Тодоров: Договорот со „Визарис” е склучен законски, но има неетична ситуација


Министерот за здравство Никола Тодоров оцени во саботата дека склучениот договор со фирмата „Визарис ДООЕЛ”, за кој претходно на прес конференција зборуваше опозиската СДСМ, е целосно во согласност со законот, при што Тодоров додаде оти не се согласува со промените кои се настанати по склучувањето на договорот и кои, како што рече, довеле до неетична ситуација. „Во Министерството за здравство во последните неколку години континуирано внимаваме на целосна транспарентност на сите јавни набавки. Внимаваме јавните набавки да се спроведуваат целосно во согласност со позитивните законски прописи”, рече министерсот за здравство Никола Тодоров. Во врска со случајот со фирмата „Визарис”, во која мнозински сопственик била мајката на новинарката Ивона Талевска, којашто добила договор од Министерството за здравство од на милион евра, како што во саботата на прес-конференција информираше портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, инситерот Тодоров објасни дека станува збор за објавен меѓународен тендер на кој учествувале ...
| | веќе видена | слични

Тендер аферата меѓу Министерството за здравство и познатата новинарка се' уште без одговори Кога го потпишавме договорот за медицинска опрема со српската фирма „Висарис“, како нејзин сопственик единствено се водеше името на Марко Петровиќ, се правдаше вчера Министерството за здравство откако веќе неколку дена се вжештува аферата дека во еден милион евра вредниот бизнис учествувала и Ивона Талевска, новинарка и уредничка во ТВ „Сител“ и во весникот „Вечер“. Министерот Никола Тодоров не планира да даде оставка, ниту, пак, смета дека сноси некаква одговорност, објаснувајќи дека не можел да знае оти по шест месеци од склучениот договор за рендген апаратите, ќе дојде до промена во сопственичката структура на фирмата-партнер. „Да сум дал тендер на мој брат, сестра, братучед или татко, веднаш ќе поднесев оставка. Ние влеговме со чисти цели во бизнисот, тендерот беше меѓународен, ја одбравме најдобрата понуда. Ако се утврди дека има најмала повреда во постапката, ќе го поништам тендерот. Секој нека си одговара за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

СДСМ на последната прес-конференција изнесе неточни информации во јавноста. Имено, Марко Петровиќ бил сопственик на фирмата ВИСАРИС МКД Дооел година дена пред да биде распишан тендерот за набавка на медицинска опрема и како единствен сопственик учествувал на истиот. Во време пред да биде распишан тендерот и додека траела тендерската постапка името на Ивона Талевска или нејзината мајка не фигурирало, ниту како сопственик ниту како косопственик на оваа фирма. СДСМ свесно или не, на јавноста и прикажа лажна информација според која фирмата Висарис ја сменила сопственоста на 9 дена откако е распишан јавниот оглас и преминала во сопственост на извесен Марко Петровиќ од Белград, Србија. Вистината е дека оваа фирма била во сопственост на Петровиќ цела година. Имено, наместо на 20.12.2012 , како што невистинито говорат од СДСМ, сопственичката структура се менува на 20.12.2011 година кога Петровиќ станува сопственик на фирмата Висарис МК Дооел, а тендерот се распишува речиси година подоцна односно на 11 декември ...
| | веќе видена | слични

СДСМ свесно или не, на јавноста и прикажа лажна информација според која фирмата Висарис ја сменила сопственоста на 9 дена откако е распишан јавниот оглас и преминала во сопственост на извесен Марко Петровиќ. СДСМ на последната прес конференција изнесе неточни информации во јавноста, пишува Нетпрес . Имено, Марко Петровиќ бил сопственик на фирмата “ВИСАРИС МКД Дооел“ година дена пред да биде распишан тендерот за набавка на медицинска опрема и како единствен сопственик учествувал на истиот. Во време пред да биде распишан тендерот и додека траела тендерската постапка името на Ивона Талевска или нејзината мајка не фигурирало, ниту како сопственик ниту како косопственик на оваа фирма. СДСМ свесно или не, на јавноста и прикажа лажна информација според која фирмата „Висарис“ ја сменила сопственоста на 9 дена откако е распишан јавниот оглас и преминала во сопственост на извесен Марко Петровиќ од Белград, Србија. Вистината е дека оваа фирма била во сопственост на Петровиќ цела година. Имено, наместо на 20.12.2012 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Според неофицијални информации од новинарите кои работат во Сител телевизија, новинарката, уредничка и презентерка во телевизијата, Ивона Талевска е тргната од програмата и од новинарскиот тим, односно е суспендирана на
| | веќе видена | слични

Миленко Неделковски на својата фан страница на Фејсбук, тврди дека телевизијата Сител ја тргнала Ивона Талевска од програмата. „Околу етичноста и моралот, односно околу субјективниот дел на ’случајот Ивона‘, имам неколку заклучоци. Најнапред, дека со изјавата на Тодоров за неетичка постапка, но и со потегот на Сител, Ивона да ја тргне од програмата (не знам на кое време), државата, како и сопствениците и уредништвото на Сител јасно ставаат до знаење дека се дистанцираат од постапките на Ивона Талевска. Сител во ниту еден момент не ја заштити. А Тодоров најави преиспитување на тендерот за да се види дали има незаконитости. Бидејќи со покажаните документи од страна на Петре Шилегов не се гледа каде има законски неправилности, злоупотреба или криминал, јасно се покажува дека ниту државата, односно Министерството за здравство, ниту пак Ивона имаат направено некој незаконски чекор. Околу етичките и моралните дилеми на постапката на мајката на Ивона и на самата Ивона, ќе мора секој од читателиве на текстов сам да ...
| | веќе видена | слични

Во интервју за Канал 5, министерот за здравство, Никола Тодоров се правдаше дека не знаел за промената на сопственоста на фирмата и се дистанцира од новинарката на Сител, Ивона Талевска посочувајќи дека тој е „чист“, но и дека не одговара за туѓите постапки.-Секоја наредна година здравствените установи ќе прават сериозна заштеда, на некои кои живееле на грбот на здравствените установи да им го оневозможат тоа да го прават на грбот на македонскот здрваство. Тоа е мојот мотив, мотивот на некој друг, после 6 месеци што купил дел од фирмата или пристапил кон фирмата е нешто друго и секој одговара за сопствените постапки. Јас одговарам за моите постапки, а тоа е дека сум склучил договор во законска процедура, со фирма со еден сопственик и основач со кој немам апсолутно никаква врска, рече Тодоров.-Јас да сум склучил договор директно со некој со кој имам конфликт на интерес, со брат, татко снаа, стрина, јас без размислување ќе си поднесам оставка. Но овде имаме ситуација кога склучен е договор со една компанија ...
| | веќе видена | слични

Главниот уредник на весникот „Вечер“ и телевизија „Сител“, Ивона Талевска, го избриша својот приватен Фејсбук профил откако во медиумите се проширија вестите за огромниот скандал во кој е и таа вмешана. Се претпоставуваме дека Талевска на ваквиот потег се одлучила бидејќи на социјалната мрежа се појавија доста лични фотографии и фотки од нејзиниот приватен живот кои медиумите ги искористија додека трае хајката против неа. ИЗВОР: Centarnews.net
| | веќе видена | слични

СДСМ се повика на нов документ според кој Ивона Талевска била доминантен сопственик на фирмата. Министерот за здравство Тодоров, пак, вели - ја одбравме најдобрата понуда Документ објавен на страницата на Министерството за здравство на Република Македонија И СДСМ, и министерот за здравство Никола Тодоров денес повторно реагираа во врска со тендерот за набавка на медицинска опрема и апари, на кој победи фирмата Висарис ДООЕЛ, откако најголемата опозициона партија петокот објави документ според кој Министерството за здравство склучило договор со фирмата во која мнозински сопственик е мајката на уредничката во Сител и Вечер, Ивона Талевска, наводно во вредност од 40.000 евра. СДСМ денеска се повика на нов документ, според кој Ивона Талевска била доминантен сопственик на фирмата. Портпаролот на СДСМ Петре Шилегов наведува дека се работи за официјален документ од Централниот регистар што потврдува дека доминантен сопственик на ВИСАРИС МКД ДОО Скопје, уште при основањето, не е мајката на Талевска, Лимба, ...
| | веќе видена | слични

Постапката е спроведена целосно законски и согласно сите позитивни законски норми. Не се согласувам со промените кои се настанати по склучувањето на договорот. Разочаран сум затоа што од еден многу добар проект, од еден тендер кој резултираше со склучување на договор, кој требаше да донесе дигитални апарати во јавните здравствени установи и да се оневозможи една пракса на постојано купување на скапи филмови, еден бизнис на практично исцедување на средства од ЈЗУ. Настана ситуација која би ја окарактеризирал како малку неетична, иако е целосно во согласност со законот, изјави денеска минстерот за здравство Никола Тодоров за договор со фирмата „Визарис ДООЕЛ“. - Првичината понудена цена од една позната компанија била околу 100 милиони денари. Наддавањето е почнато од понудена цена од 73 милиони денари и завршило на 53 милиони денари. Има намалување од 20 милиони денари на цената. – оцени министерот за здравство. Тодоров нагласи дека ако не е постапено и ако има определени повреди во обврските предвидени со ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Го поздравувам усвојувањето на повеќе реформски закони, вклучително и Законот за јавно обвинителство. Нивната имплементација треба да го зајакне владеењето на ...
сите 328 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ одговарајќи на новинарско прашање истакна дека ситуацијата во случајот „Рекет“ е јасна како ден.-Се знае кој е ...
сите 174 | | | веќе видена

Разрешувањето на министерката за труд и социјала Рашела Мизрахи покажува дека моделот на Пржинска влада не функционира и треба да се размислува за негово ...
сите 344 | | | веќе видена

СДСМ продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата ја поставија мнозинството пратеници преку изгласаниот Закон за јавно ...
сите 690 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 285 | | | веќе видена

За Изборниот законик со чии измени се прекројуваат границите на петтата и шестата изборна единица гласале и пратеници на ВМРО ДПМНЕ. Практично, без нивните ...
сите 464 | | | веќе видена

Јован Митрески: Како координатор на пратеничката група на СДСМ и Коалицијата во Собранието на  Македонија со задоволство можам да констатирам дека за ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тодоров: Договорот со „Визарис” е склучен законски, но има неетична ситуација

Од:
До кого (е-маил):
Порака: