Диета со сокови (2 дел)

ЗДРАВЈЕ » 18 април, 2013 » Гурман™ Во првиот дел се запознавме со диетата со сокови, а сега ќе ги видиме нејзините предности и недостатоци, како и предлог мени кое се базира на овој тип на диета. Предности Диетата е мошне едноставна и може да се применува во домашни услови. Може да се купат и готови сокови од зеленчук или овошје. Оваа диета е богата со антиоксиданси, разни витамини и минерали. Ако се спроведува кратко може да го освежи организмот и да го врати здравиот апетит. Недостатоци Главен недостаток е ограниченото времетраење. Имено, според препораката на докторите, оваа диета смее да се прави само една недела. Ако е наменета за лечење на некоја болест, може да се продолжи и подолго, но под строг лекарски надзор. Со оглед дека не содржи протеини, масти и јаглехидрати, не може да се смета за начин на исхрана. Предлог мени Појадок Сок од цвекло, лимон и портокал Ручек Сок од разни зеленчуци Вечера Сок од краставици Мислење на нутриционистите Оваа диета е корисна кога ...
| | веќе видена | слични

Постојано гладувате, се одрекувате од јадење и низа слатки задоволства, но и понатаму ве мачат вишокот на килограми и никако да ја намалите својата телесна тежина?! Еве еден интересен хороскопски режим на исхрана кој се надеваме дека ќе ви помогне во борбата со килограмите. ОВЕН Овенот по природа е нестрплив, а тоа важи и кога станува збор за исхраната. Не сакаат да подготвуваат храна, туку во кујната ќе го побараат она што може да се изеде веднаш, од нога. Тие со воодушевување ќе се фрлат на секоја нова, дури и радикална диета, но исто така брзо и ќе ја прекинат, затоа што сакаат брзи резултати. Иделана диета: тоа што на Овновите им помага на долги патеки е комбинацијата на здравиот пост и нискокалоричните оброци. На тоа треба да додадат и малку релаксација. Воведете овошни денови, изедете 1,5 кг овошје и испијте најмалку две литри минерална вода. Доколку за неколку дена ви здодее, променете го списокот на јадења и подгответе јадење со ориз: 125 грама интегрален ориз динстајте без сол и поделете го на три ...
| | веќе видена | слични

Досега сте пробале милион диети, но не сте успеале да ги намалите килограмите. Хранете се избалансирано и на најдобар начин според вашиот хороскопски знак. Можеби токму Хороскопската диета е вистинскиот избор за совршен изглед. Не го заборавајте сепак златното правило: кој и да сте хороскопски знак, линијата никогаш нема да ја дотерате ако не внимавате на исхраната и не почнете барем повремено да вежбате! ОВЕН Овенот по природа е нестрплив, а тоа важи и кога станува збор за исхраната. Не сакаат да подготвуваат храна, туку во кујната ќе го побараат она што може да се изеде веднаш, од нога. Тие со воодушевување ќе се фрлат на секоја нова, дури и радикална диета, но исто така брзо и ќе ја прекинат, затоа што сакаат брзи резултати. Иделана диета: тоа што на Овновите им помага на долги патеки е комбинацијата на здравиот пост и нискокалоричните оброци. На тоа треба да додадат и малку релаксација. Воведете овошни денови, изедете 1,5 кг овошје и испијте најмалку две литри минерална вода. Доколку за неколку дена ви ...
| | веќе видена | слични

Дијабетесот или хемиското нарушување што ја нарушува способноста на органимот да искористува одредени хранливи материи, во прв ред шеќерот во крвта кој се нарекува гликоза, често е последица на долгогодишно прекумерен внес на храна. А како да го избегнете скриениот шеќер Оние кои сакаат да го избегнат шеќерот не треба да се плашат само од слатките. Шеќерот денес масовно се користи и во производството на „солена“ и „кисела“ храна, како што преливите, сосовите за салати или за месо. Шеќерот се става и во разни печива, киселиот зеленчук и конзервираните полуготови јадења. Погледнете некои примери спомнати во видеото: - лименка сладок газиран пијалак – 39 грама шеќер - литар сок од портокал – 42 грама шеќер - лименка енергетски пијалак – 54 грама шеќер - лименка печен грав - 56 грама шеќер - сад житарки за појадок – од 24 до 42 грама шеќер - шишенце сос за печење – 168 грама шеќер - кафе со шлаг – 69 грама шеќер - бел прелив за салата – од 16 до 32 грама шеќер - две мали чоколади – 54 грама шеќер - хамбургер – ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Се мачите, гладувате, а прекубројните килограми никако да си одат? Можеби ќе ви помогне Хороскопската диета! Одберете најдобар начин на исхрана според својот хороскопски знак и ослабете без премногу одрекувања. Не го заборавајте сепак златното правило: кој и да сте хороскопски знак, линијата никогаш нема да ја дотерате ако не внимавате на исхраната и не почнете барем повремено да вежбате! ОВЕН Овенот по природа е нестрплив, а тоа важи и кога станува збор за исхраната. Не сакаат да подготвуваат храна, туку во кујната ќе го побараат она што може да се изеде веднаш, од нога. Тие со воодушевување ќе се фрлат на секоја нова, дури и радикална диета, но исто така брзо и ќе ја прекинат, затоа што сакаат брзи резултати. Идеална диета: тоа што на овните им помага на долги патеки е комбинацијата на здравиот пост и нискокалоричните оброци. На тоа треба да додадат и малку релаксација. Воведете овошни денови, изедете 1,5 кг овошје и испијте најмалку два литра минерална вода. Доколку за неколку дена ви здодее, променете ...
| | веќе видена | слични

Не го заборавајте сепак златното правило: кој и да сте хороскопски знак, линијата никогаш нема да ја дотерате ако не внимавате на исхраната и не почнете барем повремено да вежбате! ОВЕН Овенот по природа е нестрплив, а тоа важи и кога станува збор за исхраната. Не сакаат да подготвуваат храна, туку во кујната ќе го побараат она што може да се изеде веднаш, од нога. Тие со воодушевување ќе се фрлат на секоја нова, дури и радикална диета, но исто така брзо и ќе ја прекинат, затоа што сакаат брзи резултати. Иделана диета: тоа што на Овновите им помага на долги патеки е комбинацијата на здравиот пост и нискокалоричните оброци. На тоа треба да додадат и малку релаксација. Воведете овошни денови, изедете 1,5 кг овошје и испијте најмалку две литри минерална вода. Доколку за неколку дена ви здодее, променете го списокот на јадења и подгответе јадење со ориз: 125 грама интегрален ориз динстајте без сол и поделете го на три порции. Наутро изедете две јаболки, а за ручек и вечера измешајте го преостанатиот ориз со 100 ...
| | веќе видена | слични

Оваа диета бара силна волја и самодисциплина и мора да се држите строго до планот на исхрана. Секој ден е истото мени ПОЈАДОК 1 шолја кафе или чај (може да се заслади со кафеав шеќер) 1 рендано јаболко со малку лимон (кафеав шеќер по желба) УЖИНА 1 шојла чај од шипки или кора од јаболко РУЧЕК 2 рендани јаболки помешани со 2 лажици јогурт и кафеав шеќер по желба пијалок: минерална или обична вода или чај од шипки УЖИНА 1 свежа неизлупена јаболка ВЕЧЕРА 2 цели или рендани неизлупени јаболка
| | веќе видена | слични

Погледнете како на едноставен начин и со мали промени на навиките во исхраната можете да го подобрите здравјето и да ослабете. Јадете пополека и долго џвакајте Намирниците кои се поголеми и потврди треба подолго да се џвакаат (јаболката, целерот, морковот или оревите), нè окупираат и ја „вработуваат“ нашата уста подолго од храната како што е да речеме чипсот. На нашето тело му треба време за да реагира на ситост, па затоа е подобро да се јаде пополека, ако сакаме да бидеме послаби. Најдобра храна е онаа која е природно одгледана Компирот расте во земјата, а јајцето го добиваме од кокошката. Но, од каде доаѓаат грицките и колачите? Ако е одговорот: од фабрика, заобиколете ги. Од непреработената свежа храна ќе имаме најмногу корист. Термичката подготовка на храната и ги одзема нутритивните вредности како што се антиоксидансите, растителните влакна, па дури и кога се додаваат хемиски замени, ништо не може да ја замени природно одгледаната храна. Во овошниот вкус нема овошје Ако на пакувањето видите дека ...
| | веќе видена | слични

Останато

Државната изборна комисија се прогласи за ненадлежна да одлучува по барањето на техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, за неговото решение Ристо ...
сите 210 | | | веќе видена

Иранскиот претседател Хасан Рохани предупреди денеска дека европските војници на Блискиот Исток „би можеле да бидат во опасност“, откако три европски држави го ...
сите 442 | | | веќе видена

По шокантната елиминација на Франција, групната фаза на Европското првенство ни го донесе и второто огромно изненадување, бидејќи во главната рунда нема да го ...
сите 180 | | | веќе видена

Македонската ракометна репрезентација вечерва се враќа во Скопје. Како за беља по вчерашниот пораз од Австрија и елиминацијата на Европското првенство кое ...
сите 150 | | | веќе видена

Тони Трајковски, поранешниот градоначалник на Гази Баба, конечно се појави на судење за случајот „ТНТ“ за насилното уривање на „Космос“ откако претходно во ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Диета со сокови (2 дел)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: