјани во неизвесност го чекаа соопштувањето на пресудата за петкратното убиство кај Смилковско Езеро. Се стравуваше од протести и нереди, но за среќа, изрекувањето на шесте доживотни затворски казни за обвинетите во случајот, барем денеска помина мирно. Блиските на осудените видно разочарани од пресудата, рекоа дека ќе размислат дали ќе излезат на протести следните денови. Низ чаршијата се прочу дека в петок, по завршувањето на пладневната молитва, би можело да дојде до собирање пред скопскиот Кривичен суд. „Пресуда по диктат“, „Гешковска - Нострадамус“, „Владеењето на правото е еднакво на нула“, пишуваше на паролите што протестантите ги носеа пред десетина дена, кога првично беше закажано изрекувањето на пресудата. Денеска, пак, немаше ниту транспаренти. Триесетина луѓе стоеја пред судот и чекаа. Соопштувањето на пресудата се одолжи четириесетина минути, неизвесноста растеше... „Мора да ги ослободат, нема никакви докази дека се виновни“, рече еден од нив, претставувајќи се како роднина на обвинет. ...
| | веќе видена | слични

„Во ваков случај, кога обвинетите одговараат за тероризам, за грозоморно убиство на петмина недолжни момчиња и тоа на Велики четврток, кога знаеме каква болка и гнев предизвика масакрот кај Смилковско Езеро - нема средина: или слобода доколку немало докази, или доживотна казна затвор доколку судот проценил дека има докази. Не може пресуда од типот: ‘криви се, ама не многу, па затоа ќе ги осудиме на 10 или 15 години‘“, се согласуваат неколкумина познати адвокати што „Утрински весник“ вчера ги контактираше со молба да ја искоментираат пресудата за случајот „Монструм“. Оградувајќи се дека не се целосно запознаени со тежината на предметот, потенцираат дека судот би морало целосно да биде имун од сите влијанија што по разни основи стигнуваа до скопскиот Кривичен суд, оти доживотната затворска казна не трпи ниту најмала грешка. „Најпрво морам да кажам дека не можам да го коментирам случајот, затоа што не сум инволвиран и не знам со какви докази располага Обвинителството. Но, сметам дека доколку има докази - ...
| | веќе видена | слични

Еден од обвинетите е ослободен од вина, а адвокатите од одбраната сметаат дека нивните клиенти се осудени без докази и само врз основа на сомненија и најавија жалби на пресудата Шест од седумтемина обвинети за крвавиот злостор на Смиљковското Езеро ќе го минат остатокот од животот зад решетки. Судскиот совет со кој претседаваше судијата Ивица Стефановски вчера ја соопшти пресудата со која обвинетите Алил Демири, Агим и Афри Исмаиловиќ, Фејзи и Хаки Азири и Сами Љута се прогласуваат за виновни за тероризам и се осудуваат на казна доживотен затвор. Обвинетиот Сејди Рами, пак, доби ослободителна пресуда во недостиг на докази кои би ја потврдиле неговата инволвираност во масакрот и беше пуштен на слобода. Во судницата беа присутни најблиските и на жртвите и на обвинетите кои мирно ја сослушаа пресудата. Единствено Рами, кој по една и пол година мината во притвор ќе си замине дома, се расплака кога слушна дека е ослободен. Судијата Стефановски на почетокот даде осврт на процесот и на тежината на делото. - Ова е ...
| | веќе видена | слични
2 копии

За шестмина обвинети доживотен затвор , а еден е ослободен од обвинение. Најстроги казни беа пресудени за обвинетите од судскиот процес Монструм. Виновни се за тероризам, бидејќи извршиле ликвидација на петмината македонци во 2012 кај Смилковско езеро, со цел да влеат страв меѓу населението, пресуди Кривичен суд. За единствениот ослободен-автомеханичарот Сејди Рами, кој беше обвинет за силна логистика на останатите, немало цврсти докази, вели судијата. Рами со воздишки и солзи ја прими пресудата. Останатите разочарани, но смирено ја прифатија одлуката. Судската сала беше преполна. Судијата дваесеттина минути ја образложуваше пресудата потсетувајќи како поминале 40те рочишта, нагласувајќи ги клучните докази и сведоци. Роднините на момчињата се задоволни од висината на казните, но се сомневаат дека имало други нарачатели. Роднините на обвинетите се револтирани од строгите казни. Адвокатите велат, ова не е конечна одлука, ќе се жалат во повисокиот суд. Алил Демири и Африм Исмаиловиќ не ...
| | веќе видена | слични

Шест доживотни затворски казни и една ослободителна пресуда е епилогот од судскиот процес во случајот ’Монструм’ што трае две години, беше објавено во понеделникот во Основниот суд Скопје 1 Скопје. Според пресудата, што во понеделник во судницата во присуство на семејствата на обвинетите и жртвите ја прочита претседателот на судскиот совет Ивица Стефановски, на доживотен затвор за сторено кривично дело ’тероризам’ се обвинети Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, кои се во затвор во Приштина, потоа Фејзи Азири, Хаки Азири и Сами Љута. За Рами Сејди судот донесе ослободителна пресуда, затоа што не постоеле цврсти докази за негова инволвираност во настанот. Одбраната најави дека ќе поднесе жалба против ваквата пресуда, а адвокатите стојат зад тоа дека се цврсто убедени оти обвинетите не се сторители на убиството на четирите млади момчиња и рибарот кај Смилсковското езеро што се случи во април 2012 година.. Во образложението на пресудата, меѓу другото, е наведено дека иако дел од обвинетите во исказите тврделе дека ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Костадин Костадинов и СДСМ во очај шират лажни вести дека некој лобира Македонија да не добие датум за преговори со Европската Унија. Тоа е обично алиби за ...
сите 432 | | | веќе видена

Од белиот дворец, симболот на корупцијата денеска уште еднаш потврдија дека ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски, извршителот на Груевски остануваат во истата ...
сите 145 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи има доволно обрасци за лични карти и возачки дозволи и треба уште да пристигнат. Нема причина овие документи да се издаваат ...
сите 186 | | | веќе видена

Еленко Миланов, бранител на тројца од обвинетите дека ги организирале настаните во Собранието на 27 април 2017 година, Tрајко Вељаноски, Спиро Ристовски и Миле ...
сите 129 | | | веќе видена

Околу 10.000 демонстранти маршираа во германскиот град Ханау за да оддадат почит на деветмината кои пред четири дена беа убиени од антиисламски екстремист. ...
сите 105 | | | веќе видена

Директорот на Карил, Илир Хасани информираше дека двете жени и мажот кои се на Ургентен се на апарати за дишење, а состојбата им е крајно тешка. – За жал, не ...
сите 206 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шестмина осудени на доживотен затвор, еден ослободен за „Монструм“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: