Жесток удар врз СДСМ од поддржувачите на опозицијата


Продолжуваат критиките за раководството на СДСМ и тоа од поддржувачите на опозицијата. По новинарите Орданоски, Ефтов, Ивановски и колумнистот Ивор Мицковски близок до социјалдемократите вели со поддршката за двоецот Заев - Шекеринска на Конгресот во Уште еден жесток удар на поддржувачите на опозицијата врз раководството на СДСМ.Колумнистот Ивор Мицковски близок до социјалдемократите во колумна за порталот Окно го критикува начинот на кој Заев и Шекеринска ја водат партијата. Според Мицковски на Конгресот во Неделата делегатите со гласовите за водечката двојка ги легитимирале двете најголеми зла и двајцата најголеми губитници во СДСМ. Мицковски не штеди на негативни лвалификации за Заев за кого смета дека е дел од милионерски клан од Муртино, а Шекеринска ја нарекува сноб кој пере пари преку кирии. Според Мицковски претседателот на СДСМ и неговата заменичка ги интересира само власт. Заев како што вели колумнистот близок до СДСМ не знае да води национална политика. Тој и ...
| | веќе видена | слични

Нема најави за промена на опозицискиот постизборен курс за вонинституционално дејствување, по посетата на лидерскиот двоец на СДСМ на Брисел и сугестијата на еврокомесарот за проширување Штефан Филе за ангажирање на партијата во парламентот. Извори од опозицискиот табор велат за препораката на Филе дека е очекувана, ако се има предвид познатиот став на Европската комисија за канализирање на политичките проблеми низ институциите. Социјалдемократите во овој момент, според информациите, не се подготвени за ново прекинување на бојкотот на парламентот - се' додека не ги постигнат своите барања. Соговорници на „Утрински весник“, во овој контекст, покрај барањето за формирање техничка влада, посочуваат и на потребата од нова регулатива која би гарантирала слобода на медиумите и владеење на правото. Зоран Заев и Радмила Шекеринска се вратија во Скопје со пораката од Филе дека итна задача за новата македонска влада е да ги реши проблемите кои постојано ги повторува ОБСЕ-ОДИХР, како проблемите со медумите, мешањето ...
| | веќе видена | слични

Еврокомесарот Штефан Фуле не им дозволи на Заев и на Шеќеринска да ја излажат македонската јавност. Врела шлаканица од Европската Унија за политиките на бојкот на опозицијата. За да ги прикрие фактите, СДСМ во јавноста лиферуваше соопштение кое е комплетно различно од она што како официјална информација го соопшти Брисел. Она што скандалозно е дека во соопштението на СДСМ немаше ниту еден збор за пораките добиени од Филе за итно враќање во Собранието. Оваа порака според аналитичарите кои ги следат состојбите во Европската Унија е редок пример кога европските политичари толку јасно и недвосмислено укажуваат на работите што пак ја потврдува неприфатливоста и несериозноста на политиките кои ги води опозицијата. Извори на Сител од Брисел коментираат дека позициите на СДСМ и барањата за техничка влада во услови кога изгубија избори со 200.000 разлика наишле на потсмев кај европските бирократи . Дека СДСМ сакаше да ги сокрие пораките на Филе говори и фактот што веднаш по средбата тие побегнаа од новинарските ...
| | веќе видена | слични

Јасно и недвосмилсено Филе им кажа на Заев и Шеќеринска каде е местото на опозицијата. Проблемите не се решаваат вониституционално, СДСМ да влезе во Парламентот, порачал еврокомесарот. Дипломатите сметаат дека ова е жежок шамар за лидерскиот двоец, а Јасно и недвосмилсено Филе им кажа на Заев и Шеќеринска каде е местото на опозицијата. Проблемите не се решаваат вониституционално, СДСМ да влезе во Парламентот, порачал еврокомесарот. Дипломатите сметаат дека ова е жежок шамар за лидерскиот двоец, а за тоа велат говори и нивното скандалозно однесување со тоа што ја сокрија поентата за директниот повик. Со отворената порака од Европа за несериозното однесување на СДСМ, автоматски станува депласирано барањето на оопозиционерите за техничка влада, уведени се аналитичарите. Извори за Алфа од Брисел велат дека ваквите идеи на социјалдемократите за европските бирократи пак биле смешни. Заев и Шеќеринска се однесуваат како деца, коментира политичкиот аналитичар Александар Пандов. ...
| | веќе видена | слични

И во денешното ново соопштение за посетата на лидерскиот двоец на СДСМ на Брисел, партијата го игнорираше повикот на еврокоемесарот Штефан Филе, да се вратат во Собранието. „Во писменото соопштение, основната порака на Филе е адресирана до власта на Груевски, итно ги реши проблемите што постојано ги повторува набљудувачката мисија за ОБСЕ/ОДИХР, а се повторуваат и во извештаите на ЕК“, стои во реакцијата на СДСМ. Во него повторуваат дека разговарале за нивната идеја за техничка влада. Во соопштението од кабинетот на Филе по средбата, не се споменува ова барање на СДСМ, но е наведен апелот до Заев и Шеќеринска институционално да ги решаваат проблемите. „ Комесарот Филе ја повика опозицијата да се вклучи во работа на Парламентот, како најдобар начин за решавање на проблемите и да придонесе за реформите неопходни за земјата. Напуштањето на демократските институции ги слабее истите, а силни демократски институции се во интерес на земјата“, објави кабинетот на еврокомесарот. Дипломатски извори брифираат дека ...
| | веќе видена | слични

Различни толкувања на изјавата на Штефан Филе, по вчерашната средба со Заев и Шеќеринска во Брисел. Според дел од аналитичарите еврокомесарот испраќа јасна порака до новата влада во која тој порачува фокусирање на домашните проблеми како слобода на медиуми, додека дел од политичките аналитичари уверуваат дека главен акцент во соопштението е предупредувањето до опозицијата да се врати во Собрание. Во однос на вториот дел од соопштението на Филе, за враќање на опозицијата во Собранието, Геровски уверува дека лидерите на СДСМ многу јасно во Брисел ги образложиле причините за бојкот, како единствениот начин на делување до формирање на техничка влада. За Божиновски, пак, ова е уште еден доказ дека вонинституционалното делување е деструктивно за државата. По вчерашната средба со претседателот на СДСМ, Зоран Заев и неговата заменичка Радмила Шеќеринска, од кабинетот на еврокомесарот Штефан Филе беше испратено соопштение во кое се вели дека новата влада има јасна одговорност за итно решавање на постизборните ...
| | веќе видена | слични

СДСМ нема да се врати во собранието, а ставот на еврокомесарот Филе не го смета за притисок, велат за 24 Вести, од најголемата опозициска партија. СДСМ тврди пораката на Филе, дека треба да се вратат во работата на институциите, е само пренесување на општо познатиот став на Европската унија, според кој не се одобруваат бојкоти. Вистинската критика, велат од СДСМ дошла за владата, која тврдат од Филе е посочена како одговорна за решавање на проблемите. Повод пишувањата на одредени медиуми, дека СДСМ сакала да скрие дека Европа од нив бара да се вратат во Собранието, партијата денес се огласи со соопштение. - По неодамнешните избори разговаравме за повторените препораки на ОБСЕ/ОДИХР во врска со неурамнотеженото покривање на медиумите и недостигот на поделба помеѓу државата и партијата. Во тој контекст, комесарот подвлече дека новата влада има јасна одговорност за решавање на овие недостатоци и сите оние што се повторуваат во извештаите на Европската комисија и тоа треба да биде итно сторено – се вели во ...
| | веќе видена | слични

ЛИДЕРОТ НА СДСМ ЗАЕВ СЕ СРЕТНА СО КОМЕСАРОТ ЗА ПРОШИРУВАЊЕ ВО БРИСЕЛ Комесарот за проширување на ЕУ Штефан Филе ја повика опозицијата да се вклучи во работа на Парламентот, како најдобар начин за решавање на проблемите, и да придонесе за реформите неопходни за земјата, стои во соопштението од кабинетот на комесарот за проширување Филе, по вчерашната средба со лидерот на СДСМ Зоран Заев и заменик-лидерот Радмила Шеќеринска во Брисел. Во соопштението понатаму се вели дека напуштањето на демократските институции ги слабее истите, а силни демократски институции се во интерес на земјата. На средбата се разговарало и за неодамнешните избори, како и за препораките на ОБСЕ / ОДИХР во однос на пристрасното медиумско покривање и недостигот на поделба помеѓу државата и партиски активности. "Во овој контекст, комесарот истакна дека новата влада има јасна одговорност за решавање на овие недостатоци, како и на оние што во неколку наврати се посочуваат во извештаите за напредокот на земјата на Европската комисија, и тоа ...
| | веќе видена | слични

Европската Унија и комесарот за проширување Штефан Филе вчера и даде јасна порака на СДСМ да се врати во Парламентот, но најголемата опозициска партија продолжува со барањето за техничка влада. Во соопштението што го лиферуваше кабинетот на Филе по утринската средба, еврокомесарот ја повикал опозицијата да се вклучи во работата на Собранието, како најдобар начин за решавање на проблемите и да придонесе за неопходните реформи во земјата. „Комесарот Филе ја повика опозицијата да се вклучи во работа на Парламентот, како најдобар начин за решавање на проблемите и да придонесе за реформите неопходни за земјата. Напуштањето на демократските институции ги слабее истите, а силни демократски институции се во интерес на земјата“, се наведува во соопштението на Европската комисија. Дека средбата Филе со Заев и Шекеринска не поминала ни малку глатко и дека раководниот двоец на СДСМ доби врела шлаканица од Брисел за своето однесување, говори и фактот што СДСМ сакаше да ги сокрие пораките од еврокомесарот Филе и излажа за ...
| | веќе видена | слични

Сдсм повторува дека на средбата со еврокомесарот Филе претседателот Заев го посочи ставот искажан веднаш по изборите во земјава, дека опозицијата е подготвена на преговори со власта за формирање техничка влада и механизми што ќе овозможат слободни, фер и демократски избори, се вели во реакцијата.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Денешното рочиште за случајот „Тотал“ каде обвинет е новинарот и поранешен уредник, Драган Павловиќ Латас, е одложено за 17 октомври, поради отсуство на член ...
сите 332 | | | веќе видена

Ќе бидеме обединети повеќе од било кога... Ќе навиваме за Македонија и ќе бидеме горди на вас... Честото за победата!, напиша Илија Димовски на Твитер, ...
сите 268 | | | веќе видена

Директорот на Фондот за здравствено осигурување, Ден Дончев денеска во 13 часот ќе одржи прес-конференција во медија центарот во Владата.Во овие две години ...
сите 267 | | | веќе видена

Властите им објавија војна на лажните вести, пропагандата и дезинформациите. Премиерот Зоран Заев, на првиот состанок на акционата група за координирање на ...
сите 55 | | | веќе видена

 Кога станува збор за измама, обично прво на што помислуваме е секс. Но, понекогаш мамењето може да се случи и надвор од спалната соба. Накратко, емотивна ...
сите 22 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Жесток удар врз СДСМ од поддржувачите на опозицијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: