Шестмина монструми добија доживотен затвор!


Еден од обвинетите е ослободен од вина, а адвокатите од одбраната сметаат дека нивните клиенти се осудени без докази и само врз основа на сомненија и најавија жалби на пресудата Шест од седумтемина обвинети за крвавиот злостор на Смиљковското Езеро ќе го минат остатокот од животот зад решетки. Судскиот совет со кој претседаваше судијата Ивица Стефановски вчера ја соопшти пресудата со која обвинетите Алил Демири, Агим и Афри Исмаиловиќ, Фејзи и Хаки Азири и Сами Љута се прогласуваат за виновни за тероризам и се осудуваат на казна доживотен затвор. Обвинетиот Сејди Рами, пак, доби ослободителна пресуда во недостиг на докази кои би ја потврдиле неговата инволвираност во масакрот и беше пуштен на слобода. Во судницата беа присутни најблиските и на жртвите и на обвинетите кои мирно ја сослушаа пресудата. Единствено Рами, кој по една и пол година мината во притвор ќе си замине дома, се расплака кога слушна дека е ослободен. Судијата Стефановски на почетокот даде осврт на процесот и на тежината на делото. - Ова е ...
| | веќе видена | слични

Не постојат никакви правни пречки за екстрадиција на првообвинетите во случајот „Монструм“, Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, кои беа осудени на доживотни казни затвор за убиството кај Смилковското Езеро. Ова за Телеграф го вели поранешниот министер за правда Михајло Маневски, кој беше еден од креаторите и иницијаторите на ваквите договори. Единствено нешто на што се повикуваат косовските власти, казната за нелегално поседување оружје за која тие се осудени во Косово, не треба да биде пречка бидејќи тие се македонски државјани. - Единствено нешто од што може да зависи е правосилноста на пресудата за обвинетите по обвиненијата за кои одговараат на Косово. Тие треба да бидат само привремено задржани на Косово, но според сите меѓународни договори и конвенции, како и според најважниот билатерален договор за екстрадиција ратификуван од двете влади, тие треба да ѝ бидат испорачани на државава – вели Маневски. Алил Демири и Африм Исмаиловиќ (Фото: МВР) Тој додава дека токму поради ваквите тешки кривични дела земјава ...
| | веќе видена | слични

На прво место Четириесет и тројца македонски граѓани годинава биле екстрадирани од странство во земјава заради почнување судски процеси или издржување затворски казни. Но, стотина предмети се' уште чекаат на разрешница, а над 80 лица пребегани во соседните земји или во Европа, се' уште не се испорачани во земјава. Некои од нив се бараат со години, други со месеци се буквално „замрзнати“ и нема најави дека наскоро би можеле да се разрешат. Африм Исмаиловиќ и Алил Демири – осудени на петкратното убиство кај Смилковско Езеро, Драган Даравелски, Владислав Тамбурковски, Миле Хаџиски, Зоран Божиновски се само дел од имињата кои се наоѓаат на долгата листа на Министерството за правда за кои земјава има побарано екстрадиција од соседните земји, но тие се' уште не се донесени во земјава. Бегалците во соседните земји ги користат сите законски можности во земјите каде што се кријат, добиваат државјанства, почнуваат бизниси, со што се отежнува нивното враќање во Македонија. Претседавачот на советот на општина Центар, ...
| | веќе видена | слични

Обвинител: Гордана Гешковска Судија: Ивица Стефановски Обвинети: Африм Исмаиловиќ и Алил Демири, Хаки Азири, Фејзи Азири, Сејди Рами, Агим Исмаиловиќ, Сами Љута Ослободен: Сејди Рами Број на рочишта: 35 Број на сведоци на обвинителството: 5 Број на сведоци на Судот: 1 Број на сведоци на одбраната: повеќе од 20 Забелешка: Се уште се чека на екстрадиција на првообвинетите Африм Демири и Агим Исмаиловиќ од страна на косовските власти Оваа хронологија е направена со користење на текстовите од деталниот мониторинг на судењето од страна на колегите од специјализираниот портал за популарно право Академик 20.12.2012 Прочитан е обвинителниот акт, одбраната бара одложување поради тоа што еден од обвинетите не е запознаен со списите и доказите. Обвинетите Африм Исмаиловиќ и Алил Демири се во бегство, а на предлог на обвинителката ќе им се суди во отсуство. Содржина на обвинителниот акт -Смиљковското езеро како место на злосторството е избрано поради тоа што обвинетиот Фејзи Азири бил концесионер на имотот близу до ...
| | веќе видена | слични

Владата на Косово во врска со протестите во Македонија против пресудата за случајот „Монструм“ денеска повика на целосно спроведување на Охридскиот рамковен договор и на политички дијалог помеѓу заедниците.Исмаиловиќ и Демири„Почитувањето на фундаменталните, уставни и институционални права е единствен начин за избегнување на ескалација на насилството, што може да има тешки последици за целиот регион", вели косовската влада во соопштението, во кое се додава дека албанскиот народ во Македонија има свои претставници, избрани на демократски начин, чија обврска е на институционален начин да се справат со проблемите и грижите на Албанците.На крајот од соопштението, Владата на Косово ги повикува сите засегнати страни во Македонија на зрелост и наоѓање решение преку заеднички дијалог.Истата оваа влада што ни мудрува за правото, зрелоста и дијалогот, повеќе од една година упорно одбива да ѝ ги предаде на Македонија осудените Африм Исмаиловиќ и Алил Демири. Токму косовската влада со неекстрадирањето на (според ...
| | веќе видена | слични

Протестот како реакција на пресудата за случајот „Монструм“ за петкратното убиство кај Смилковското Езеро е закажан за денеска. Протестот се организира преку социјалните мрежи и е најавен за попладне по завршувањето на петочната молитва. Како што стоеше во еден од повиците што се појави на „Фејсбук“, се повикуваат сите незадоволни граѓани да излезат на улица во 13.30. Протестот ќе започне од џамијата „Јаја-паша“. Пресудите за обвинетите во „Монструм“ беа шест доживотни казни затвор за Алил Демири, Африм и Агим Исмаиловиќ, Фејзи Азири, Хаки Азири и за Сами Љута, додека Сејди Рами доби ослободителна пресуда. Од Министерството за внатрешни работи велат дека протестот не е официјално пријавен во полиција, но полицијата ќе излезе на терен поради негово обезбедување.
| | веќе видена | слични
2 копии

Не криеме ништо околу екстрадицијата на двајцата првообвинети во случајот „Монструм“. Но не можеме да извршиме испорачување сè додека не се произнесе Основниот суд во Приштина. Случајот е во нивни раце. Откако ќе ја слушнеме нивната одлука, тогаш останува да се произнесе и министерот за правда. Oва во изјава за „Утрински весник“ го вели советникот на косовскиот министер за правда, Дритон Љајчи. Според него, во интерес на косовските власти е да ја продолжат конструктивната соработка со македонските колеги. - Внимателно го следиме случајот, знаеме дека предизвика голем интерес во Македонија. Ја разбираме вашата загриженост, но би сакале да нагласиме дека постои процедура што мора да се испочитува. Министерството за правда на Република Косово и Судскиот совет на Косово се две независни тела. Ние како министерство апсолутно не смееме да се мешаме во работата на Основниот суд во Приштина. Тие треба да се произнесат дали се исполнети условите за екстрадиција на Африм Исмаиловиќ и Алил Демири или не се, ...
| | веќе видена | слични

„Чекаме мислење од Основниот суд во Приштина, во наш интерес е да имаме добра соработка со Македонија“, е ставот на косовското Министерство за правда „Не криеме ништо околу екстрадицијата на двајцата првообвинети во случајот ‘Монструм‘. Но, не можеме да извршиме испорачување се' додека не се произнесе Основниот суд во Приштина. Случајот е во нивни раце. Откако ќе ја слушнеме нивната одлука, тогаш останува да се произнесе и министерот за правда“. Ова е официјалниот став на владата во Приштина што денеска за „Утрински весник“ го пренесе Дритон Љајчи, советник на тамошниот министер за правда. Тој вели дека е во интерес на косовските власти да ја продолжат одличната соработка со македонските колеги. „Внимателно го следиме случајот, знаеме дека предизвика голем интерес во Македонија. Ја разбираме вашата загриженост, но би сакале да нагласиме дека постои процедура што мора да се испочитува. Министерството за правда на Република Косово и Судскиот совет на Косово се две независни тела. Ние како министерство ...
| | веќе видена | слични

Министерството за правда на Република Косово и денеска, една година откако Основниот суд во Приштина на 12 јуни минатата година ги осуди на две години затвор Алил Демири и 2,5 година за Африм Исмаиловиќ, првообвинети во мега-случајот „Монструм“, молчи и не ја одобрува нивната екстрадиција, која ја имаат побарано македонските правосудни власти. Двајцата беа и во екстрaдициски притвор, а во Косово се осудени за нелегално поседување на оружје. Алил Демири и Африм Исмаиловиќ пред три дена во отсуство беа осудени на доживотен затвор поради убиството на петмината рибари кај Смилковско Езеро. Убиството се случи на 12 април 2012 година, на Велики петок. Новиот министер за правда Аднан Јашари за „Утрински весник“ вели дека ги повикал соработниците да го информираат до каде е постапката за екстрадиција на првообвинетите во случајот „Монструм“. - Бев информиран дека Македонија ги има преземенo сите правни дејства. На 14 февруари годинава до нашите колеги во Косово биле испратени дополнителните податоци што претходно ги ...
| | веќе видена | слични

Протестни собири, јавна навреда на обвинителот и непризнавање на казната затвор се настаните што го следат случајот „Монструм“ и по изрекувањето на пресудата. Судот прогласи за виновни шестмина од обвинетите, Агим и Африм Исмаиловиќ, Алил Демири, Фејзи Азири, Хаки Азири и Сами Љута и ги осуди на доживотна казна затвор, додека Сејди Рами беше ослободен поради немање доволно докази. Роднините на осудените се незадоволни и убедуваат дека правдата не е постигната бидејќи невини лица ќе бидат затворени, додека од граѓанската организација „Разбуди се“ повторно ја обвинија обвинителката во случајот, Гордана Гешковска, за сатанизација на обвинетите. Паралелно, преку социјалната мрежа „Фејсбук“ веќе се организираат протести за в петок. Во повикот се наведува дека на улица треба да излезат сите граѓани и да го кренат гласот, по петочната молитва во Јаја-пашината џамија, во 13.30 часот. Најекспонираната во овој случај, обвинителката Гешковска, уште од почетокот на процесот има обезбедување. Ваквата безбедносна мерка ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кризата со пасошите нема да заврши на денот кога ќе пристигнат 100 илјади примероци од Германија. Во моментот за патна исправа чекаат над 20.000 граѓани но се ...
сите 201 | | | веќе видена

Факти на денот: 1. Зоран Заев фатен во криминал диктира пресуди на Врховен суд. 2. Зоран Заев тргувал со 8-те пратеници, фатен како им ветува паѓање на случаи. ...
сите 284 | | | веќе видена

Вчера вечер во 22.30 часот на крстосница од бул.Браќа Ѓиноски и ул.Никола Парапунов во Гостивар се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило ...
сите 176 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шестмина монструми добија доживотен затвор!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: