Фуријата ги обедини титулите

Откако пред две години Шпанија успеа да стигне до европската круна, сега со победата против Холнадија од 0-1 стигна и до најпосакуваната титула во фудбалот. Шпанија конечно стигна до Светската Титула по одличниот настап на штотуку завршеното Светско Првенство. И во минатото оваа репрезентација имала одличен состав и била еден од составите кои биле во најтеснипот круг на фаворити за титулата. Но, секогаш до сега Шпанија не успеваше да да издржи до крај. Оваа генерација на шпанската репрезентација покажа повеќе од сите претходни, успеа да се врати по пораз во првиот натпревар и е првата репрезентација која стигнала до еден таков подвиг. Слично како Франција во 1998 и 2000 и Шпанија успеа да ги обедини титулите но во обратен редослед. Европската круна беше само најава за конечно освојување на светот. Виља беше човекот на одлука на неколку натпревари, но Пујол во полуфиналето и Иниеста во финалето беа клучните играчи за титулата. Икер Касиљас беше критикуван во текот на целата сезона за својата лоша форма, ...
| | веќе видена | слични

Шпанија првпат во својата историја стигна на врвот од светскиот фудбал освојувајќи ја титулата на планетарниот собир во Јужноафриканската Република. Неделното финале на „Сокер сити“ стадионот во Јоханесбург го круниса со триумф против Холандија од 1:0, по две продолженија, откако во регуларните 90 минути беше 0:0. Два часа рововска битка им беше потребно на Иберијците да ги обединат титулите и по Западна Германија и Франција да станат трета репрезентација истовремено Светски и европски првак. Холандија третпат во историјата не го изоди последниот чекор до светскиот трон. Херој на „црвената фурија“ беше Андрес Иниеста, кој во 116 минута го постигна решавачкиот погодок за првата титула во дебитантското финале. Седум минути порано врз главниот егзекутор беше направен прекршок по што Холандија остан со играч помалку во поле. Потоа само време беше во прашање кога офанзивните Шпанци ќе ја материјализираат бројчаната предност, спречувајќи ја деструктивната Холандија да стигне до титулата во третиот обид, откако ...
| | веќе видена | слични

Шпанија по прв пат стана Светски шампион, а притоа сруши и неколку рекорди. За почетокот треба да се спомене дека финалето против Холандија беше најгрубото финале на сите времиња. Двата тима имаа вкупно 14 жолти картони и еден црвен. Рекордот досега беше шест жолти картони од далечната 1986-та година. Шпанија е најнеефикасниот Светски шампион на сите времиња. Постигнаа само осум погодоци што е најмалку за некој освојувач досега на Светските првенства. Најмалку постигнати голови досега имаа Англија од 1966-та година и Бразил од 1994-та кога постигнаа по 11 погодоци. Уште еден неверојатен податек е што за "црвената фурија" на ова Светско првенство стрелци на головите беа само три играчи и тоа Виља со пет, Иниеста со два и Пујол со еден погодок. По освојувањето на Европското првенство станаа и Светски шампиони а тоа е само третпат шампионот на "стариот континент" да стане и Светски шампион две години подоцна. Тие исто така се и првата репрезентација која го загубила првиот меч а на крајот се закитила со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Сите погодоци на Црвената Фурија на Светското Првенство беа дело на играчи на Барселона. Барселона, актуелниот шампион на Шпанија, сега е уште погорда бидејќи покрај тоа што во стартниот состав на Црвената Фурија имаше најмногу свои играчи, сите погодоци пристигнаа токму од нивни фудбалери. Во првиот тим на Дел Боске стандардни беа Пујол, Пике, Бускетс, Чави, Иниеста, Виља а на последните два натпревари и Педро. На патот до титулата Светски Првак, Шпанија постигна осум погодоци а сите тие пристигнаа од играчи на Барселона иако пет од нив беа од играч кој нема одиграно ниту една минута за Блауграна. Шпанија вчера со погодокот на Андрес Иниеста (негов втор на Мундијалот) стигна до својата прва титула од Светските Првенства. Многумина го споредија овој погодок на Иниеста со оној на Стемфорд Бриџ од пред 15 месеци, кога играчот на Барса и` донесе финале од Лигата на Шампионите во завршните мигови од натпреварот со Челзи. Претходно, Карлес Пујол беше стрелец на единствениот погодок против Германија за триумф над ...
| | веќе видена | слични

Фудбалската репрезентација на Шпанија е нов светски првак откако во финалето ја совлада Холандија со 1:0, голот вреден светска титула го постигна Андрес Иниеста во 116 минута. Шпанија до титулата стигна во своето прво Мундијалско финале и се запиша во историјата како осма селекција која го освоила Светскиот Куп. Статистиката бележи дека "црвената фурија" до титулата стигнала со најмал број на постигнати погодоци, само осум, на сите натпревари во нокаут фазата победи со 1:0. Шпанија на овој начин во две години ги обедини европската и светската титула, предходно тоа им успеа на Западна Германија и Франција. Холандија по 1974 и 1978 година уште еднаш е поразена во финалниот натпревар. Успехот на Шпанија се славеше низ целата земја, во Холандија тага и неверување дека "лалињата" повторно застанаа на последната пречка. Финалето донесе очекуван фудбал, дуел на репрезентации кои сакаат да ја контролираат топката, Холандија со честите прекини успеаа во намерата да ја уништи шпанската игра, и во неколку ситуации да ...
| | веќе видена | слични

Фудбалската репрезентација на Шпанија е нов светски првак откако во финалето ја совлада Холандија со 1:0. Во регуларните 90 минути и покрај шансите на двете страни натпреварот заврши без голови 0:0, голот вреден светска титула го постигна Андрес Иниеста во 117 минута. Стрелецот на голот го соблече дресот на кои пишуваше "Дани Јарљуе, сиемпре цон носотрос" или во превод "Дани Харке, секогаш со нас", со што играчите на Шпанија му одадоа уште една почит на играчот на Еспањол, кој во август минатата година почина од срцев удар. Шпанија во своето прво финале успеа да ја освои титулата, Холандија по 1974 и 1978 година уште еднаш е поразена во финалниот натпревар. Шпанија на овој начин во две години ги обедини европската и светската титула, предходно тоа им успеа на Западна Германија и Франција. (Крај)
| | веќе видена | слични

Холандија - Шпанија 0:1 по продолженија (0:0) Иниеста 116' Фудбалската репрезентација на Шпанија е новиот светски шампион откако во финалето по продолженија ја победи селекцијата на Холандија. "Фуријата" во своето прво финале успеа да стане осмата држава која се искачила на тронот, а Холанѓаните по 1974. и 1978. година уште еднаш се поразени на последната пречка. Првите 45 минути ги одбележаа особено остри стартови, првенствено од страна на холандските фудбалери, па судијата Веб имаше доста работа. Шпанците, инаку, подобро влегоа во мечот и преку Виља и Рамос имаа доста добри шанси да поведат. Имаше "фуријата" јалова иницијатива и во продолжение, но Холанѓаните одлично ги затворија сите приоди кон својот гол, чекајќи шанса од контранапади. Но, и Шпанците добро се бранеа дозволувајќи му на противникот да се закани единствено преку прекин. Во продолжението од мечот "лалињата" беа поодлучни и во 62. минута Робен по проигрувањето од Снајдер пропушти 100 отстотна шанса кога изби сам пред Касиљас, но шпанскиот ...
| | веќе видена | слични

Фудбалската репрезентацијата на Шпанија е новиот светски шампион откако синоќа во финалето на стадионот „Сокер сити“ во Јоханесбург пред 85 илјади гледачи ја победи Холандија со 1:0. Стрелец на победничкиот гол беше Андрес Иниеста во второто продолжение. Така „црвента фурија“ стана осмата репрезентација која го освоила насловот светски првак и тоа во своето прво финале, додека Холандија и во третото финале на Светските првенства доживеа пораз. Првото полувреме од финалето на 19-от Мундијал кој се одржа на „црниот континент“ мина во слаба игра со многу остри стартови пред се од страна на холандските играчи, па судијата Хауард Веб од Англија мораше често да покажува жолти картони – вкупно 14 на целиот натпревар (9 за Холандија и 5 за Шпанија). Во вториот дел првата шанса за отварање на резултатот ја имаше Холандија преку Арјен Робен, но Икер Касиљас со одлична реакција ја зачува својата мрежа. Осум минути подоцна шанса имаше и Давид Виља, но тој погоди еден од противничките играчи. Во 77-та ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Фудбалската репрезентација на Шпанија е светски фудбалски првак, откако во финалето на Светското првенство во Јужна Африка со голот на Андрес Иниеста ја совлада Холандија со 1:0. Натпреварот протече во остра игра, со 14 жолти картони и еден црвен. Најзрелата шанса ја пропушти Ариен Робен, кој во 63. минута излезе сам пред голманот на Шпанците Икер Касиљас, но не успеа да го совлада. Според тоа како се одвиваше натпреварот, ова беше меч топка за Холандија. Во регуларниот дел на натпреварот немаше голови и мечот заврши со непопуларните 0:0, вторпат во историјата на светските првенства. Во продолженијата повторно одмерување на силите, но овој пат и уморот го стори своето, па повеќе топки завршуваа во аут, бидејќи ниту брзиот Робен немаше сила да ги стигне. Во второто продолженија иницијатива на Шпанците, а нападите кулминираа во 116. минута, кога по една нафрлена топка од Торес, се создаде гужва во шеснаесетникот, во која најдобро се снајде Иниеста кој биеше откосо и го совлада голманот на Холандија. До крајот ...
| | веќе видена | слични

Шпанија успеа! Во финалето на ФИФА СП во фудбал, Шпанците беа подобри од Холанѓаните и по тешкиот натпревар успеаја да се изборат за златниот пехар, првпат во историјата на светските првенства. Победничкиот гол го даде Андрес Иниеста во второто продолжение и со тоа европскиот шампион стана и светски првак. Златниот пехар на ФИФА првпат оди во рацете на Шпанците. „Чувството е неверојатно. Требаше да се вложат големи напори, воопшто не беше лесно. Меѓутоа, да се победи на едно СП е навистина неспоредливо чувство“, изјави по натпреварот стрелецот на голот за Шпанците, Иниеста. Се` на се`, натпреварот не беше од поубавите. Но, ако некој сака да знае како да се избори со Шпанците, кои се толку сигурни во поседот на топката, тогаш може да научи нешто од играчите во портокалово. Со голема агресивност во првото полувреме, Холанѓаните вршеа голем притисок врз Шпанците. Ретко која од екипите добиваше шанса за погодок. Наместо тоа, преовладуваа тешки фаули и многу жолти картони. Како казна за неискористените шанси, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев денеска на прес-конференција се правдаше дека тој е на функцијата само еден месец, а проблемот со недостигот ...
сите 172 | | | веќе видена

„СДСМ како одговорна и демократска партија преку легитимни законски решенија создаде услови за независно и професионално правосудство.Со Законот за Јавно ...
сите 194 | | | веќе видена

Камчев инсистираше на средба со мене преку Владимир Ефтимовски, директорот на Стопанска банка од Битола. Ми понуди да влезам во тимот бранители кај него, и ми ...
сите 309 | | | веќе видена

Во Ханау, град источно од Франкфурт, осум лица загинаа вчеравечер кога напаѓачот извршил две вооружени акции пред кафуле за наргиле. Според весникот „Билд“, ...
сите 73 | | | веќе видена

Фудбалска Европа беше воодушевена од спринтот на Ерлинг Халанд на мечот на Борусија Дортмунд против ПСЖ во Лигата на шампионите. Но, ако треба да се зборува за ...
сите 169 | | | веќе видена

Вардарци отпатуваа за Португалија денеска со цел да имаат повеќе време за одмор и подготовка со оглед на неповолните авионски конекции и патувањето што треба ...
сите 182 | | | веќе видена

Диего Симеоне нагласи дека никогаш во животот не видел пречек каков што приредија фановите на Атлетико Мадрид пред мечот со Ливерпул во Лигата на шампионите, ...
сите 205 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фуријата ги обедини титулите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: