Нема средина: или слобода или доживотен затвор


„Во ваков случај, кога обвинетите одговараат за тероризам, за грозоморно убиство на петмина недолжни момчиња и тоа на Велики четврток, кога знаеме каква болка и гнев предизвика масакрот кај Смилковско Езеро - нема средина: или слобода доколку немало докази, или доживотна казна затвор доколку судот проценил дека има докази. Не може пресуда од типот: ‘криви се, ама не многу, па затоа ќе ги осудиме на 10 или 15 години‘“, се согласуваат неколкумина познати адвокати што „Утрински весник“ вчера ги контактираше со молба да ја искоментираат пресудата за случајот „Монструм“. Оградувајќи се дека не се целосно запознаени со тежината на предметот, потенцираат дека судот би морало целосно да биде имун од сите влијанија што по разни основи стигнуваа до скопскиот Кривичен суд, оти доживотната затворска казна не трпи ниту најмала грешка. „Најпрво морам да кажам дека не можам да го коментирам случајот, затоа што не сум инволвиран и не знам со какви докази располага Обвинителството. Но, сметам дека доколку има докази - ...
| | веќе видена | слични

Од таму за Канал 5 велат дека останале до крај целосно на обвинението затоа што сметале дека имаат докази.  Жалбата до апелацискиот суд ќе ја достават откако ќе ја добијат пресудата и ќе го прочитаат образложението на судот. За доживотните пресуди  нема да се жалат бидејќи и самата обвинителка побара најстроги казни во завршните зборови. Сејди Рами од вчера попладне беше пуштен од затворот во Битола и е на слобода до правосилност на пресудата. Збунет, вели не му се верува дека е дома Адвокат Солаков вели крунски доказ за неговиот клиент биле листингот од телефонски повици а ослободителната пресуда за Рами била праведна одлука на судот Роднините на жртвите и по пресудата чувствуваат празнина во душите и ги мачат многу неодгатнати дилеми. По повеќе од две години од како ги загубија најблиските во грозморниот настан болката и тагата велат не престанува. Ацо Стефковски брат на рибарот Борче Стефковски вчера не можеше лично да ја слушне пресудата бидејќи се грижел за неговиот татко. Ни раскажа дека ...
| | веќе видена | слични

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска не сакаше да ја коментира пресудата за случајот „Монструм“. Таа само порача да не се прави притисок врз судството.
| | веќе видена | слични

Останато

Зоран Заев да договара пресуди и да вели дека без него судски одлуки не се носеле, тоа е класично уривање на правниот систем во Македонија, изјави новинарот ...
сите 271 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ објавува факти на денот:Венко Филипче штанцаше милионски тендери, но не знае да ги заштити граѓаните од Корона вирусот.ЈО молчи и не отвора постапка ...
сите 240 | | | веќе видена

Судењето за изборни нерегуларности „Титаник“ продолжува на 5 март поради отсуство на обвинетиот Кирил Божиновски. На денешното рочиште требаше да бидат ...
сите 89 | | | веќе видена

Преговорите за евентуалната голема предизборна македонско албанска коалиција се пред самиот финиш и се водат интензивно и со БЕСА но и со останатите коалициски ...
сите 144 | | | веќе видена

Околу 10.000 демонстранти маршираа во германскиот град Ханау за да оддадат почит на деветмината кои пред четири дена беа убиени од антиисламски екстремист. ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нема средина: или слобода или доживотен затвор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: