Во Србија пострашно од вчера – Русија пристигна на помош


Tweet Денеска премиерот Вуичќ објави вонредна состојба поради тоа што во Србија стануваат се посериозни. Окулу 23 часот на аеродромот во Ниш вечерва пристигнаа авиони и 65 специалци за спасување на луѓето во поплавите. Помош понуди и Македонија, но сеуште не се знае дали војници од Македонија ќе одат во Србија на помош, исто така помош пристигна од соседна Црна Гора. Во Србија се поплавени многу градови и уништени мостови, исто така има и три жртви. Tweet
| | веќе видена | слични

Под овој наслов српските медиуми се заблагодаруваат за помошта која доаѓа од Македонија. Освен војската и помошта од Владата во Србија се и доброволци од цела Македонија кои самите заминале и се пријавиле да помогнат. BRAĆA MAKEDONCI: Tu su, da pomognu sada kada nam je najteže! (FOTO) Pomoć stigla i dalje stiže: Hvala Crnoj Gori, Makedoniji, Hrvatskoj, Sloveniji, Mađarskoj i Belorusiji HVALA VAM! Ovo su zemlje koje pomažu Srbiji Веќе заминаа група в олонтери од Куманово, помош пристигна и од Црна Гора, Хрватска, Русија. Според некои податоци велат дека Црна Гора и Макеоднија испратиле повеќе помош од сите европски земји заедно, се коментира на социјалните мрежи. Премиерот Вучиќ лут на Европа и порача – Ако мислите навистина да праќате помош пратете сега. Не да ни давате 10, 20 30 илјади евра ни требаат чамци и хеликоптери за да ги спасиме луѓето. Кожувчанка испрати 2 шлпера со питка вода. Отворени се броеви за донации од сите мобилни оператори а утре масовна акција за донирање на најнеопходна помош. ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Хрватска денеска испрати пожарникари и припадници на единицата за цивилна заштита во поплавените подрачја на Србија. На денешната седница на хрватската Влада донесена е одлука во Србија да се испратат пет припадници на Државната управа за заштита и спасување, две возила и два чамци и дополнителна опрема, како и 10 членови на Државната пожарникарска интервентна единица и три возила На седницата донесена е и одлука за продолжување на ангажирањето во Босна И Херцеговина, каде од 15 мај се наоѓаат два воени хеликоптери со екипаж и припадници на Вооружените сили на Република Хрватска. До денеска 14 од 28 земји-членки на Европската унија испратија помош во Србија и во БиХ.
| | веќе видена | слични

Македонската влада будно ја следи состојбата на терен, по катастрофалните временски стихии кои ги зафатија Србија, Босна и Херцеговина и делови од Хрватска, во кои животите ги загубија повеќе од дваесет луѓе. Во Македонија состојбата засега е стабилна. Нивото на Пчиња е над дозволеното, но во Македонија нема опасност од големи поплави. Надлежните будно ја следат состојбата, со екипи на терен. Иако состојбата засега е мирна, владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев во саботата истакна дека тоа не значи дека треба пасивно да се следи. „Напротив, ние активно, внимателно, секојдневно на тековна основа ги следиме состојбите, процените за развој на ситуацијата. Во меѓувреме бевме известени дека ситуацијата со водостоите во реките во Македонија е стабилна, односно сите водостои се наоѓаат под нивото на просеците кои што се забележителни и карактеристични за месец мај, истакна Ѓорѓиев. Исклучок е само реката Пчиња каде за еден ипол пат е зголемен протокот. Тоа се должи на фактот што водите во определена мерка се ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Чамци, кебиња, лекови, 45 пумпи за испумпување на вода, 35 агрегати и медицински персонал испраќа македонската влада по страшното невреме кое нанесе огромни материјални штети во Србија и Босна и Херцеговина… Од Дирекцијата за заштита и спасување денеска ја подготвија потребната помош која ќе биде испратена во најкритичните делови во овие две земји. - Согласно одлуката на Владата на Република Македонија направена е активност за помош на загрозените подрачја со поплавите во Србија и Босна. Во помошта учествуваа Дирекцијата за заштита и спасување со свои материјално-технички средства и опрема, Министерството за внатрешни работи со еден специјализиран тим за спасување на и под вода и Министерството за одбрана со пет чамци, пет агрегати за струја и дополнително опрема, вклучувајќи и 3.000 кебиња кои се наменети за Босна и Херцеговина – истакна Љупчо Петровски од ДЗС.
| | веќе видена | слични

Во Македонија состојбата засега е стабилна. Нивото на Пчиња е над дозволеното, но во Македонија нема опасност од големи поплави. Надлежните будно ја следат состојбата, со екипи на терен. Иако состојбата засега е мирна, владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев во саботата истакна дека тоа не значи дека треба пасивно да се следи. „Напротив, ние активно, внимателно, секојдневно на тековна основа ги следиме состојбите, процените за развој на ситуацијата. Во меѓувреме бевме известени дека ситуацијата со водостоите во реките во Македонија е стабилна, односно сите водостои се наоѓаат под нивото на просеците кои што се забележителни и карактеристични за месец мај, истакна Ѓорѓиев. Исклучок е само реката Пчиња каде за еден ипол пат е зголемен протокот. Тоа се должи на фактот што водите во определена мерка се добиваат од страна на течението кое кореспондира со Република Србија. „Затоа првично интервентно е реагирано. Државните и локалните институции, на цивилната заштита, локалните служби имаат приоритет Старо ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Чамци, кебиња, лекови, пумпи за испумпување на вода, агрегати , специјалисти за поплави и медицински персонал, е првичната помош што Македонија ја испраќа во Србија и во Босна и Херцеговина за справување со последиците од катастрофалните поплави. Владата на Република Македонија на вчерашната седница одлучи во првата интервентна фаза да бидат испратени 75 специјалисти за поплави од министерствата за внатрешни работи и одбрана и од Дирекцијата за заштита и спасување, 45 пумпи за испумпување на вода, 35 агрегати, девет чамци, 3.000 ќебиња и поширока палета на лекови.
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонија испраќа помош за Србија и БиХ со оглед на тешката ситуација во која се наоѓаат овие земји кои се зафатени од големи поплави. Првичната помош се состои од чамци, ќебиња, лекови, пумпи за испумпување на вода, агрегати, специјалисти за поплави и медицински персонал. Владата на Република Македонија на вчерашната седница одлучи во првата интервентна фаза да бидат испратени 75 специјалисти за поплави од министерствата за внатрешни работи и одбрана и од Дирекцијата за заштита и спасување, 45 пумпи за испумпување на вода, 35 агрегати, девет чамци, 3.000 ќебиња и поширока палета на лекови.
| | веќе видена | слични

Сѐ повеќе земји и помагаат на Србија да се справи со обилните поплави во земјата при што досега помош имаат упатено осум земји членки на ЕУ, Русија, САД, Израел, Хрватска и Македонија, а се активира и српската дијаспора. Европската унија го активира Механизмот за цивилна заштита по барањето за помош кое Србија и го упати за помош заради големтие попалви, кои ги погодија повеќе делови на змејата, а денеска реагираа Франција, Словенија, Бугарија, Германија, Унгарија, Австрија, Чешка и Хрватска. Франција упати мисијана спасители на вода, а три тима пристигнуваат и од Словенија со пумпи од голем капацитет.. Бугарија испрати 2 пожарникарски возила и 10 пумпи, а помош се очекува и од Германија со 15 спасители. Рускиот авион Иљушин ИЛ-76 на руското министерство за вонредни ситуации слета утрово во 8.30 на аеродромот во Ниш со 76 спасители, меѓу кои има и 20 лица обучено за подводни операции. Други два руски авиони со хуманитарна помош, треба да полетаат наскоро. Руските спасители можат да работат автономно до 15 ...
| | веќе видена | слични

Македонската влада одлучила да испрати 75 специјалци од Министерството за внатрешни работи и одбрана и Дирекцијата за заштита и спасување како помош за БиХ и Србија, пренесува српската телевизија Б92. -На одржаната седница е одлучено да се испратат и 45 пумпи за испумпување вода, 35 агрегати, девет чамци, 3.000 ќебиња, лекови.... Одлуката за испраќање помош е донесена после информациите добиени од Европската цивилна заштита дека Србија и БиХ побарале помош, пренесува Б92.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

СДСМ продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата ја поставија мнозинството пратеници преку изгласаниот Закон за јавно ...
сите 662 | | | веќе видена

До изборите министерското место за труд и социјална политика во техничката Влада ќе остане празно откако ВМРО-ДПМНЕ до вчерашното распуштање на Собранието не ...
сите 423 | | | веќе видена

Пратениците упатија пораки до граѓаните за кого да ја дадат довербата на 12 април. Пратеникот Никола Мицевски од ВМРО-ДПМНЕ изјави дека граѓаните не треба да ...
сите 275 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ денеска преку својата ФБ страница соопшти дека со задоволство ја прифаќа поканата. -Не бегам од соочување и не бегам од вистината, а Заев ...
сите 79 | | | веќе видена

СДСМ вечерва организираше марш за правда под слоганот „Чекориме за правда“. Маршот почна од пред Собранието и симболично заврши пред Судот. Претседателот на ...
сите 133 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Србија пострашно од вчера – Русија пристигна на помош

Од:
До кого (е-маил):
Порака: