Партиските вработувања на Жерновски го изедоа училиштето во Капиштец

За да им обезбеди плати на своите луѓе, со ребалансот градоначалникот ги зголемил средствата во ставката привремени вработувања од 7,25 милиони денари со на повеќе од 13 милиони денари Парите предвидени за изградба на основно училиште во Капиштец ќе завршат како плати за новите вработувања во општина Центар на градоначалникот Андреј Жерновски. Иако Жерновски подолго време се жалеше дека општинската каса е празна со ребалансот на буџетот се предвидени нови вработувања за 23 луѓе. Одлуката помина вчера на седницата на Советот на општина Центар, која почна во мирна атмосфера и без демонстранти, а буџетот беше единствената точка на дневниот ред. За да им обезбеди плати на своите луѓе, градоначалникот ги зголемил средствата во ставката привремени вработувања од 7,25 милиони денари со ребалансот на повеќе од 13 милиони денари. Пренамената на парите за плати ги изедоа оние што беа предвидени за изградба на основно училиште во Капиштец. Упорноста на граѓаните пак, беше посилна од волјата на Жерновски, кој првично ...
| | веќе видена | слични

Координатор на советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Општина Центар Томислав Лазаров во неделата оцени дека врвен приоритет на градоначалникот Жерновски биле неговите и интересите на неговите сопартијци, а не интересите на граѓаните како што ветувал во кампањата. Андреј Жерновски сеуште нема направено ниту еден значаен проект за граѓаните на Центар, но тоа не му сметаше во општина Центар да вработи 23 свои сопартијци. Да биде скандалот поголем, овие вработувања не се во нормалната законска постапка, со распишан конкурс на кој ќе може да се пријават сите невработени граѓани, туку се директна и лична одлука на градоначалникот Жерновски, рече Лазаров. Според него, зголемување на администрацијата за околу 20 отсто доаѓа во време кога Жерновски се пожалил дека нема средства да ги реализира основните проекти од значење на граѓаните на Центар. „Не може да се избегне фактот дека во Општина Центар има вработено административци кои имаат искуство во својата работа од над 10, 15 или 20 години и кои се искусни во ...
| | веќе видена | слични

Андреј Жерновски сè уште нема направено ниту еден значаен проект за граѓаните на Центар, но тоа не му сметаше во општина Центар да вработи 23 свои сопартијци. Впрочем затоа парите кои беа предвидени за изградба на училиште во Капиштец, тој ги пренасочи за нови привремени, овојпат партиски, вработувања, обвини денеска на прес-конференција Томислав Лазаров, координатор на советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во оваа општина. - Да биде скандалот поголем, овие вработувања не се во нормалната законска постапка, со распишан конкурс на кој ќе може да се пријават сите невработени граѓани, туку се директна и лична одлука на градоначалникот Жерновски. Тоа значи дека не може секој граѓанин да се вработи во општина Центар, туку мора да е член на ЛДП или СДСМ или да е личен пријател на Андреј Жерновски. Така тој во својата општина ја вработи неговата сопартијка Роза Кареска Топузоска, доскорешен пратеник од Прилеп. Во општината тој најде место за само прогласените независни новинарки Катерина Арсовка од А1 и Офелија ...
| | веќе видена | слични

Андреј Жерновски во време на изборите ветуваше дека врвен приоритет ќе му бидат граѓаните и нивните потреби. За жал се покажа дека негов врвен приоритет се неговите и интересите на неговите сопартијци. Андреј Жерновски сеуште нема направено ниту еден значаен проект за граѓаните на Центар, но тоа не му сметаше во општина Центар да вработи 23 свои сопартијци. Впрочем затоа парите кои беа предвидени за изградба на училиште во Капиштец, тој ги пренасочи за нови привремени, овојпат партиски, вработувања. Да биде скандалот поголем, овие вработувања не се во нормалната законска постапка, со распишан конкурс на кој ќе може да се пријават сите невработени граѓани, туку се директна и лична одлука на градоначалникот Жерновски. Тоа значи дека не може секој граѓанин да се вработи во општина Центар, туку мора да е член на ЛДП или СДСМ или да е личен пријател на Андреј Жерновски. Ова зголемување на администрацијата за околу 20% доаѓа во време кога г-нот Жерновски се жали дека нема средства да ги реализира основните ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Парите предвидени за изградба на основно училиште во Капиштец ќе завршат како плати за новите вработувања во општина Центар на градоначалникот Андреј Жерновски. Дневниот весник Вечер анализира дека иако Жерновски подолго време се жалеше дека општинската каса е празна со ребалансот на буџетот се предвидени нови вработувања за 23 луѓе. -За да им обезбеди плати на своите луѓе, градоначалникот ги зголемил средствата во ставката привремени вработувања од 7,25 милиони денари со ребалансот на повеќе од 13 милиони денари. Пренамената на парите за плати ги изедоа оние што беа предвидени за изградба на основно училиште во Капиштец. Упорноста на граѓаните пак, беше посилна од волјата на Жерновски, кој првично со ребалансот на општинскиот буџет ги укина и средствата предвидени за изградба на градинката, а сега се премисли, па со нова измена на ребалансот предвиде пари за овој објект, пишува весникот. На новите вработувања реагираа советниците од ВМРО-ДПМНЕ, кои побараа објаснување од градоначалникот. - Како, во услови ...
| | веќе видена | слични

Седницата се одржа мирно и без тензии, а пред општината немаше протести од незадоволни граѓани. Претходните две сесии од седницата, во петокот и во понеделникот поминаа во знак на бурните и насилни протести на граѓанската иницијатива „Веритас“, која во намерата да се стават надвор од сила урбанистичките планови виде опасност од уривање на црквата „Свети Kонстантин и Елена“ која е во изградба. За градинката, која ќе се гради на улицата Kозара на местото на постојниот објект, има готов проект кој веќе поминал ревизија. Новиот објект ќе биде од монтажен тип. На седницата советниците се расправаа за ставката во буџетот за нови вработувања, која од предвидените 7.250.000 денари е зголемена на 13.250.000 денари. Жерновски објасни дека се работи за привремени вработувања од времето на Тодоровиќ, но додаде дека и тој вработувал. - Ангажманите на привремено вработените останаа непроменети, па се наметна потребата од дополнителни средства. Да ја искористам можноста да кажам дека по 13 години власт на ВМРО-ДПМНЕ во ...
| | веќе видена | слични

ЗАВРШИ МАРАТОНСKАТА СЕДНИЦА НА СОВЕТОТ НА ЦЕНТАР Ќе се гради градинката во Kапиштец, а одлуките за поништување на четири детални урбанистички плана за центарот на Скопје ќе се носат на некоја следна седница – одлучија вчера членовите на Советот на Општина Центар. Седницата се одржа мирно и без тензии, а пред општината немаше протести од незадоволни граѓани. Претходните две сесии од седницата, во петокот и во понеделникот поминаа во знак на бурните и насилни протести на граѓанската иницијатива „Веритас“, која во намерата да се стават надвор од сила урбанистичките планови виде опасност од уривање на црквата „Свети Kонстантин и Елена“ која е во изградба. За градинката, која ќе се гради на улицата Kозара на местото на постојниот објект, има готов проект кој веќе поминал ревизија. Новиот објект ќе биде од монтажен тип. На седницата советниците се расправаа за ставката во буџетот за нови вработувања, која од предвидените 7.250.000 денари е зголемена на 13.250.000 денари. Жерновски објасни дека се работи за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Десетиците лажни вести и пропагандни елементи, особено на социјалните мрежи, но и во дел од медиумите кои имаат голема публика во Македонија, се поклопија со ...
сите 243 | | | веќе видена

Во Кичево се одржа трибина на тема „Што е референдум и зошто треба да се гласа“, кои се последиците по земјава ако референдумот биде неуспешен, каде се младите ...
сите 37 | | | веќе видена

Во охридската полиција утрово се приведени шест лица, странски државјани без документи за идентификација, за кои постои сомневање дека се илегални имигранти. ...
сите 58 | | | веќе видена

На првиот ден од неделата што завршува со референдум , министерот за надворешни работи Никола Димитров на прес конференција во Владата преку табли со напишани ...
сите 46 | | | веќе видена

Новата верзија на популарниот OnePlus 6 доаѓа со голем број на исти опции, а од новитетите најмногу се истакнува поголемиот екран и селфи камерата која што ...
сите 58 | | | веќе видена

Економската штета од ураганот Флоренс изнесува 44 милијарди долари, проценува компанијата Муди`с. Според компанијата, штетата е еквивалентна на земјотресот што ...
сите 103 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Партиските вработувања на Жерновски го изедоа училиштето во Капиштец

Од:
До кого (е-маил):
Порака: