ГАЛЕРИЈА Победата во Центар се прослави со зурли и со тапани


2 копии

Носен на рамена од членовите на неговиот изборен штаб, а придружуван од голем број жители на општина Центар, новиот градоначалник Андреј Жерновски ја прослави победата пред бараките на општината, каде деновиве треба да седне на градоначалничката фотелја. Двата влеза на оваа скопска локална самоуправа ги штитеа десетина полицајци, а Жерновски со своите поддржувачи на платото пред општината заигра оро на „Бисер балкански“. Победата на Жерновски, со зурли и со тапани, вечерва се прославуваше по улиците на општината, а група од повеќе од 200 членови и симпатизери на партиите од опозицијата, пешки од штабот во Центар со развиорени знамиња, заедно со новиот градоначалник, претходно минаа крај зградата на владата. Г.Н.
| | веќе видена | слични

Досегашниот градоначалник на Центар Владимир Тодоровиќ им ги честиташе на граѓаните изборите, нагласи дека му било гордост што учествувал во изградбата на Скопје и на центарот на градот.Во врска со најавата на Андреј Жерновски дека ќе прави ревизија на Скопје 2014, рече дека е тоа негово лично право и дека треба да ја направи, рече Тодоровиќ Тој ги презентираше трошоците за спомен-обележјата во Центар, во кои влегуваат и авторски хонорари, трошоци за одржување. Нивната вкупна вредност е 55.418.177 евра и, како што рече Тодоровиќ, се 0,5 отсто од буџетот на државата од сите години на Скопје 2014. Некои споменици се во завршна фаза и нивното поставување се очекува наскоро. - Со ова е 18 отсто вратен Данок на додадена вредност. Тоа е грубо 40 милиони евра, кои пак се вратени во државата, рече Тодоровиќ.
| | веќе видена | слични

Тодоровиќ смета дека Жерновски има право да направи ревизија на проектот и дека тоа треба да го стори Досегашниот градоначалник на Центар Владимир Тодоровиќ им ги честиташе на граѓаните изборите, нагласи дека му било гордост што учествувал во изградбата на Скопје и на центарот на градот. Тој ги презентираше трошоците за спомен-обележјата во Центар, во кои влегуваат и авторски хонорари, трошоци за одржување. Нивната вкупна вредност е 55.418.177 евра и, како што рече Тодоровиќ, се 0,5 отсто од буџетот на државата од сите години на Скопје 2014. Некои споменици се во завршна фаза и нивното поставување се очекува наскоро.- Со ова е 18 отсто вратен Данок на додадена вредност. Тоа е грубо 40 милиони евра, кои пак се вратени во државата, рече Тодоровиќ. Во врска со најавата на Андреј Жерновски дека ќе прави ревизија на Скопје 2014, рече дека е тоа негово лично право и дека треба да ја направи, рече Тодоровиќ
| | веќе видена | слични

Скопје, 22 април - Андреј Жерновски, новоизбраниот градоначалник на општина Центар уште денес се појави на терен, од каде апелираше на заградувањето на зелена површина лоцирана спроти хотелот „Бристол“. Жерновски побара стопирање на сите градежни работи во општината каде е градоначалник и најави ревизија на проектите на општината, посебно нагласувајќи, ревизија на “Скопје 2014”. Социјалдемократскиот сојуз има мнозинство и во Советот на општината, па така се очекува конститутивна седница да има задутре. Поранешниот градоначалник на општина Центар, Владимир Тодоровиќ денес му ја честиташе победата на неговиот против кандидат од ЛДП, Андреј Жерновски и изрази благодарност на сите граѓани кои до сега му ја дале довербата „Ми беше чест и задоволство да бидам градоначалник на општина Центар и така да придонесам за развојот на градот, но и да придонесам за развојот на цело Скопје. Им благодарам на сите што гласаа за мене и што ми ја дадоа довербата“, рече Тодоровиќ, кој му ја честиташе победата на Жерновски.
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ го изгуби Центар по 13 години владеење во оваа општина, а лидерот на ЛДП успеа да го ублажи поразот на опозицијата на централно ниво Центар стана опозициска оаза во главниот град, откако претседателот на ЛДП, Андреј Жерновски, оствари убедлива победа над Владимир Тодоровиќ од ВМРО-ДПМНЕ, во т.н. трет круг од локалните избори. Од поодамна, повеќе сигнали упатуваа на тоа дека опозицијата може да се надева на успех во оваа скопска општина, чие опозициско расположение дојде до израз уште во 2011 година. Но, во овој политички момент, триумфот на Жерновски над Тодоровиќ заслужува посебна анализа, во контекст на големиот пораз што го доживејаа опозициските партии на централно ниво, вклучително со градот Скопје и другите скопски општини. ВМРО-ДПМНЕ го изгуби Центар по 13 години владеење во оваа општина, со двајца градоначалници. И мнозинството во Советот на Центар сега е во рацете на опозицискиот „Сојуз за иднината“, кој освои 12 мандати, наспроти 11 на ВМРО-ДПМНЕ. Резултатот во срцето на главниот град ...
| | веќе видена | слични

Новоизбраниот градоначалник на Центар Андреј Жерновски уште првиот ден по прегласувањето се појави на терен. Остро реагираше на заградувањето на уште една зелена површина. Владимир Тодоровиќ денеска и официјално му ја честиташе победата Новоизбраниот градоначалник на Центар Андреј Жерновски уште првиот ден по прегласувањето се појави на терен. Остро реагираше на заградувањето на уште една зелена површина - спроти хотелот Бристол. Како што рече во часовите по неговата изборна победа. Побара стопирање на сите градежни работи во Центар и најави ревизија на работењето на проектите зад кои стои општината.Пред се на Скопје 2014. Конститутивната седницата на Советот на Центар, каде опозицијата исто така го има мнозинството, најавена е за задутре. Со оглед дека ВМРО-ДПМНЕ не најави жалби, а рокот за нив истекува утревечер, извесно е дека тогаш може да има и примопредавање на градоначалничката функција. Владимир Тодоровиќ денеска и официјално му ја честиташе победата на Жерновски. Градоначалникот на Скопје ...
| | веќе видена | слични

Владимир Тодоровиќ, кој загуби на изборите за нов градоначалник на Центар, денеска му ја честита победата на Андреј Жерновски. -Ми беше чест и задоволство да бидам градоначалник на општина Центар и така да придонесам за развојот на градот, но и да придонесам за развојот на цело Скопје. Им благодарам на сите што гласаа за мене и што ми ја дадоа довербата- рече Тодоровиќ.
| | веќе видена | слични
2 копии

Веќе поранешниот градоначалник на Општина Центар , Владимир Тодровиќ им честита на граѓаните на општината за новоизбраниот градоначалник и им се заблагодари на сите кои гласаа за него. „За мене беше голема гордост да учествувам во изградбата на Општина Центар во изминатиов период и градежната офанзива која по втор пат се случуваше на градот“, изјави Тодоровиќ на денешната пресконферција во Владата на која беше презентирана финансиската конструкција на проектот Скопје 2014.
| | веќе видена | слични

Сопственикот на „Тинекс“ и довчерашен градоначалник на општина Центар, Владимир Тодоровиќ, денеска на новиот градоначалник на оваа скопска локална самоуправа, Андреј Жерновски, му ја честиташе победата. - Ми беше чест и задоволство да бидам градоначалник на Центар и со тоа да придонесам за развој на градскиот центар, но и да придонесам за развојот на Скопје. Им благодарам на сите граѓани кои гласаа за мене и ми ја дадоа довербата - изјави Тодоровиќ на денешната прес-конференција во Владата, на која заедно со министерката за култура Елизабета Канчевска-Милевска и со директорот на владината Служба за општи и заеднички работи, Васе Доневски, дадоа отчет за мега-проектот „Скопје 2014“. Г.Н.
| | веќе видена | слични

Досегашниот градоначалник на општина Центар, Владимир Тодоровиќ, по поразот во повторениот втор круг од гласањето, денеска му ја честиташе победата на новиот градоначалник на општината, Андреј Жерновски. Тој истакна дека му било чест и задоволство да биде градоначалник на општината и да придонесе за развој на центарот на градот. - Им благодарам на сите граѓани кои гласаа за мене и ми ја дадоа довербата – рече Тодоровиќ на прес-конференцијата во Владата, на која заедно со министерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска и директорот на Службата за општи и заеднички работи, Васе Доневски реферираат за проектот „Скопје 2014“.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Два дена по катастрофалниот земјотрес во Мексико, при што загинаа најмалку 230 лица, спасувачките тимови воспоставија контакт по телефон со деца затрупани под ...
сите 194 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ГАЛЕРИЈА Победата во Центар се прослави со зурли и со тапани

Од:
До кого (е-маил):
Порака: